1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'YASALAR TATİLDEN ÖNCE MECLİSTE'
YASALAR TATİLDEN ÖNCE MECLİSTE

'YASALAR TATİLDEN ÖNCE MECLİSTE'

Cumhuriyet Meclisi, Siyasal Partiler Yasası ile Seçim ve Halkoylaması Yasası Değişikliklerini Hazırlamak ve Görüşmek Üzere Oluşturulan Geçici Özel Komite UBP Milletvekili İlkay Kamil başkanlığında ilk kez toplandı.

A+A-

 

 

Cumhuriyet Meclisi, Siyasal Partiler Yasası ile Seçim ve Halkoylaması Yasası Değişikliklerini Hazırlamak ve Görüşmek Üzere Oluşturulan Geçici Özel Komite UBP Milletvekili İlkay Kamil başkanlığında ilk kez toplandı.

Komite Başkanı UBP Milletvekili İlkay Kamil, Siyasal Partiler ile Seçim ve Halkoylaması Yasalarındaki çalışmalarını meclis tatile girmeden tamamlayıp, meclis gündemine girecek hale getirmeyi amaçladıklarını belirtti.

KONSENSÜS SAĞLANAN KONULAR

Kamil toplantının başında basına yaptığı açıklamada, 10/1975 Siyasi Partiler Yasası’nda bazı değişiklikleri yapmak için 2011 yılında oluşturulan geçici özel komitenin kendisi ile birlikte ikinci toplantısını yapmakta olduğunu belirterek, “Benden önce komitede görev alan arkadaşlar 5 toplantı yaparak Siyasi Partiler Yasası ile ilgili bazı konularda konsensüs sağladılar” dedi.

Üzerinde konsensüs sağlanan Siyasi Partiler Yasası’na son şeklini vermek için süratle çalışma kararı aldıklarını ifade eden Kamil, yasayı değerlendirerek maddelerini günün koşullarına uygun, güncel hale getirmek ve ülke genelinde şikayet konusu olan maddeleri değiştirmeyi amaçladıklarını söyledi.

“Bugün üzerinde mutabakat sağlanan pek çok konu yeniden ele alınacak” diyen Kamil, lağvedilmesi gereken maddeler varsa bunları da kaldıracaklarını ifade etti.

İlerleyen toplantılarda yasa ile ilgili daha geniş açıklamalarda bulunacaklarını da kaydeden Kamil, “Sevincim odur ki, diğer partiler de yaklaşık görüşler içerisindeler. Böyle olması sonuca ulaşmak için daha rahat çalışmamızı sağlayacak” dedi.

Toplantıya Komite Başkanı UBP Milletvekili İlkay Kamil, Başkan Vekili CTP-BG Milletvekili Sonay Adem, UBP Milletvekilleri Necdet Numan ve Zorlu Töre, CTP-BG Milletvekili Ömer Kalyoncu ile DP Genel Başkanı Serdar Denktaş katıldı.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 570 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler