1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Yasaklı kelimeler ve cak cak!..
Yasaklı kelimeler ve cak cak!..

Yasaklı kelimeler ve cak cak!..

Cumhuriyet Meclisi’nin ismi değişti, ‘Kibarlar Meclisi’ oldu… İsim sahibi CTP Vekili Ferdi Sabit Soyer… Son günlerde Meclis’te yaşanan tartışmalarda kullanılan kelimeler eleştiri konusu oldu. Çalışma Bakanı Şerife Ünver

A+A-

 

 

Cumhuriyet Meclisi’nin ismi değişti, ‘Kibarlar Meclisi’ oldu… İsim sahibi CTP Vekili Ferdi Sabit Soyer… Son günlerde Meclis’te yaşanan tartışmalarda kullanılan kelimeler eleştiri konusu oldu. Çalışma Bakanı Şerife Ünverdi’nin çocuklarına bakanlıkta iş yaptırdığı iddiaları ile bir kez daha gergin tartışmalar yaşadı.

Milletvekili Soyer, Meclis’te yaşanan tartışmalar sonucunda, ‘Artık kibar olacayık’ diyerek, ‘Saygıdeğer, pek muhterem, zat-ı ahali’ diye sürdürdü konuşmasını…

Yasaklı listesini de açıkladı Soyer, “Napan be, Noldu be gardaşcığım, Nerdesin be demeyeceyik” dedi. 

Ama, Ünverdi’nin bazı iddialarının yalan olduğunu vurgulayarak da çok sert tepki gösterdi, “Yalanın içine tükürürüm.  Saygı değer bir bayansınız. Ancak bu size ayrıcalıklı bir tutum gerektirmez. Hak ettiğini alacan. Oturduğun yerden cak cak eden, dinlemeyi öğrenecen” diyerek, Ünverdi’ye verdi veriştirdi.

Ünverdi, Soyer’in ardı ardına sıraladığı eleştirilere karşılık vermek istese de veremedi…

Meclis toplantısı ‘bol laflı’ renkli tartışmalara sahne oldu.

 


 

Kuyruğuna basmak ne demek? 

 

CTP Milletvekili Ömer Kalyoncu’nun, Çalışma Bakanı Şerife Ünverdi’ye ‘be’ diye hitap etmesinin ardından Meclis’te başlayan bir diğer tartışma da devam etti gün boyu…

Kalyoncu, Ünverdi’nin yaptıkları karşısında, ‘az bile söylediğini’ söyledi. Daha sonra söz alan CTP vekili Kadri Fellahoğlu ise bir başka noktaya dikkat çekti.

Kalyoncu’yu ‘be’ dediği için kınayan Ünverdi’nin o gün vekilleri ‘hayvan yerine’ koyduğu ifadeleri hatırlattı.

Fellahoğlu, Meclis tutanaklarından Ünverdi’nin “Kuyruklarına basılmış gibi” ifadelerini kullandığını anımsatarak, “Kuyruğuna basmak ne demek? Hayvana benzetti” diyerek, tepki gösterdi.

 


 

 

Kaç kişi yurttaş?

 

İçişleri Bakanı Nazım Çavuşoğlu'na, dün sabah BRT'deki programda "Hükümetiniz döneminde Bakanlar Kurulu kararıyla kaç kişi yurttaş yapıldı, Bakanlık onayıyla kaç kişi yurttaş yapıldı?" sorusu yöneltildi.

Bakan Çavuşoğlu rakam veremedi.

Daha sonra "Hangisi daha fazla, Bakanlar Kurulu kararı mı Bakanlık onayı mı?" diye soruldu.

Yine yanıt veremedi.

Çavuşoğlu, "20 senedir çalışma izni mührü olanlara vatandaşlık veriyoruz" dedi.

Acaba türkücü İzzet Yıldızhan'ın kaç mührü var?

 


 

 

Leymosunlu Tatar!..

 

Girne Boğazı'ndaki Leymosunlular pikniğinde en uzun süre kalan siyasetçilerden biri Maliye Bakanı Ersin Tatar oldu.

Genelde pikniğe katılanlar Bakan'a takıldı, "Siz ne zaman Leymosunlu oldunuz"!..

Bakan, bu sorulara gülümseyerek yanıtlar verdi, pikniğe birlikte katıldığı Ezcan Özsoy'u göstererek, "Ezcan'ın babası Leymosunlu" dedi...

2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat da aynı yöndeki soruyu, "Kendimi Leymosunlu da sayabilirim" diye yanıtladı.

 


 

Toplanmaya mı geldi sıra?

 

“Hareketin başını çeken Kudret Özersay’a bakılırsa, kimse yok arkalarında…

Yani perde gerisinde…

İnanmam…

Arkasına büyük bir gücü almayan böyle işlere kalkışmaz…

AKP’yi Amerika ve Avrupa yürüttü Türkiye’de…

Onlar gaz vermese bu güce ulaşamazdı hiçbir zaman…

Toparlanmak iyidir yine de…

Toparlanın bakalım…”

 

ŞENER LEVENT

 


 

Gençlerin ufkunu da mı hapsedeceksiniz Sayın Bakan?

 

“Bizim ‘Bakanımız’;

 “Ne lan bu Amerikalarda, İngilterelerde eğitim, bre zındıklar, dur şikâyet edeyim sizi Ankara’ya da görün gününüzü” türünden bir zihniyet ortaya koyuyor yazdığı şikâyet mektubunda…

 Bazı arkadaşlar;

 “Bizim aşağılanmamıza sebebiyet verenler, aslında bizim kendi ellerimizle bizi yönetmek üzere seçtiklerimizdir, onların bu kompleksleri ile özgüven ve çağdaş donanımdan yoksun tavırları, Kıbrıslı Türkleri rezil rüsva etmektedir” derler.

 Tamamen haksız da değiller…

 Ve düşünün… Bu ülkeyi yönetme iddiasındaki UBP’nin “kadrosu” bu kadar işte…

 Kurultaya gidecekler ve bunlardan birisi o kurultayı “kazanıp” parti-devletin başına geçecek…

 Topyekûn hapsetmeye çalışacaklar bizi Mesarya rejiminin içine…”

 

ALİ TEKMAN

 

 


 

Çünkü sen lalettayin değildin!

 

“Sen kendince bir hareket yürütüyorsun; ancak toplumun yarısı bu hareketi inatla Cumhurbaşkanının başlattığını düşünüyor, geriye kalan yarısı ise senin Cumhurbaşkanına karşı bir isyan başlattığını düşünüyor.

Peki insanlar neden böyle düşünüyorlar sence?

Çünkü sen bu adamın özel temsilcisisin ”Lalettayin bir kişi” değilsin. Peki senin bu makamı bu kadar yıpratmaya hakkın var mı? Bence yok!

Madem ki KKTC’nin Baş Müzakerecisi olmak seni kesmiyor, madem ki Cumhurbaşkanı Özel Temsilcisi olmak seni kesmiyor, erdemli davran istifa et…

İşte o zaman ben de gelip seninle, toparlanıp bir yerlere gitmeyi düşünebilirim, hatta Narniya’da ülke nasıl düzelir diye kafa da patlatabiliriz o zaman…”

 

ÖZDEMİR TOKEL

 

 

 


Yurt dışında okuyan “tehlikeli” öğrencilerimiz!

 

“Kendi ailemden de yurt dışında okuyan çocuklarımız var. Buna asla karşı değilim ancak bu bir tercih meselesidir. Neden bu tercihler için biz anavatanımız Türkiye’nin üniversitelerini de sunmayalım? Bunun nesi yanlış?”

 

Nazım ÇAVUŞOĞLU (İçişleri Bakanı)

 


Çavuşoğlu’na ‘mektup’ tepkisi

 

“Irkçı bir yaklaşımla toplumunu aşağılayan, eğitim süreçlerini kendi kafatasçı anlayışlarının şekillenmesi olarak gören UBP hükümetinin söz konusu mektupla tam olarak açığa çıktı ve işbirlikçiliğin en güzel örneğini ortaya koydu”

 

Tahir GÖKÇEBEL (KTOEÖS Başkanı)

 


 

 

 

“Ne garip! UBP Kadın KOLLARI kendi kollarından bir kadına "be" denmiş diye veryansın etti. Kendi partisinin belediye başkanı Cemal Bulutoğluları'nın ağza alınmayacak küfürlerle Lefkoşa Belediyesi meclisindeki kadınlara hücum ederken ise tısı çıkmadı! Hakkı sadece kendisine yapılan haksızlık(!) karşısında savunan bu samimiyetsiz insan müsveddelerine "kadın haklarını" kendi çıkarları için kullanmamalarını tavsiye ederim. Lakin ağızlarına dahi yakışmıyor!”

 

Alev ŞENSOY’un profilinden

 


FOTO YORUM

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 971 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler