1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. YASAKLANMIŞ TAKIM TİBET
YASAKLANMIŞ TAKIM TİBET

YASAKLANMIŞ TAKIM TİBET

FIFA dışı ülkelerin, FIFA’ya bir başkaldırış olarak kurdukları NF-BOARD’un, Kuzey Irak (Kürdistan)’da düzenlediği 2012 5’inci Viva Dünya Kupası’nda yer alacak takımların tanıtımına devam ediyoruz. Bugün, ülkeleri olan Himala

A+A-

 

 

5’inci VIVA Dünya Kupasına katılacak olan Tibet’in Futbol Federasyonu, 2001 yılında Sürgünde olan Tibet Hükümeti tarafından kuruldu. Tibet Futbol Federasyonu’nun oluşturduğu Tibet Milli Takımı, bir belgeselde “Yasaklanmış Milli Takım” ifadesi kullanıldı ve bu belgeselden sonra spor çevrelerinde böyle anılmaya başladı

 

Necmi BELGE

 

FIFA dışı ülkelerin, FIFA’ya bir başkaldırış olarak kurdukları NF-BOARD’un, Kuzey Irak (Kürdistan)’da düzenlediği 2012 5’inci Viva Dünya Kupası’nda yer alacak takımların tanıtımına devam ediyoruz.

Bugün, ülkeleri olan Himalayalar’dan çok uzakta bir anlamda sürgünde kurulan Tibet takımından bahsedeceğiz.

 

2001 YILINDA KURULDU

Tibet Futbol Federasyonu 2001 yılında Sürgünde olan Tibet Hükümeti tarafından kuruldu. Tibet Futbol Federasyonu’nun oluşturduğu Tibet Milli Takımı, ilk karşılaşmasını 30 Haziran 2001’de Kopenhag’da Greenland’a karşı yaptı ve bu maçı 4-1 kaybetti.

 

YASAKLANMIŞ TAKIM

İlk maçlarını oynadıkları Greenland ile karşılaşmak için  Danimarka’nın Kopenhag şehrine giden Tibet Milli takımı ile seyahat eden bir televizyon ekibi, hazırladıkları belgeselde Tibet Milli Takımı için “Yasaklanmış milli takım” ifadesini  kullandı. Bu belgeselden sonra, Tibet Milli Takımı spor çevrelerinde “Yasaklanmış takım” olarak anılmaya başladı.

 

FİFİ DÜNYA KUPASI (HAMBURG-ALMANYA)

Kuruldukları 2001 yılından sonra, 2006 yılında Almanya’nın Hamburg kentinde düzenlenen FİFİ Dünya Kupası’na katılan Tibet 30 Mayıs 2006 tarihinde St.Pauli ile oynadığı maçı 7-0 kaybetti. İkinci maçlarını 31 Mayıs 2006 tarihinde Gibraltar’a karşı oynayan Tibetliler bu maçı da 5-0 yitirdiler.

 

ELF KUPASI (KKTC)

FİFİ Dünya Kupası’nın ardından,  Kasım 2006’da KKTC’de düzenlenen ELF Kupası’na da katılan Tibet, oynadığı tüm maçlarda yenilirken, Tacikistan’a 3-0, Kırım’a 1-0 ve KKTC’ye 10-0 gibi farklı bir skorla yenildi.

 

FARKLI ÜLKELERDEN FUTBOLCULAR VAR

Tarihinde ikinci kez Viva Dünya Kupası’na katılacak olan Tibet Milli Takımı kendisi gibi sürgünde kurulan sürgündeki TNFA ALL Stars, Nepal’daki Manang Marshyangdi Club, Hindistan’daki Calicut ile İngiltere’de bulunan Havant & Waterlooville F.C. takımlarındaki futbolculardan oluşmaktadır.

Lacivert-kırmızı renklere sahip olan Tibet Milli Takımı’nın bugüne kadar en farklı galibiyeti 4 Ağustos 2007’de Yeni Delhi’de Delhi IX  karmasına karşı 6-0’lık skorla olurken, en farklı yenilgisi 07 Mayıs 2008 tarihinde İtalya’nın Milano şehrinde 13-2’lik skorla Padania’ya karşı oldu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 597 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler