1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. YASAK AMA…
YASAK AMA…

YASAK AMA…

Çevre Yasası’nda hem de "av" konusunu düzenleyen yasada yabani hayvanlarını yakalanmasının ve satışının "yasak" olduğu açıkça yazıyor. Ancak yasayı kimse takmıyor!

A+A-

 

 

 

 

Kıbrıs’ın kuzeyindeki evcil hayvan satışı yapılan yerlerde zaman zaman satışa sunulan yabani hayvanlar konusunda bir denetimin olmaması “yasaların” da çiğnenmesine neden oluyor.  Lakin hem Çevre Yasası’nda hem de “av” konusunu düzenleyen yasada yabani hayvanlarını yakalanmasının ve satışının “yasak” olduğu açıkça yazıyor. Ancak yasayı kimse takmıyor!

 

 

 

Mert ÖZDAĞ

 

 

Saka  ve Florya…

Yaban hayattaki “ötücü” kuşlardan bazıları…

Bazen sesi, bazen de görüntüsü için evimizde beslemek istediğimiz doğal ortamın kuşları…

Kıbrıs’ın kuzeyindeki evcil hayvan satışı yapılan yerlerde zaman zaman satışa sunulan yabani hayvanlar konusunda bir denetimin olmaması “yasaların” da çiğnenmesine neden oluyor.

Lakin hem Çevre Yasası’nda hem de “av” konusunu düzenleyen yasada yabani hayvanlarını yakalanmasının ve satışının “yasak” olduğu açıkça yazıyor.

Ancak ülkedeki en büyük sorunlardan biri olan “denetim” ya da “denetimsizlik”ten yaban kuşları da nasibini alıyor.

Örneğin ötücü olmaları nedeniyle kuş meraklılarının sıkça tercih ettiği SAKA kuşu ve FLORYA kuşu ülkemizdeki pet shoplarda satılıyor, yasak olmasına rağmen!..

Ökse, ağ ve kafeslerle yakalanan bu hayvanların hemen hemen % 90’ı kafes ortamına alışamadan kısa süre içince ölüyor.

Bu av ya da yakalama yönetimi hem kuş türlerinin yok olmasına neden oluyor, hem de ülkedeki birçok yasanın aynı anda ayaklar altına alınmasına…

Yanı başımızdaki Türkiye’de önceki gün RADİKAL Gazetesi’nde bir haber yayınlandı.

Haberde  “ağ ve kafeslerle 33 florya ve 30 saka kuşu yakalayan avcıya, kuş başına 184 liradan toplam 11 bin 591 lira para cezası kesildi. Kuşlar doğaya salındı” yazıyordu.

Yani Türkiye’de yaban hayata bu kadar hassasiyet gösterilirken bizde bu yasalar neden ihlal ediyor diye düşünmemek elde değil!..

Edirne’nin Keşan ilçesi Kılıçköy civarında devriye görevi yapan Keşan İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri, boş bir arazide avlanması yasak olan florya ve saka cinsi kuşları ağ ve kafes kullanarak canlı şekilde avlayan İ.D.’yi yakalamış….

Jandarma, canlı olarak yakalanmış 33 florya ve 30 saka kuşu ile kuşları yakalamakta kullanılan ağ, kafes, ip ve çantalara el koyarken, İ.D.’yi ifadesi alınmak üzere İlçe Jandarma Komutanlığı’na götürmüş… 
TC Orman ve Su İşleri Edirne Şube Müdürlüğü tarafından, Kara Avcılığı Kanunu’na muhalefetten kuş başına 184 lira olmak üzere toplam 11 bin 592 lira ceza kesilen İ.D., ifadesi alındıktan sonra tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmış…

Kafeslerdeki kuşlar da yetkililerin gözetiminde yeniden doğaya salınmış…

Bu haber üzerinden bile yola çıkarsak; bizdeki evcil hayvan satış noktalarında yapılacak bir denetimde bu hayvanların satıldığına şahit olmak kolay…

Peki bizi ne engelliyor?..

İşte onu bilmiyorum.

 

SAKA KUŞU…

 

Erişkinlerde gaga dibinden gözün arka ucuna kadar yayılan kırmızılığı yalnız gaga ile göz arasındaki koyu esmer bir bant keser. Gözün gerisindeki yanları beyaz, tepe ve boyun yanları siyahtır. Kanatların ortası boyunca, gövdeye doğru sarı renkli geniş bir bant uzanır. Kanatların beyaz lekeli arka kenarları dışında kalan öbür bölümleri siyah, sırt kahverengi, kuyruksokumu beyazımsıdır. Siyah kuyruk tüylerinin uçlarında da beyaz lekeler bulunur. Gençlerde kanat ve kuyruk tüyleri erişkinlerinki gibidir. Ama öbür bölümler grimsi kahverengi ve koyu çizgilidir. Erişkinlerin uzunluğu 14 cm'yi bulur.

 

Güzel ötüşleri ile tanınan bu kuşlar özellikle devedikeni tohumları ile beslenir. Orman kenarlarında ve ağaçlık yerlerde ürer, üreme mevsimleri dışında küçük sürüler halinde dolaşırlar. Meyve bahçeleri parklarda sık görülen kuşlardandır.

 

Coğrafi dağılımları Avrupa, Asya'nın batısı ve Kuzey Afrika'yı kapsar. Türkiye'nin hemen her yerinde yaz kış görülebilir.

 

 

 

FLORYA KUŞU…

 

Florya (Carduelis chloris), ispinozgiller (Fringillidae) familyasından ötücü bir kuş türü.

 

14 cm uzunluğundaki fluryaların erkekleri dişilerinden daha iri, renkleri daha göz alıcıdır. Dişi ve genç kuşlar, daha soluktur, ve kahverengi tonlar hakimdir. Gagası, kalın ve koni biçimindedir. Ötüşleri de oldukça güzel ve cıvıltılıdır. Erkeğin, "kelebek" gösteri uçuşu vardır.

 

Ağaçlar veya çalılıklarda yuva yapar, 3-8 yumurta bırakır. Üreme mevsimleri dışında gruplar oluşturan fluryaların başlıca besini tohumdur.

 

Palearktik bölgede geniş bir dağılım gösteren fluryalar, Anadolu'nun Doğu bölgeleri dışındaki bütün yörelerinde ürer, kışın göç sırasında hemen her yerde çok sayıda görülür. Bu kuş, Avrupa, kuzey Afrika ve güneyde batı Asya boyunca yaygındır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 2738 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler