1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Yasağa uymayanlara ek ceza
Yasağa uymayanlara ek ceza

Yasağa uymayanlara ek ceza

Bakanlar Kurulu Yasa Gücünde Kararname çıkartarak sokağa çıkma yasağını uymayanlar için ek cezalar yürürlüğe koydu.

A+A-

Bakanlar Kurulu Yasa Gücünde Kararname çıkartarak sokağa çıkma yasağını uymayanlar için ek cezalar yürürlüğe koydu.

Çıkarılan Yasa Gücünde Kararnameye göre, Sokağa Çıkma Yasağı uymayanlar bir yıla kadar hapis cezasına veya asgari ücretin %10 (yüzde on)’una kadar para cezasına veya her iki cezaya birden çarptırılabilir.

Açıklama şu şekilde

Bilindiği üzere tüm dünyaya yayılan ve ülkemizde de görülen Corona Virüsü (Covid-19)’nden halkın korunması ve olası bir salgının önlenmesi amacıyla Bakanlar Kurulu tarafından Fasıl 156 Sokağa Çıkma Yasası’nın verdiği yetkiye dayanarak Sokağa Çıkma Emirnamesi 31.3.2020 tarihinden itibaren yürürlüğe girmiştir.
Ancak içerisinde bulunmakta olduğumuz durumun ciddiyeti ve aciliyeti göz önünde bulundurulduğunda söz konusu Sokağa Çıkma Yasağı Yasası’nın Suç ve Cezalar maddesinin güncellenmesine ihtiyaç olduğu görülmektedir.
Bu bağlamda, Fasıl 156 Sokağa Çıkma Yasası’nın suçlar ve cezalar maddesinde öngörülen cezanın yeniden düzenlenmesi amacıyla Bakanlar Kurulu Yasa Gücünde kararname çıkardı.
Çıkarılan Yasa Gücünde Kararname ile Fasıl 156 Sokağa Çıkma Yasası’nın suçlar ve cezalar maddesinin Sokağa Çıkma Emirnamesi’nin yürürlükte kaldığı sürece asgari ücretin %10 (yüzde on)’u oranında değiştirilmesi amaçlanmıştır.
Çıkarılan Yasa Gücünde Kararnameye göre, Sokağa Çıkma Yasağı Yasanın 2’nci maddesi uyarınca yapılan Sokağa Çıkma Emirnamesi kurallarına aykırı bir davranışta bulunan herhangi bir kişi bir suç işlemiş olur ve bir yıla kadar hapis cezasına veya asgari ücretin %10 (yüzde on)’una kadar para cezasına veya her iki cezaya birden çarptırılabilir.

 

Bu haber toplam 2187 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler