1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. YAŞADIĞI SIKINTILARI YENİDÜZEN'E ANLATTI
YAŞADIĞI SIKINTILARI YENİDÜZENE ANLATTI

YAŞADIĞI SIKINTILARI YENİDÜZEN'E ANLATTI

29 yıldır Kuzey Kıbrıs’ta yaşayan İbrahim Güneş isimli Kürt, geçtiğimiz günlerde Polis Genel Müdürlüğü’ne bağlı Siyasi Şube’de sorgulanmasının ardından YENİDÜZEN’e konuştu: “YARGILANMAK İSTİYORUM” • İbrahim Gü

A+A-

 

 

29 yıldır Kuzey Kıbrıs’ta yaşayan İbrahim Güneş isimli Kürt, geçtiğimiz günlerde Polis Genel Müdürlüğü’ne bağlı Siyasi Şube’de sorgulanmasının ardından YENİDÜZEN’e konuştu:

 

“YARGILANMAK İSTİYORUM”

 

 

·        İbrahim Güneş, Muş doğumlu bir Kürt. 58 yaşında. 1975’ten bu yana Kıbrıs’ın kuzeyinde yaşıyor. Dördü Kıbrıs’ta yaşayan beş çocuğu, beş de torunu var. 2001’de yargılanmadan ve sebep gösterilmeden Kıbrıs’tan sınır dışı edildi. Ankara’da Devlet Güvenlik Mahkemesi’nde yargılandı. Mahkum oldu. Aftan yararlanarak yurt dışına, İngiltere’ye gitti

 

·        Geçen zaman içinde İngiliz vatandaşı oldu. 2009’da Bakanlar Kurulu kararı ile tekrar Kıbrıs’a döndüğünü söyledi. Kürt olduğu için birçok baskıya maruz kaldığını ifade etti. 29 senenin büyük bir bölümünü devlet kurumlarında çalışarak geçirdi. Emeklilik yaşının gelmesine rağmen emekli olamadı. İhtiyat Sandığı’ndan yatırımlarını almasına rağmen Sosyal Sigortalar’daki dosyasında “kırmızı” bir çizik olduğu için parasını alamadığını söylüyor

 

·        Son olarak geçenlerde Siyasi Şube’den iki sivil polis kendisini ziyaret etti. Evinde sorgulandı. Sorgulanmasına sebep olarak, “sınır dışı edildikten sonra Kıbrıs’a nasıl döndüğü bilgisinin eksik olduğu” kendisine iletildi. Daha sonra Siyasi Şube’ye götürüldü, sorgulanmadan bırakıldı. Baskılardan bıkan ve sürekli endişe ile yaşamak durumunda kaldığını söyleyen Güneş, “Bir suçum varsa adil bir şekilde sivil mahkemede yargılasınlar. Bunu ben talep ediyorum” dedi   

 

Osman KALFAOĞLU

 

Kıbrıs’ın kuzeyinde yaşayan Kürtlerin üzerindeki baskıların özellikle Kutlu Adalı’nın öldürülmesinden sonra arttığını söyleyen Güneş, Kıbrıs’ta yaşadığı süre içerisinde kendisinin ve ailesinin Kürt oldukları için ayırımcılığa uğradığını anlattı.

Bu durum nedeniyle sürekli tedirgin olduğunu söyleyen Güneş, son olarak 10 Temmuz tarihinde Siyasi Şube’den iki sivil polis tarafından sorgulandığını söyledi.

“O gün saat 14.00 civarlarında evime geldiler. Hakkımdaki tüm bilgilerin ellerinde olmasına rağmen adımı, soyadımı, hangi tarihte sınır dışı edildiğimi, hangi tarihte ülkeye geri döndüğümü, neden döndüğümü ve nasıl döndüğümü sordular,” diyen Güneş, polislerin ayrılmasının ardından kahveye gittiğini, ancak evden hemen çıktıktan sonra polislerin evine gelip kendisini aradığını ve polislerle birlikte Siyasi Şube’ye gitmesi gerektiğinin kendisine bildirildiğini aktardı.

“Siyasi Şube’de 4-5 dakika kaldım. Hiçbir şey sormadılar. ‘Gidebilirsin’ dediler. Gerekçe olarak da bilgisayarda bazı bilgilerimin, özellikle Kıbrıs’a nasıl döndüğüm konusundaki bilginin eksik olduğunu söylediler. Bütü aile ve akrabalar bu yüzden tedirgin. Telefonlarımızın dinlendiğini biliyoruz ancak herkeste bir ‘gözetleniyor muyuz?’ endişesi var. Tedirginim, rahat değilim” dedi.

 

“BİR SUÇUM VARSA YARGILASINLAR”

Çocukları Kıbrıs’ta olmasa ne adada ne Türkiye’de yaşamayı düşündüğünü söyleyen Güneş, eğer bir suçu varsa yargılanması gerektiğini, hatta kendisinin yargılanmayı talep ettiğini ifade etti. “Eğer bir suçum olsaydı burada olmazdım, içeride olurdum. İsteğim bana dava açılsın ve eğer bir suçum varsa ispatlansın. Tüm bu yaşadıklarım sırf Kürt olduğum içindir. Aksi söyleniyorsa o zaman yargılanmam gerek. Ancak sivil mahkemede. Askeri mahkemede yargılanmayı kabul etmiyorum” diyen Güneş, 29 yıl çalışmasına rağmen hala emekli olamadığını, bunun nedeninin de “sakıncalı” olarak kabul edilmesi olduğunu belirtti.

Güneş şöyle konuştu:

 

“EMEKLİLİĞİMİ VERMİYORLAR”

“1975’ten beri her şeyim burada. İlk olarak İmar ve İskan Bakanlığı’nda çalıştım. 2004’ten 2009’a kadar da İmar ve İskan Bakanlığı’nda. Ankara Möble’de de çalıştım ve bir süre tarım ve hayvancılıkla uğraştım. Bu sürede tüm yatırımlarımı kendim yaptım. Kazanılmış haklarımı vermiyorlar. 2009’da başvurmama rağmen sadece İhtiyat Sandığı’ndaki paramı aldım ancak ne kıdem tazminatımı alabildim ne de Sosyal Sigortalar’daki emekliliğimi verdiler.

Tüm çocuklarım Kıbrıs’ta doğdu burada askerlik yaptılar. Ancak oğlum Ercan’da çalışırken sakıncalı olduğu için ona gidiş salonuna geçmesini sağlayacak kart vermediler. Amcamın kızı da aynı sebepten dolayı Ercan’daki işinden istifa etmek zorunda kaldı. Bu ülkeye emek vermemiş, vergi vermemiş yabancılara bize güvendiklerinden daha fazla güveniyorlar.”

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1267 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler