1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. YASA ÖNERİSİ HAZIR
YASA ÖNERİSİ HAZIR

YASA ÖNERİSİ HAZIR

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası (El-Sen)’in hukuk, ekonomi, çalışma hayatı konusundaki akademisyenler ile uzmanlara hazırlattığı ve Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (Kıb-Tek)’i özek hale getirecek “Elektrik Kurumu İnkişaf (D

A+A-

 

 

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası (El-Sen)’in hukuk, ekonomi, çalışma hayatı konusundaki akademisyenler ile uzmanlara hazırlattığı ve Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (Kıb-Tek)’i özek hale getirecek “Elektrik Kurumu İnkişaf (Değişiklik) Yasa Taslağı”, Meclis’teki 4 muhalefet partisi tarafından yasa önerisi haline getirildi.

Bu konudaki açıklama, tasarıya imza atarak yasa önerisi haline getiren Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP), Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP/BG), Demokrat Parti (DP), Özgürlük ve Reform Partisi (ÖRP) Başkan ve Genel Sekreterinin katılımıyla bugün Meclis Mavi Salon’da düzenlenen basın toplantısıyla yapıldı.

El-Sen Başkanı Tuluy Kalyoncu basın toplantısında yaptığı konuşmada, tarihi bir olaya şahit olunduğuna işaret ederek, yapılmak istenen ortak çalışmanın çok boyutu olduğuna işaret ederek, “Kıbrıs Türk halkının stratejik önemi olan toplumsal varlıklarının kendi elinde kalması kararlılığının” bunlardan biri olduğuna işaret etti.

Kalyoncu, El-Sen’in elektrik üretiminin Kıbrıs Türk halkının elinde kalması için uğraş verdiğini, bununun doğal sonucu olarak bir süre önce yapılan direnişi soncu Bakanlar Kurulu’nun “Kıb-Tek’i idari ve mali özerk hale getirme” kararı olduğunu hatırlatarak, bugün 4 siyasi partinin yaptığının aslında alınan Bakanlar Kurulu kararının ardından geçen 4-5 ayda yapılmayanı yapak olduğunu söyledi.

Kalyoncu, 4 siyasi partinin El-Sen tarafından hazırlanan taslağı yasa önerisi olarak Meclis gündemine taşıma girişiminin bir başka ifadesinin “Hükümet’in aldığı Bakanlar Kurulu Kararı’nın pratik yaşama geçirilmesinin gerekli adımlarının muhalefet partileri tarafından atılması” olduğuna dikkat çekti.

“Şimdi, Hükümet ve muhalefet partilerinin hepsinin de hem fikir olduklarını ifade ettikleri Kıb-Tek’in Özerkleştirilmesi gerçekleşebilir. İşte kararları ve işte bu kararı yaşama geçirecek yasa önerisi” diyerek konuşmasına devam eten Kalyoncu, “Pek çok kesim haklı veya haksız sendikaları sadece maaş ve hak isteyen ve akıllarına geldiğinde grev yapan örgütler olarak algılamaktadır. İşte El-Sen, bunun böyle olmadığını göstermekte ve çalıştığı kuruma sahip çıkmak için gerekirse yasa taslağı çalışması da yapıldığını göstermektedir” dedi.

Kalyoncu, devlet, kamu alanı ve özel kesimdeki alacakların tahsil edilmesi halinde Kıb-Tek’in mali sorun yaşamaması yanında halkın da daha ucuz elektrik tüketebileceğine işaret ederek, El-Sen’in yasa taslağı çalışması yaparak bir yandan kendi ekmek teknesi; diğer yandan toplumsal çıkarlar ve halkın varlığına sahip çıktığını belirtti.

“Biz bu kararlılıkla yola çıktık ve bu yolda yürümek isteyen her örgüt ile yolumuzu yürümeye devam edeceğiz. Tasarıya sahip çıkıp bunu Meclis’e sunan partilerimize teşekkür ederken, tasarının yasalaşması sürecinde de aynı kararlılığın gösterileceği” ifadesini kullanan Tuluy Kalyoncu, umudunun Meclis tatile girmeden sorunun aşıldığını görmek olduğunu kaydetti.

ÖZYİĞİT

TDP Genel Sekreteri Cemal Özyiğit basın toplantısındaki konuşmasında, TDP’nin tüm özelleştirmelere karşı olduğuna işaret ederek, özellikle elektrik gibi hayati ve stratejik konularda özelleştirilmesi kabul edemeyeceklerini belirtti.

Özyiğit, önemli olanın Kurumu zarara uğratanların ortaya çıkarılarak, hesap verilmesinin sağlanması olduğunu, yapılanın ise zarar var diye kurumların elden çıkarılması anlayışı olduğunu kaydetti.

Cemal Özyiğit, “ver kurtul” anlayışının kabul edilemez olduğunu ifade ederek, Kıb-Tek’in çalışanlara devredilmesi gerektiğini söyledi.

Özyiğit, yasa taslağı hazırlaması nedeniyle El-Sen Yönetimine teşekkür etti.

YORGANCIOĞLU

CTP/BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu basın toplantısındaki konuşmasında, toplumsal varlıklara sahip çıkmaya yönelik yaklaşımı doğru bulduklarına işaret ederek, Elektrik Kurumu’nun özerkleştirilmesine yönelik çalışmaya bu nedenle sahip çıktıklarını söyledi.

Yorgancıoğlu, bugün kamuoyuna açıklanan yasa önerisinin 4 parti tarafından imzalanmasının bir başka güzel yanı oluşturduğunu anlatarak, yapılanın aslında Hükümet’e 4-5 aydır Bakanlar Kurulu kararı karşın yapılmayan çalışmayı yapması nedeniyle bir katkı olduğuna işaret etti.

DENKTAŞ

DP Genel Başkanı Serdar Denktaş, yapılan çalışma nedeniyle El-Sen’e teşekkür ederek başladığı konuşmasında, önemli olanın bu tür kurumlardan siyasetçinin elinin çekilmesini sağlamak gerektiğini söyledi.

Denktaş, devletin kendi borcunu üstlenmesi halinde sorunun ortadan kalkacağını, Türkiye’de bu kurumların parça parça özelleştirildi diye burada da özelleştirilmesi anlayışının yanlış olduğunu çünkü, Türkiye’nin 75 milyonluk büyük bir ülke iken KKTC’nin her anlamda farklı olduğunu hatırlattı.

Serdar Denktaş, Türkiye’den deniz altından kabloyla elektrik getirileceğini, bunu yapmak isteyenlerin KKTC’deki elektrik tahsilatını da talep ettiğini ve bu yönde baskı yaptığını anlatarak, önerinin süratle yasalaştırılarak, ilerde hiç geri dönmeyecek yanlışların yapılmasının önlenmesini istedi.

Denktaş, yasanın işleyişinde komite aşamasında farklı önerileri olacağını ancak ana hatlarıyla konuya sahip çıktıklarını belirtti.

AVCI

ÖRP Genel Başkanı Turgay Avcı ise konuşmasında, yasa önerisini “önemli bir çalışma” olarak değerlendirdi.

Avcı, siyasilerin bu kurumlardan ellerini çekmesi gerektiğini belirterek, bunun yolunun da bu tür kurumlara özerklik verilmesi olduğunu, yasa önerisinin bunu hedeflediğini söyledi.

Avcı, borcu nedeniyle elektrik enerjisi kesilirken, birilerinin kesilmemesinin doğru ve anlaşılır olmadığına işaret ederek, bu yolun birlikte yürüneceğini kaydetti.

Turgay Avcı, çalışma ve çalışmaya imza koyarak bunu yasa önerisi yapan herkese teşekkür etti.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 721 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler