1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. YARINDAN İTİBAREN 10 DAKİKA KARANLIK
YARINDAN İTİBAREN 10 DAKİKA KARANLIK

YARINDAN İTİBAREN 10 DAKİKA KARANLIK

Ekonomik Örgütler Platformu, elektriğe hükümet yapılan yüzde 36’lara varan zammı protesto etmek amacıyla, 10 dakika ışık kapatma eylemi başlatıyor. Platform, çarşamba gününden itibaren 15 Aralık’a kadar her gece 09.05-09.15 saatleri arasında

A+A-

 

Ekonomik Örgütler Platformu yarından itibaren her gece 09.05-09.15 saatleri arasında 10 dakika ışık kapatma eylemi başlatıyor

 

10 DAKİKA KARANLIK

 

 

·        Platform üyeleri, tüm halkı “Kaliteli ve ucuz elektrik için 10 dakika karanlık” eylemine katılmaya çağırarak elektrik zammının geri alınmaması halinde farklı eylem şekilleri deneyeceklerini belirtti

 

·        Dolmacı: “Bugünkü elektrik fiyatları ve kalitesi ile yaşayıp üretmek veya hizmet vermek mümkün değil. Elektrik fiyatlarına zam yaparak hane halkının geçimi için gerekli olan kazancı düşürmekte, zaten darda olan insanları daha büyük sorunlar içine itmekteyiz”

 

 

Ekonomik Örgütler Platformu, elektriğe hükümet yapılan yüzde 36’lara varan zammı protesto etmek amacıyla, 10 dakika ışık kapatma eylemi başlatıyor.

Platform, çarşamba gününden itibaren 15 Aralık’a kadar her gece 09.05-09.15 saatleri arasında ışık kapatma eylemi yapılmasını kararlaştırdı. Platform üyeleri, tüm halkı “Kaliteli ve ucuz elektrik için 10 dakika karanlık” eylemine katılmaya çağırarak, elektrik zammının geri alınmaması halinde, farklı eylem şekilleri deneyeceklerini belirtti.

Ekonomik Örgütler Platformu, dün bir basın toplantısı gerçekleştirerek, elektrik fiyatlarına yapılan zammı eleştirdi, zammın halk ve ülke ekonomisi için yarattığı sorunları dile getirerek yapmayı düşündükleri eylem ve girişimleri anlattı.

 

DOLMACI: “DÜNYA SİYASETİNİN DE ENERJİ ODAKLI”

 

Kıbrıs Türk Otelciler Birliği (KTOB) Başkanı ve Platform Dönem Başkanı Mehmet Dolmacı, basın toplantısında yaptığı konuşmada, hayat ve ekonominin büyük ölçüde enerji ve özelde elektrik bağımlısı bir hal aldığına işaret etti. Dolmacı, dünya siyasetinin de enerji odaklı hale geldiğini, enerji sorunu nedeniyle ülkelerin işgal edildiğini, savaşlar çıktığını, milyonlarca insanın öldüğünü söyledi.

 

“GÜNDEMDEKİ TEK KONU ÖZELLEŞTİRME”

 

KKTC’de enerji politikası diye bir tartışma konsepti olmadığını belirten Dolmacı, “gündemimizdeki tek konu Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nun özelleştirilip, özelleştirilmeyeceğidir. Oysa ister özelleştirerek, ister özerkleştirerek, istersek devletleştirerek varmak istediğimiz amaç, kaliteli, sürekli ve ucuz elektrik olmasıdır. Yani bizim asıl tartışmamız gereken şey, kaliteli ve sürekli elektriğe nasıl ulaşabileceğimiz olmalıdır” dedi.

 

FİYATLAR YÜKSEK, KALİTE DÜŞÜK

 

Elektrik sorununun yıllardan beridir devam ettiğini ancak, esas tartışma noktasından uzaklaşıldığını, gerekli önlemleri almakta sürekli geç kalındığını ve sonuçta Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nun içine düştüğü mali sorunları aşmak için elektrik fiyatlarına zam yapıldığını söyleyen Dolmacı, bugünkü elektrik fiyatları ve kalitesi ile yaşayıp üretmek veya hizmet vermenin mümkün olmadığını kaydetti.

“Elektrik fiyatlarına zam yaparak, hane halkının geçimi için gerekli olan kazancı düşürmekte, zaten darda olan insanları daha büyük sorunlar içine itmekteyiz” diyen Dolmacı, hane halkının harcamalarının yükselmesinin, maaş ve ücret artışı taleplerini körüklemekte, verimsiz olan ekonomik yaşam üstünde büyük bir ücret baskısı oluşmasına neden olduğunu söyledi.

 

“ESNAFIN CİROSU GİDEREK DÜŞÜYOR”

 

Hane halkının tüketim gücü düştükçe, çarşıda harcadığı para miktarının azaldığına, özellikle esnafın cirosunun giderek düştüğüne işaret eden Dolmacı şöyle devam etti:

“Elektrik fiyatlarına zam yaparak otelden fabrikaya, ağıldan, süpermarkete kadar bütün işyerlerinin giderleri pahalı hale getirilmekte, topyekun olarak ekonomimizin rekabet gücüne büyük darbe vurulmaktadır. Yurtdışından davet ettiğimiz turistlere yeterince hizmet verememektedir. Artan pahalılık, adamızdaki 45 bin kadar öğrencinin yaşamını zorlaştırmaktadır. Artan giderler, esnafı, otelciyi ve sanayiciyi işyerlerini kapatmaya zorlamaktadır. Daralan ekonomi, devletin KDV, gümrük, harç ve doğrudan vergi olarak ekonomiden sağladığı kaynakları tehdit etmektedir.”

 

“ZAM ÇARE DEĞİL, SORUNLARIN BAŞLANGICI”

 

Zammın çare değil, sorunların başlangıcı olduğunu söyleyen Dolmacı, hükümetin halkına, oteline, sanayicisine, ticarethanesine, esnafına kaliteli, kesintisiz ve ucuz elektrik sağlamak yükümlülüğü olduğu görüşünü dile getirdi. Mehmet Dolmacı, hükümetin zam politikasını sürekli hale getirmesinden endişe duyduklarını söyledi. Dolmacı, tüm halkı eyleme katılmaya davet etti.

 

ÇERKEZ: “ZAM ÇARE DEĞİL”

 

Dolmacıdan sonra söz alan Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Günay Çerkez de eylem yapmaktaki amaçlarının işveren, emekçi ve hükümete zarar getirmek değil, zammın bir çare olmayacağını göstermek olduğunu ifade etti.

Dünya ülkelerinin yaptığı gibi kaliteli, ucuz ve kesintisiz elektrik alınabilmesi için hükümetin çalışmalar yapması gerektiğine değinen Çerkez, “Elektrik zammını kabul etmek mümkün değil, böyle giderse ülkenin en önemli sektörlerinden olan eğitim ve turizm çökecek” dedi.

Çerkez, yapılacak eylemin başarılı olmaması halinde, başka eylem şekilleri deneneceğini sözlerine ekledi.

 

TULGA’DAN DİRENİŞE DAVET

 

K.T. Esnaf ve Zanaatkarlar Odası Başkanı Hürrem Tulga da hükümetin “yapacağız” dediklerini yerine getirmediğini belirterek “elektrik zammı bu halkı ve sektörleri zora sokacak” dedi. Tulga, halka toplumsal direniş çağrısında bulundu.

 

İŞ ADAMLARI SÜRDÜRÜLEBİLİRLİLİĞE İŞARET ETTİ

 

Genç İşadamları Derneği Başkanı Gizem Çeliker de ekonominin daha kalıcı şekillerle canlandırılması gerektiğine işaret ederek, “atılan adımların günü kurtarma yönünde değil, ekonomiyi kalıcı şekilde güçlendirme yönünde yapılması lazım” dedi.

İşadamları Derneği Başkanı Metin Şadi de basın toplantısında yaptığı konuşmada, “bu yapı sürdürülebilir değil” diyerek, Kıbrıs Türk halkının zor günlerden geçtiğini, tüm halk ve sivil toplum örgütlerinin sorunları düşünmesi gerektiğini kaydetti.

Ekonomik tedbirlerin nasıl uygulanması gerektiğinin belirlenmesi gerektiğine dikkat çeken Şadi, elektrik zammının geri çekilmesini talep ettiklerini vurguladı.

 

ALP: “HALK ELEKTRİK ZAMMINI KABUL ETMEMELİ”

 

K.T. İşverenler Sendikası’ndan Cengiz Alp da, işletmelerin yanında, halkın da elektrik zammını kabul etmemesi gerektiğini vurgulayarak, konu hakkında Platformun yapacağı tüm eylemlere destek vereceklerini sözlerine ekledi.

Platform, Kıbrıs Türk Ticaret Odası, Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası, Kıbrıs Türk Otelciler Birliği, Kıbrıs Türk Müteahhitler Birliği, Kıbrıs Türk İşadamları Derneği, Kıbrıs Türk İşverenler Sendikası ve Kuzey Kıbrıs Genç İşadamları Derneği’nin bir araya gelmesiyle oluşuyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 899 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler