1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. YARIN DÜNYA SİGARASIZ GÜNÜ…
YARIN DÜNYA SİGARASIZ GÜNÜ…

YARIN DÜNYA SİGARASIZ GÜNÜ…

USAM KTEV ile işbirliğinde yarın ilkokullar arası resim yarışması düzenliyor

A+A-

Yarın Dünya Sigarasız Günü… 1987 yılından itibaren Dünya Sağlık Örgütü’ne üye ülkeler tarafından sigara kullanımı ile oluşan hastalık ve ölümlere dikkat çekmek için belirlenen bu günün her yıl dönümünde farklı bir tema işleniyor.

“Tütün Endüstrisi Müdahalesi” olarak belirlenen bu yılki temada, ölümlere ve sakat kalmalara yol açtığı halde yasal olarak satılmasına izin verilen tek ticari mal olan sigaranın serbestçe satışına niçin izin verildiğine dikkat çekilecek.

Uyuşturucu, Sigara ve Alkolle Mücadele Derneği (USAM) Başkanı Ayşe Gökyiğit, gün nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, sigaranın 21. Yüzyılda bir milyar insanın ölümüne yol açacağının öngörüldüğünü, dünyada 1.25 milyar olan sigara kullanıcısı sayısının 2025 yılında 1.6 milyara ulaşmasının beklendiğini ifade etti.

Gökyiğit, her 10 yetişkinden birinin ölümünden sorumlu olan sigaranın yılda 4 milyon, günde 11 bin kişinin çeşitli hastalıklardan hayatını kaybetmesine yol açtığına dikkat çekti.

Gökyiğit, ülkede iki yıllık geçmişi olan Tütün Ürünlerinden Korunma ve Denetim Yasası’nın daha işlevsel olabilmesi amacıyla denetimlerin etkin bir şekilde yapılması ve cezaların uygulanmasının gerektiğini ifade etti.

USAM olarak sigaranın zararları konusunda bilinçlendirme ve farkındalık yaratma çalışmalarına eldeki imkanlar çerçevesinde sürdürdüklerini kaydeden Gökyiğit, özellikle çocukların hem sigaradan uzak durmaları, hem de büyüklerini etkileyip onların sigarayı bırakmasında yardımcı olabilmelerini sağlamak amacıyla, Kıbrıs Türk Eğitim Vakfı (KTEV) işbirliği ile 31 Mayıs Dünya Sigarasız Günü’ne yönelik olarak ilkokullar arası resim yarışması düzenlediklerini belirtti..

Gökyiğit, bu yıl üçüncüsü düzenlenecek olan yarışmanın , yarın saat 17.30’da Lefkoşa Gençlik Merkezi’nde (Kızılbaş Kilisesi) gerçekleştirileceğini, etkinliğin öğretmenler ve veliler tarafından teşvik edilmesini arzuladıklarını kaydetti.

Gökyiğit, “ Hayat Nefesle Başlar” sloganı dikkate alınarak ,sigarasız, sağlıklı bir yaşam için sigara içicilerinin bu günü fırsat bilerek sigarayı bırakmalarını dileriz” ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 482 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler