1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'YARIN ÇOK GEÇ OLACAK'
YARIN ÇOK GEÇ OLACAK

'YARIN ÇOK GEÇ OLACAK'

Yeşil Barış Hareketi, Dünya Çevre Günü nedeniyle mesaj yayınladı

A+A-

 

 

 

 

Yeşil Barış Hareketi de mesajında, çevreyi kurtarmak için yarın çok geç olacağına işaret ederek duyarlılık istedi. Bir Dünya Çevre Günü’nü daha utançla andıklarını kaydeden Yeşil Barış Hareketi Başkanı Doğan Sahir, çevrenin her noktasının saldırı altında olduğunu belirtti.

Su sorunları, Haspolat Arıtma Tesisi’nden kaynaklanan kirlilik ve diğer sorunlara işaret eden Sahir, bu yıl Dünya Çevre Günü’nde dünyada su temasıyla etkinlikler düzenlendiğini; su tasarrufu, dikkatli kullanımı ve suyun kirletilmemesi için büyük enerji harcandığını anlattı. Sahir şunları kaydetti:

 

“SUYU DOĞRU YÖNETEMİYORUZ”

“Biz ise ne yazık, bugünlerde sıklıkla ülkemizde, ısrarla yanlışlar yapa yapa yaşadığımız su kaynaklı felaketleri konuşuyoruz. Biz henüz birşeyler yapmak; su kaynaklarını korumak, denetlemek, olanaklarını geliştirmek bir yana, beceriksizliklerimiz yüzünden elimizdeki temiz su kaynaklarını da atıklarımız ve zirai ilaçlarla kullanılamaz hale getirdik. Diğer yandan yağan yağmur sularını değerlendirmeye, mevcut yeraltı sularını ve kuyuları denetlemeye, israfı durdurmaya, tasarrufu teşvik etmeye, planlı gelişmeye yönelik ortada henüz hiçbir girişim, hiçbir proje yok. Tembel tembel oturmuş, Türkiye’den gelecek suyu bekliyoruz. Günde yaklaşık 24 bin meteküp su arıtma kapasitesine sahip en büyük arıtma tesisimiz Haspolat arıtma tesisini, döktüğümüz ‘yüksek kirlilik’ taşıyan vidanjör ve peynir altı suları ile çalışamaz, çıkan suları kullanılamaz hale getirdik. Bu kirliliğin, israfın ve tehdidin boyutları çok büyüktür. Bu uygulamanın ve buranın denetlenmemesi ise bir başka suçtur. Mağusa’ya kadar akan suyun yarattığı çevre sorunları bir yana, bu güzergah üzerinde yapılan tarım faaliyetleri ile üretilen gıdaların sağlığı da gerek insanlar, gerekse hayvanlar için büyük tehdit oluşturmaktadır. Suyu doğru yönetemiyoruz, Hatalar yapmaya devam edersek ülkemiz daha da yaşanmaz hale gelecektir.”

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 499 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler