1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. YARIN BAYRAM
YARIN BAYRAM

YARIN BAYRAM

Ramazan Bayramı’nda geleneksel aile ziyaretleri yapılarak büyüklerin elleri öpülerek bayram kutlanacak.

A+A-

 

Ramazan (Şeker) Bayramı yarın başlıyor. 3 gün sürecek bayramı Kıbrıs Türk halkı da , İslam alemiyle birlikte kutlamaya hazırlanıyor. Bayram arifesi olan bu günde yurttaşlar bayram için son hazırlıklarını yaparken, yoğun olarak da dünyadan göçmüş olan yakınlarının mezarlarını ziyaret ediyorlar.Önümüzdeki Cuma gününün, Bakanlar Kurulu kararıyla idari tatil verilmesiyle ve hafta sonuyla birlikte bu yıl 6 güne çıkan Ramazan Bayramı tatili, birçok vatandaşa dinlenme ve gezme fırsatı sağlayacak.

 

Bu yıl ilk günü 30 Ağustos Zafer Bayramı’na denk gelen Ramazan Bayramı, “11 Ayın Sultanı” diye tanımlanan ve oruç tutulan 29 günlük Ramazan ayının ardından kutlanıyor.

 

Bayram namazı, tüm camilerde saat 06.58’de kılınacak. Arife olan yarın Kıbrıs’ta geleneksel bayram çörekleri ve misafirlere ikram edilmek üzere tatlılar pişirilecek.

 

Ramazan Bayramı’nda geleneksel aile ziyaretleri yapılarak büyüklerin elleri öpülerek bayram kutlanacak. Bayramda sık sık görüşme fırsatı bulamayanlar da bir araya gelecek ve özel tatlılar ikram edilecek; yemekler yenecek.

 

Hayatta olmayanlar da mezarları başında çiçekler ve dualarla anılacak.

 

Çocuklar, bayram ziyaretlerinde şeker ve para toplamanın sevincini yaşayacak. Lefkoşa’da Fuar Alanı’nda kurulacak bayram yeri yine en çok çocukları ağırlayacak.

 

CUMHURBAŞKANI VE BARIŞ KUVVETLERİ KOMUTANI’NIN TEBRİK KABULLERİ

 

Ramazan Bayramı nedeniyle Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, yarın halkın tebriklerini kabul edecek. Cumhurbaşkanlığı’nda her yıl geleneksel olarak öğleden önce gerçekleştirilen bayram tebriği, bu yıl 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları dolayısıyla saat 18.00’de başlayacak.

 

KTBK

 

Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Adem Huduti ve eşi, bayramın 2. günü olan Çarşamba saat 11.00’de Lefkoşa’da Ortaköy’deki Kıbrıs Türk Kuvvetleri Alay Komutanlığı Askeri Gazinosu’nda halkla bayramlaşacak.

 

POLİSİN ÖNLEMLERİ

 

Polis Genel Müdürlüğü, halkın Ramazan Bayramı’nı huzur ve güven ortamı içinde geçirmesini sağlamak amacıyla ülke genelinde güvenlik ve trafik alanındaki tedbirlerini en üst seviyeye çıkardı.

 

Polis Genel Müdürü Günay Özan, halkın şikayet ve yardım taleplerini değerlendirmek ve anında hizmet verebilmek için, “155 Polis İmdat”, “199 İtfaiye”, “156 Alo Narkotik” ve diğer telefon hatlarıyla polis örgütünün halkın 24 saat kesintisiz hizmetinde olacağını duyurdu.

 

Özan, bayramla ilgili açıklamasında, trafikle ilgili de şu uyarılarda bulundu:

 

“Son günlerde toplumumuzu üzüntüye boğan trafik kazalarına dur diyebilmek için, bizim aldığımız tedbirler yanında, siz değerli halkımızın da bu mücadelede bizlere destek olacağınıza inanıyorum.

 

Sizin, ailenizin, sevdiklerinizin ve diğer vatandaşlarımızın hayatını tehlikeye düşürmemek için bayram nedeniyle daha da yoğunlaşacak trafikte, yolun konumunu dikkate alarak gerekli dikkat ve özeni göstererek araç kullanınız. Alkollü ve süratli araç kullanmayınız. Mutlaka trafik kurallarına uyunuz. Araç kullanırken cep telefonu ile konuşmanın, bir şeyler yiyip içmenin sürücünün dikkatini dağıtacağını asla unutmayınız. Önceliğiniz; hız yapmak değil, gideceğiniz yere sağlıklı gitmek olsun”.

 

Polis Genel Müdürü Özan, Ramazan Bayramı tatilini evinden uzakta geçirecek vatandaşların, ev ve işyerlerinden ayrılmadan önce hırsızlığa karşı kapı ve pencerelerini güvenli şekilde kapatmalarını; yangına sebep olabilecek aksamları da bir daha gözden geçirmelerinin kendi yararları olacağını vurguladı.

 

Özan, halkın bayramını kutlayarak, sağlıklı, huzurlu ve mutlu bir bayram diledi.

 

CEZAEVİNDE AÇIK GÖRÜŞ

 

Merkezi Cezaevi’ndeki hükümlü ve tutuklulara Ramazan Bayramı süresince yakınlarıyla açık görüş olanağı sağlanacak.

 

Cezaevi Müdürü Salahi Hoca’nın açıklamasına göre, cezaevi içindeki açık görüş, 09.00 - 16.30 saatleri arasında yapılabilecek.

 

İLK GÜN HAFİF SAĞANAK BEKLENİYOR

 

KKTC Ramazan Bayramı’nın ilk gününü sağanak yağmurlu geçirecek.

 

Meteoroloji Dairesi’nin raporuna göre, yarın öğleden sonra yer yer hafif sağanak veya gök gürültülü hafif sağanak yağmur bekleniyor. Yağış sırasında rüzgar da kuvvetli esecek.

 

Bayramın ikinci günü açık, öğle saatleri parçalı ve az bulutlu; bayramın üçüncü ve son günü ise açık ve az bulutlu geçecek. Sonraki günler için de açık ve az bulutlu hava tahmin ediliyor.

 

Sıcaklık, mevsim normallerinde seyredecek ve iç kesimlerde bayram süresince 33 - 35 derece; sahillerde ise 31 - 33 derece dolaylarında seyredecek.

 

OTELLERDEKİ DOLULUK

 

Ramazan Bayramı’nda 5 yıldızlı oteller müşterileri için özel eğlence programları ve konserler düzenliyor.

 

Otellerde yüksek seyreden doluluk oranlarının bayram tatilinde de sürmesi bekleniyor.

 

TAK muhabirinin bayram turizmi ve otellerdeki durumla ilgili sorularını yanıtlayan Kıbrıs Türk Otelciler Birliği Koordinatörü Ayşe Dönmezer, otellerdeki doluluk oranlarında zaten bir artış bulunduğunu; bayram süresince de mevcut durumun devamını beklediklerini söyledi.

 

Dönmezer, bayramdan sonra, hava sıcaklıklarının biraz düşmesiyle turist sayısında artış beklediklerini, Avrupa’dan birçok grubun özel ilgi turizmi için ülkeye geleceğini kaydetti.

 

ACİL SU İŞLERİ İÇİN EKİP

 

Su İşleri Dairesi, Ramazan Bayramı süresince acil su işlerini takip edecek nöbetçi ekipler oluşturdu.

 

Daire Müdürü Asım Kayan’ın açıklamasına göre, Lefkoşa’da 228 31 65 numaralı telefondan daireye ulaşılabilecek. Lefkoşa’daki nöbetçi ekipler ve numaraları şöyle:

 

Mustafa Karaderi (Müdür Muavini) 0533 862 90 36; Temel Rıza (İçme Suları Şubesi Sorumlusu) 0533 834 86 97; Turgay Hoşsöz (İşletme ve Bakım Şube Amiri) 0533 834 79 01; Mustafa Kutrafalı (Makine ve İkmal Şube Amiri) 0533 863 16 62.

 

Güzelyurt’ta birim amiri Hüseyin Davutoğlu’na 0542 877 10 66; Gazimağusa’da birim amiri Hüseyin Genç’e ise 0533 862 06 47 numaralı telefonlardan ulaşılabilecek.

 

Teknisyenlerin adları ve telefonları ise şöyle:

 

“Hüseyin Pekdoğan 0533 863 43 46; Aytaç Erbulak 0542 851 95 61; Örgül Şumrut 0533 865 76 02.”

 

BELEDİYELER… LEFKOŞA

 

Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB), başkent Lefkoşa’da Ramazan Bayramı’nın huzurlu kutlanması için tüm hazırlıklarını tamamladığını açıkladı.

 

LTB Temizlik Şubesi ekipleri, bayramın 1. günü olan yarın çöp toplama işlemi gerçekleştirmeyecek. Ekipler çöp toplama işlemine bayramın 2. günü, önceden belirlenen program çerçevesinde devam edecek. Vatandaşlar bayram tatili süresince her türlü şikâyetini “Alo 185” şikâyet hattına bildirebilecek.

 

LTB Zabıta Şubesi, bayram süresince sıkı denetimlerine devam edecek. Zabıta Şubesi, rutin yapılan denetimler yanında Fuar Alanı’nda kurulacak Bayram Yeri’nde de bayram tatili boyunca görev yapacak. Özellikle işportacılar ve seyyar çiçekçilere göz açtırmayan belediye zabıtası bayram öncesinde de bu sıkı denetimlerine devam edecek. Zabıta Şubesi, kaçak çiçek satan çiçekçi ve işportacıların ürünlerini müsadere edecek. Zabıtalar bayram boyunca trafiğin sürekli akabilmesi için Lefkoşa Türk Belediyesi Mezarlığı’nda görev yapacaklar.

 

İş Yeri İzinlendirme ve Denetim Şubesi, halkın hijyen ortamlarda taze ve sağlıklı gıda tüketmesi için bayram öncesinde başlattığı eğlence mekânları başta olmak üzere gıda üretimi ve satışı yapan restoran, market, pastane ve fırın gibi iş yerlerinin denetimini bayram süresince de sürdürecek.

 

Ramazan Bayramı’nda belediyeye bağlı defin işleri aksamadan devam edecek. Her zaman olduğu gibi bayram süresince de Lefkoşa Türk Belediyesi Mezarlığı’nda nöbetçi ekip bulunacak ve defin işlemleri de aksamadan sürecek. Bayramda, vefat eden yakınlarını ziyaret için mezarlığa gelenlerin rahat ve hızlı bir şekilde kabir ziyaretlerini tamamlamaları için de gerekli tedbirler alındı. Vatandaşlar Defin İşleri’ne 223 20 30, 223 20 33, 0533 860 92 20, 0533 850 95 66 numaralı telefonlardan ulaşabilecek veya Alo 185’ten ulaşarak her türlü bilgiyi edinebilecek.

 

GAZİMAĞUSA

 

Gazimağusa Belediyesi, Ramazan Bayramı süresince hizmetlerini aralıksız sürdürecek.

 

Belediyeden verilen bilgiye göre, su dağıtım planı aynen yürürlükte olacak. Su ile ilgili, merkezden kaynaklanacak herhangi bir aksama veya büyük çaplı arıza olmaması durumunda, bölgeler rutin program çerçevesinde su almaya devam edecek. Bayram tatili süresince, su hatlarında meydana gelecek patlak ve arızalar için belediyenin su işleri biriminin acil durumlar için kullandığı 0533 860 19 91 numaralı telefonu aranabilecek.

 

Gazimağusa Belediyesi’nin Suriçi’nde Canbulat Yolu üzerinde kuracağı panayır yeri, yarından itibaren 11 Eylül tarihine kadar ziyaret edilebilecek. Her hafta Perşembe günü terminal bölgesinde hizmet veren Perşembe Pazarı, bayram gününe denk geldiği için kapalı olacak. Açık Pazar, Toptancı Hali ile birlikte bayram suresince açık olacak. Arife günü olan 29 Ağustos’ta hizmet verecek Belediye Mezbahası ise bayram süresince kapalı olacak.

 

Çöp toplama hizmetlerinde, herhangi bir değişiklik yapılmadan mevcut program aynen uygulanırken, sokakların genel temizliği tatil boyunca, sadece ana arterlerle meydanlarda devam edecek. Bayram süresince çocuk parklarının temizliğine de devam edilecek. Ayrıca arife günü Salamis Yolu ve Suriçi’nde ek çöp toplama hizmeti verilecek.

 

Cenaze ve defin hizmetleri, her zaman olduğu gibi, bayram ve tatil günlerinde yine aralıksız devam edecek. Bu konuda 0533 845 38 88 numaralı hizmet telefonu, 24 saat aranabilecek.

 

Gazimağusa Belediyesi, acil durumlar için bütün birimlerinde acil müdahale ekiplerini sürekli göreve hazır durumda bulundururken, acil durumlarda Gazimağusa Belediyesi’nin 185 veya 444 44 62 numaralı telefonları aranabilecek.

 

GİRNE

 

Girne Belediyesi, yaklaşan Ramazan Bayramı nedeniyle gerekli tedbirlerini aldı.

 

Girne Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre; bayram ve hafta sonu tatili süresince Girnelilere aksatmadan hizmet verebilmek için bir takım tedbirler aldı.

 

Bayramın birinci günü dahil, çarşı merkezi, kordonboyu ve otellerin çöplerini toplayacak olan belediye, rutin programına uygun temizlik hizmetleri verecek.

 

İçme suyu dağıtımında ise, belirlenen programın aksamaması için gerekli önlemleri alan belediye, meydana gelebilecek arızalar için ekipler oluşturdu.

 

Bu yıl bayramın ikinci gününe denk gelen (31 Ağustos Çarşamba) Açık Pazar bayram dolayısı ile açılmayacak.

 

Bayramda defin hizmeti verebilmek için de tedbirlerini alan belediye, mezarlıkları bakımdan geçirerek bayram ziyaretleri için hazır hale getirdi.

 

Tatil günlerinde Girneliler, acil durumlar için belediyenin şu numaralarına ulaşabilecekler:

 

Bayındırlık ve imar işleri 0542 882 11 17; temizlik işleri 0542 882 11 16 ve 0533 860 59 73; su işleri 0533 868 54 31; kanalizasyon işleri 0533 870 20 17; cenaze ve defin işleri 0533 861 11 38 ve 0533 836 50 41; sağlık işleri 0533 870 20 14.

 

GÜZELYURT

 

Güzelyurt Belediyesi, Ramazan Bayramı tatili süresince hizmetlerinin aksamaması için önlemler aldı ve nöbetçi ekipler oluşturdu.

 

Temizlik hizmetlerinin tatil süresince yoğun şekilde devam edeceğini açıklayan belediye, ev ve işyeri atıklarının da program aksatılmadan toplanacağını duyurdu.

 

Su dağıtımı da 24 saat kesintisiz sürecek ve olası şebeke arızalarına karşı nöbetçi ekip görev başında olacak.

 

Güzelyurt Belediyesi, bayram nedeniyle tüm mezarlıkları kontrol ve bakımdan geçirdi. Tatil süresince mezarlıklarda görevliler bulunacak ve hizmetler aksamadan verilecek.

 

İzinsiz seyyar satıcıları kontrol edebilmek ve oluşabilecek sorun ve şikayetlere anında müdahale edilebilmesi amacı ile tatil süresince nöbetçi kolluk ekipleri görevlendiren belediye, tartı hizmetlerine ve kanalizasyon kazılarına ise bayram süresince ara verecek.

 

Salhanedeki kesim günleri ise artan talebi karşılamak için artırıldı.

 

Güzelyurt Belediyesi, bayram süresince vatandaşların şikayet ve istekleri için 0533 829 32 45 ile 0533 829 32 43 numaralı telefonları arayabileceğini de duyurdu.

 

İSKELE

 

İskele Belediyesi, belde halkının, Ramazan Bayramı’nı huzur ve güven içinde geçirebilmesi için tüm önlemleri alarak “barış, huzur ve esenlik dolu bir bayram” geçirmesini diledi.

 

Bayram süresince su dağıtımında normal programın uygulanacağını; çöplerin bayramın birinci günü hariç rutin devam edeceğini, mezbahanın bayramın birinci günü dışında hizmet vereceğini bildiren İskele Belediyesi, defin işlerinin de aksatılmadan süreceğini açıkladı.

 

İskele Belediyesi sınırlarında yaşayanlar bayram tatili süresince su işleri için 0542 850 11 61; temizlik ve defin işleri içinse 0542 852 65 38 numaralı telefonu arayabilecek.

 

BAZI GAZETELER YAYINLARINA ARA VERECEK

 

6 güne çıkan Ramazan Bayramı tatilinde, basın çalışanları da tatil yapma fırsatı bulacak. Bazı gazeteler, yayınlarına 1, 2 veya 3 günlük ara verecek.

 

Afrika, Halkın Sesi, Havadis, Kıbrıs, Star Kıbrıs, YENİDÜZEN gazeteleri yayınlarını kesintisiz sürdürecek. Haberdar bayramın ikinci günü olan Çarşamba; Vatan, Demokrat Bakış ve Güneş gazeteleri ise bayramın ikinci ve üçüncü günleri yani Çarşamba ve Perşembe günleri okurlara ulaşmayacak. Kıbrıs Volkan, Ortam ise bu günler yanında Cuma günü de yayımlanmayacak. Kıbrıslı da, bayram günleri, üç gün çıkmayacak.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 947 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler