1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. YARIN 1 EYLÜL DÜNYA BARIŞ GÜNÜ...
YARIN 1 EYLÜL DÜNYA BARIŞ GÜNÜ...

YARIN 1 EYLÜL DÜNYA BARIŞ GÜNÜ...

Gümrük Çalışanları Sendikası ve Kıbrıs Türk İşçi Sendikaları Federasyonu "1 Eylül Dünya Barış Günü" dolayısla mesaj yayımladı

A+A-

Gümrük Çalışanları Sendikası (Güç-Sen) Başkanı Erol Emin, sadece Kıbrıs’a değil, dünyanın bütün halklarına yakışan en erdemli üniformanın ‘barış’ olduğunu ve barış Üniformanın dünyanın bütün halklarına layık olduğunu bildirdi.

Emin, 1 Eylül Dünya Barış Günü nedeniyle yayımladığı mesajda, “milliyetçilik”, “ötekileştirme”, “yok sayma”, “ırkçılık” ve “tek tipleştiricilik” gibi bütün insancıl olmayan “dillerin” karşısında olduğunu belirterek, halklara, emperyalizmin kokuşmuş elleriyle bin bir yalanla uydurularak giydirilmeye çalışan “savaş dilinin” insanlık suçu olduğunu kaydetti.

Empati ve hoşgörünün, savaş diyenlere karşı panzehir olduğuna işaret eden Emin, Dünya Barış Günü’nde ‘bu yeni dile ve argümana’ ihtiyaç olduğuna dikkat çekti.

Mesajında, “Dört tarafının barışa kıyısı olduğu halde, dört tarafına tel örgüler çevrilerek adına ‘barış’ denilen bu yerde, doğduğumuzdan beri büyüttüğümüz tek şeydi barış. Bundan ötürü Kıbrıs halkının ‘yeni bir dil’ ve ‘yeni bir deniz’ yaratma hayalini düşleme zamanı artık gelmiştir” diyen Emin, çocuklara bırakacakları en büyük armağanın ‘kardeş sularda’ ‘başka kardeş ellerle’ ‘aynı suda’ yıkanması olduğunu belirtti.

Çocuklara bırakmak istediklerinin sadece Dünya Barış Günü’nün hatırlatılması değil, gerçek bir “barış yurdu-barış dünyası’ olması talebi olduğuna dikkat çeken Emin, “Güç-Sen’de örgütlü üyeler olarak yolumuz da budur, insanlığın yolculuğu da bu olmalıdır” dedi.

Emin şöyle devam etti:

“Kıbrıs’ın yıllardır süregelen ‘savaş hali’ “coğrafi konumu” ya da “stratejik öneminden” dolayı değildir. Bu, emperyalizmin bekçiliğini yapanların kapitalizmin tabağından bir kaşık daha almak için uydurdukları yalandır. Bu yalan, bu denizi kirletenlerin ve bu barışı sakat bırakanların dilidir. Bizler Güç-Sen’de örgütlü çalışanlar olarak önce bu denizi kurutmak istiyoruz.

Güç-Sen’de örgütlü emekçiler olarak Ortadoğu halklarının da ‘barışla kuracağı yeni bir ummanda’ birlikte ‘kardeşçe yüzmeyi’ hayal ettiğimizi belirtiriz. Çünkü savaşın coğrafyası yoktur ve her ölünün ‘anne yüreğindeki sızısı’ dünyanın ‘her anne yüreğinde’ aynıdır. Bu yüzden Kürt coğrafyasındaki acının da Türkiye’nin her anne yüreğindeki acıyla özdeş ve benzer olduğunu bilerek bu savaşında karşısında olduğumuzu belirtir ve barıştan yana olduğumuzu bir kere daha yineleriz.”

TÜRK SEN

Kıbrıs Türk İşçi Sendikaları Federasyonu (Türk-Sen) Genel Başkanı Arslan Bıçaklı da 1 Eylül Dünya Barış Günü nedeniyle yayımladığı mesajda, ülke ve dünyada insanların birbirlerini öldürmeyeceği anne, babaların ağlamayacağı, çocukların öksüz kalmayacağı “barış” ve huzur içerisinde yaşayacağı bir dünya temennisinde bulundu.

Bıçaklı mesajında, herkesin 1 Eylül Dünya Barış Gününü kutladı. Arslan Bıçaklı Kıbrıs’ta yıllardır sürdürülen iki toplumlu görüşmelerin, yine sonuçsuz kaldığına dikkat da çekti.


 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 635 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler