1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'YARIM YAMALAK ÇÖZÜM KABUL ETMEYİZ'
YARIM YAMALAK ÇÖZÜM KABUL ETMEYİZ

'YARIM YAMALAK ÇÖZÜM KABUL ETMEYİZ'

Hristofyas, Dikmen kökenli köylülerine seslenirken, “Yarım yamalak bir çözüm kabul etmeyeceğini” söyledi

A+A-

 “Süreç değişikliği ve uzlaşılmış çözüm zemininden uzaklaşmamız sloganı, iki devlet tezinin müzakere masasına resmen konulması fırsatı verir”

“Kıbrıs sorunu seneye kadar çözülmezse ben de Panagia kilisesinde ayine gidecek otobüste olacağım”

Güney Kıbrıs Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas, “Kıbrıs sorununda süreç değişikliği, uzlaşılanlardan ve Kıbrıs sorununun çözüm zemininden uzaklaşmamız, sadece Türkiye’ye ve Sayın Eroğlu’na iki devlet çözümüyle ilgili tezlerini resmen müzakere masasına koyma fırsatı verir” dedi
Hristofyas, Dikmen kökenli köylülerine seslenirken, “Yarım yamalak bir çözüm kabul etmeyeceğini” söyledi ve “Kıbrıs sorunu seneye kadar çözülmezse sizinle birlikte ben de ayin yapmak üzere Panagia (Dikmen) Kilisesi’ne gidecek otobüste olacağım” ifadelerini kullandı.
Fileleftheros, “Gevşek Federasyonda Devlet İşlevsel Olmaz... Hristofyas’tan Dikomolular Huzurunda Anastasiadis’e Cevap” başlıklı haberinde, Hristofyas’ın doğum yeri Dikmen’deki Panagia-Pervolion yortusu nedeniyle Anthupolis’te düzenlenen akşam ayininde yaptığı konuşmaya yer verdi.
“Biz büyük laflar etmeden ve kısa süre önce olduğu gibi ülkeyi yeni maceralara sürükleyebilecek gürültülerden uzak, sebatla taleplerimize bağlı kalacağız” diyen Hristofyas, Kıbrıs sorununa bulunması muhtemel ancak doğru çerçevedeki çözümden Kıbrıs Rum halkının kârlı çıkacağına inanç belirtti.

“TEHLİKELİ GÖRÜŞLERE KATI ŞEKİLDE KARŞIYIZ”


Hristofyas, başkan adaylarından DİSİ Başkanı Nikos Anastasiadis’e yanıt verirken de, “gevşek federasyon ve genişletilmiş müzakereler ile Türkiye ve Yunanistan’ın iki devletçiğe ayrı ayrı garantörlük etmesi şeklindeki tehlikeli görüşlere katı şekilde karşıyız” dedi.
Hristofyas, şöyle devam etti:
“Konfederasyon sınırlarına varan gevşek federasyon güçlü ayrılıkçı unsurlar barındıran, işlemez bir devlet yaratacak; yeni bir kriz ve ayrılıkçı çizgilerin sağlamlaşması şartlarını oluşturacak. Merkezi hükümetin yetkilerini, halk tarafından reddedilen Annan planındakilere oranla artırmak maksadıyla Sayın Talat’la müzakerelerde sıkı çalışmamızın nedeni de buydu.
Kıbrıs sürecinin değiştirilmesi ve Kıbrıs sorununun son 33 yıldır belirlenen BM Güvenlik Konseyi ve AB kararlarında benimsenen çözüm zemininden uzaklaşmamız, Türkiye ve Eroğlu’na iki devlet çözümü tezlerini müzakere masasına resmen koyma fırsatı verir.
Sözde genişletilmiş müzakereler, çok kısa sürede hiçbir şart ve koşul olmaksızın dörtlü veya beşli konferansı gündeme getirecek. İşgalle ve taksimle uzlaşmayız. Dikomo’yu (Dikmen) ve Girne’yi, Omorfo’yu (Güzelyurt), Mağusa’yı, işgal altındaki topraklarımızı yarım yamalak bir çözümle Türkiye’nin denetimine bırakamayız.
Dikomolu köylülerime sesleniyorum: İyi olmamızı diliyorum ve Kıbrıs sorunu seneye kadar çözülmezse sizinle birlikte ben de ayin yapmak üzere Panagia (Dikmen) Kilisesi’ne gidecek otobüste olacağım.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 613 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler