1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Yarım kilo eroin, 5 yıl HAPİS
Yarım kilo eroin, 5 yıl HAPİS

Yarım kilo eroin, 5 yıl HAPİS

Uyuşturucu suçundan daha önce mahkum olan ancak uslanmayarak yarım kilo eroin ile yakalanan Mehmet Nedim Sovukkanlı’ya Lefkoşa Ağır Ceza Heyeti hoş görüyle bakmadı

A+A-

Didem MENTEŞ

Ekim 2014’de alınan bir ihbar üzerine Gönyeli Çemberi üzerinde aracında tespit edilen ve 474 gram 81 miligram eroin türü uyuşturucu madde ile yakalanan Mehmet Nedim Sovukkanlı, 5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. 2013 yılında yine aynı suçtan mahkum olan ve 6 ay hapis yatan Sovukkanlı, uslanmadığı gerekçesiyle Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi tarafından yargılanarak cezalandırıldı. Sanık Mehmet Nedim Sovukkanlı,‘uyuşturucu alma ve tasarruf’ suçlarından dün yeniden mahkemeye çıkarıldı. Başkanlığı’nda Ömer Güran, Kıdemli Yargıç Melek Esendağlı ve Yargıç Alev Ulunay Hüdaverdi’den oluşan Ağır Ceza Heyeti’nin baktığı davada, Başsavcılık adına İddia Makamı’nda Savcı Ahmet Varol ve sanığı temsilen Avukat Enver Öztürk mahkemede hazır bulundu.

Toplum sağlığı açısından büyük tehlike
Sanık Mehmet Nedim Sovukkanlı ile ilgili kararı Mahkeme Heyeti adına Başkan Ömer Güran okudu. Güran, sanığı kendi ikrarı ve İddia Makamı’nın ileri sürdüğü olgular ve emareler ışığında aleyhine getirilen davalardan suçlu bulup mahkum ettiklerini açıkladı. Ömer Güran, sanığın söz konusu maddeyi iki kişi aracılığıyla temin ettiğini ve polis tarafından yol üzerinde tespit edilerek tutuklandığını söyledi. Uyuşturucu suç türlerine bakıldığı zaman ziraat, imal, tasarruf ve ticaretini yapmanın dikkat çekerek, bu tür suçların kişileri ve toplum sağlığını ciddi şekilde etkilediğini söyledi. Kamu yararının önemine değinen Güran, Mahkemelerin uyuşturucu suçunu işleyen kişilerin başka birilerine sağlamasını ve kullanımını genel sağlık nedeniyle önlemeye çalıştığını görüldüğünü belirtti.

Caydırıcı cezalar kaçınılmaz
Küçücük ülkemizde uyuşturucu suçlarının giderek artış gösterdiğini ve Mahkemelerin gündemini de işgal ettiğini aktaran Yargıç, bu tür suçların durdurulmasında Mahkemelerin ciddi rol ve görevi olduğunu dile getirdi. Uyuşturucu suçlarına ibret verici ve caydırıcı cezalar verilmesinin kaçınılmaz olduğunu aktaran Ömer Güran, bu tip suçlardan mahkum olacak kişilere ibret verici cezaların etkin olacağını söyledi. Uyuşturucu suçu cezalarının ibret verici olmaması halinde, bu tür suçların yapılmasına ve artmasına sebebiyet vereceğinin açık olduğunu ifade etti.
Başkan Ömer Güran, uyuşturucu suçlarının kimlerine bedensel ve ruhsal zarar veren tehlikeler ve toplum sağlığına da etki edeceğinin aşikar olduğunu söyledi. Yargıtay Ceza’ya bakıldığı zaman uyuşturucu suçlarına ceza verileceğinde uyuşturucunun türü ve miktarının ne kadar olduğuna bakıldığını söyleyen Güran, bu davada da söz konusu uyuşturucu maddenin eroin türü olup, en zehirli ve tehlikeli olan bir tür olduğunu belirtti. Güran, bu davada söz konusu miktarın 474 gram yani yarım kilo eroin olduğunun görüldüğünü belirterek, bunların ülkeye sokularak satışının yapılmasının ciddi cezalar içerdiğine değindi.

18 yıla kadar hapislik içeriyor
Benzer sabıkası olan sanığın ilk nazarda polise yardımcı olduğunu ve suçunu itiraf ettiğini anlatan Yargıç, sanığın ailevi durumunu da dikkate alarak bu olguları lehine olduğunu söyledi. Sanığın tasarrufunda bulunan uyuşturucu maddenin yarım kilo olmasına rağmen bu uyuşturucu maddenin direk olarak tacirliğini yaptığı hususunda net bir olgu olmadığını da sanığın lehine sayan Yargıç Güran, uyuşturucunun miktarını, zehirli türden olmasını ve sanığın sabıkalı oluşunu dikkate alarak, bu tür suçların 18 yıla kadar hapislik cezası içerdiğini vurguladı. Güran, oy birliği ile sanık Mehmet Nedim Savukkanlı’nın  5 yıl hapis cezasına çarptırıldığını açıkladı.

Bu haber toplam 2591 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler