1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. YARGININ ZOR SINAVI
YARGININ ZOR SINAVI

YARGININ ZOR SINAVI

Ülke gündemine bomba gibi düşen “sahte belge” olayında bundan sonraki sürecin ne olacağı merak konusu oldu. İki günlük tutukluluk sürelerinin ardından kefaletle serbest kalan Kamu Hizmeti Komisyonu Üyesi Mustafa Tanju Tokay ve Kamu Hizmeti Kom

A+A-

 

 

 

Ülke gündemine bomba gibi düşen “sahte belge” olayında bundan sonraki sürecin ne olacağı merak konusu oldu. İki günlük tutukluluk sürelerinin ardından kefaletle serbest kalan Kamu Hizmeti Komisyonu Üyesi Mustafa Tanju Tokay ve Kamu Hizmeti Komisyonu Sınav Müdürü Emir Hüseyin Emirkanı’nın ne ceza alacağı hukuk ve siyasi çevrelerince konuşuluyor.

Başbakan’ın imzasını taklit ederek sahte bir belge düzenleme “ciddi ve ağır bir suç” olarak yorumlanırken, Kuzey Kıbrıs’ta ilk kez bu tür bir suçun gün yüzüne çıktığı belirtildi.

 

HUKUKÇULAR: “ARKASINDA KİMLER VAR?”

 

Hukuk çevreleri, işlenen suçun rolü ve içeriği bakımından incelenerek, 3 yıldan müebbet hapse kadar ceza alınabileceğine dikkat çekti. Sahtlenenin resmi evrak değil belge olduğuna vurgu yapan hukukçular,  resmi evrak düzenlemenin ağır ceza mahkemesinde görülmesi gerektiğini söyledi. Hukukçular, işlenen suçta sadece zanlıların değil, arkasında kimler olduğu, ne gibi sebep ve gerekçeleri bulunduğunun çok yönlü soruşturulması gerektiğinin önemli olduğunu aktardı.

 

 

 

YAZIYI KİM HAZIRLATTI?

Avukat Boysan Boyra: Eski müsteşar ve müdürün yazıyı basına vermesinin öneminden önce, bu yazıyı kimin hazırlattığı en önemli noktadır.

 

İÇİNDE İNCELENMELİ…

Avukat Ezer Özsoy: Sahte belge düzenlemek 6- 7 maddeden oluşur. Ve kendi içerisinde suçun içeriğinin incelenmesi gerekir. Durum 3 yıldan müebbet hapse kadar değişebilir.

 

10 YILA KADAR…

Eski Yargıç Hasan Sözmener: Kamu Hizmeti Komsiyonu üyelerinin suçlandığı davalar ağır cezalıktır. 10 yıla kadar hapis cezası içerir

 

 

Haberin ayrıntıları bugün gazeteniz YENİDÜZEN’de

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1293 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler