1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Yargıç: Uyuşturucu suçları toplum sağlığını tehdit ediyor
Yargıç: Uyuşturucu suçları toplum sağlığını tehdit ediyor

Yargıç: Uyuşturucu suçları toplum sağlığını tehdit ediyor

Uyuşturucu davası sonuçlandı: Çetin’e 15 ay, Kılınç’a 18 ay hapis

A+A-

Lefkoşa’da uyuşturucu madde alan, toplam 13 gram satan ve adada izinsiz ikamet eden Bayram Gazi Çetin 15 ay,  Berk Kılınç 18 ay hapis cezası aldı. 

Duruşmanın kararını okuyan Yargıç Temay Sağer, uyuşturucu suçlarının toplum sağlığını tehdit eden suçlardan olduğuna dikkat çekti, kamu yararı gereği caydırıcı ve ibret verici cezalar verilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Lefkoşa’da 28 gram sentetic cannabionid türü uyuşturucu madde alıp, toplam 13 gram satan ve adada izinsiz ikamet eden Bayram Gazi Çetin 15 ay,  Berk Kılınç 18 ay hapis cezası aldı. 

Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Fadıl Aksun, Kıdemli Yargıç Alev Ulunay Hüdaverdi ve Yargıç Temay Sağer’in huzurunda görüşülen davanın dünkü karar oturumunda, Başsavcılığı adına Kıdemli Savcı Aliye Özçınar hazır bulundu.

“Uyuşturucu davaları, 10 yılda 9 kez en çok görülen dava…”

Duruşmanın kararını okuyan Yargıç Temay Sağer, uyuşturucu suçlarının yaygınlığına değinip, mahkemelerin yıllık faaliyet raporlarına göre son 10 yılda 9 kez en çok görülen davalardan olduğuna vurgu yaptı.

Uyuşturucu suçlarının toplum sağlığını tehdit eden suçlardan olduğuna değinen Sağer, sanıkların uyuşturucu satmalarını, en tehlikeli türdeki uyuşturucuyu satmalarını aleyhlerine değerlendirdiklerini belirtti.

“Caydırıcı, ibret verici suçlar verilmeli”

Sağer, bu tür suçları işleyenlere ve işleme eğilimi içinde olan kişilere karşı, kamu yararı gereği caydırıcı ve ibret verici cezalar verilmesi gerektiğine değindi.

Sağer, sanıkların işledikleri sentetik cannabionid türü uyuşturucu madde alma suçunun 15 yıla, tasarruf suçunun 18 yıla, satma suçunun ise 20 yıla kadar hapis cezası öngören çok ciddi ve yaygın suçlardan olduğuna vurgu yaptı.

Sağer, sanıkların lehine ve aleyhine olan tüm hususlara değinerek oybirliği ile Bayram Gazi Çetin’e 15 ay,  Berk Kılınç’a 18 ay hapis cezası aldı yıl hapis cezası verdiklerini açıkladı.

Bu haber toplam 1285 defa okunmuştur
Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler