1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. YARGIÇ KARARINI VERDİ
YARGIÇ KARARINI VERDİ

YARGIÇ KARARINI VERDİ

ASİL NADİR 10 YILA MAHKUM OLDU Polly Peck yolsuzluğu ile ilgili iş adamı Asil Nadir aleyhinde açılan ve 7 aydan beri devam eden mahkeme sürecinin dün sonuçlanmasının ardından, bugün yargıç ceza kararını açıklandı Mahkeme Yargıcı Holroyde iş adamı Asil Na

A+A-

 

 

ASİL NADİR 10 YILA MAHKUM OLDU

 

Polly Peck yolsuzluğu ile ilgili iş adamı Asil Nadir aleyhinde açılan ve 7 aydan beri devam eden mahkeme sürecinin dün sonuçlanmasının ardından, bugün yargıç ceza kararını açıklandı

Mahkeme Yargıcı Holroyde iş adamı Asil Nadir’e 10 ayrı suçlama için 10 yıl mahkumiyet kararı aldı.

Ceza kararını açıklayan, Yargıç Holroyde, Nadir’in olağanüstü işletme becerilerine sahip olduğunu ve dünyada birçok insana iş olanakları sağladığını açıklarken, "ancak zengin bir adamdın ve saf açgözlülük yüzünden çaldın” dedi.

“Şirketin başarısı bir yerde senin başarındı” diyen Holroyde, “ancak şirketin parası senin paran değildi. Sen bunu bildiğin halde şirketin parasını dilediğin gibi kullandın ve büyük ölçüde hırsızlık yaptın” ifadesini kullandı.

Yargıç ayrıca, Nadir’in Polly Peck Şirketi’nin çöküşü ile ilgili kendisinden başka herkesi suçladığını, özellikle Ağır Dolandırıcılık Dairesi’ni (Serious Fraud Office) suçladığını ve İngiltere’ye dönüşünde hiçbir pişmanlık göstermediğine işaret etti.

Asil Nadir’in, Polly Peck Şirketi’nin yönetimine tazminat ve faiz ödemelerinin belirlenmesi için,  27 Eylül’de duruşma olacak.

Yargıcın ayrıca, mahkeme soruşturma masraflarının Nadir tarafından ödenip ödenmeyeceğine karar vermesi bekleniyor.

Dava sürecinin başında, mahkemenin talebi üzerine,  Asil Nadir finans durumu ve varlıkları ile ilgili bilgi vermişti.

Mahkeme Yargıcı Holroyde, Nadir’in mahkumiyet süresinin yarısını tamamladıktan sonra serbest bırakılma hakkının olduğunu teyit etti.

Bugün yapılan dava duruşmasında 10 jüri üyesinden 7’si kararı dinlemek için mahkeme salonuna geldi.

Ceza kararının açıklandığı duruşmada, Temmuz ayına kadar dava ile ilgili takip ve soruşturma masraflarının 3,296,626 Sterlin olduğu açıklandı.

HAFİFLETİCİ SEBEPLER

Asil Nadir’in avukatı Philip Hackett, hafifletici neden olarak, Nadir’in kalp ve tansiyon sorunları olduğunu ileri sürdü.

Nadir’in, Kuzey Kıbrıs’taki doktorlarının, “sağlığı zarar görebilir” tavsiyelerini dinlemeyerek, gönüllü olarak, İngiltere’ye “zahmetli mahkeme süreci” için geldiğini savundu.

Hackett, Nadir’in iyi karaktere ve “olağanüstü becerileri olan dinamik bir lider” olduğunu ve bu özellikleri için taktir edilmesi gerektiğini öne sürdü. Hackett ayrıca Nadir’in, Polly Peck Şirketini sıfırdan kurduğunu ve şirketin aile işletmesi olarak başladığını söyledi.

Hacket, Nadir’in İngiltere’den kötü şartlarda altında ayrıldığını kabul etti.

Nadir’in Pazartesi gününden beri tutulduğu Londra’daki Belmarsh Cezaevi’ne geri gönderilmesi ancak ceza süresini başka bir yerde muhtemelen açık hava hapishanesinde geçirmesi bekleniyor.

Asil Nadir 13 davanın 10’undan suçlu bulunmuş, 3 davadan ise aklanmıştı.

Nadir’in eşi Nur Nadir, dün açıklanan kararının ardından, Polly Peck Şirketi’nden yaklaşık 29 milyon Sterlin çalmakla suçlanan Nadir’in karar ile ilgili istinafa gideceğini açıklamıştı.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 2810 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler