1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ‘YARDIM HEYETİ KAPATILSIN’
‘YARDIM HEYETİ KAPATILSIN’

‘YARDIM HEYETİ KAPATILSIN’

Sendikal Platform, “Kıbrıslı Türklerin siyasi iradesine müdahale ettiği” iddiasıyla Türkiye Cumhuriyeti Yardım Heyeti’nin kapatılmasını istedi. Aralarında bazı siyasi partilerin imzası da bulunan yazılı bir açıklama yapan Sendikal Plat

A+A-

‘YARDIM HEYETİ KAPATILSIN’

Sendikal Platform, “Kıbrıslı Türklerin siyasi iradesine müdahale ettiği” iddiasıyla Türkiye Cumhuriyeti Yardım Heyeti’nin kapatılmasını istedi.

Aralarında bazı  siyasi partilerin imzası da bulunan yazılı bir açıklama yapan Sendikal Platform, TC Yardım Heyeti’nin Türkiye’den yardım olarak gönderilen paraları hiçbir makama hesap verme gereği duymadan en küçük köydeki muhtarlara ve kişilere ulaştırabildiğini belirterek, “Bu kurum, Kıbrıslı Türklerin siyasi iradesine doğrudan müdahale aracıdır” ifadesini kullandı.

TC Yardım Heyeti’nin her seçim döneminde köylerde, yerleşim yerlerinde toplumsal iradeye müdahalede bulunduğu, Kıbrıslı Türklere verildiği söylenen yardımları siyaset aracı olarak kullanıp hesap vermediği iddia edilen açıklamada, Avrupa Birliği’nin yardım kurumlarının da KKTC’de faaliyet gösterdiği ancak yardımların Kıbrıslı Türk makamları üzerinden aktarıldığı vurgulandı. Bunun Kıbrıs Türk toplumunun siyasi iradesine saygının bir gereği olduğu belirtilen açıklamada, “Oysa T.C. Yardım Heyeti siyaseten tüm alanlara müdahale etmeyi bir hak olarak gördüğü gibi, yapılan tüm eleştirilere de kulak tıkamaktadır” denildi.

UBP hükümetini “daha çok para alarak koltuğunu korumaya çalışmakla” suçlayan Platform, “Bu anlayış Kıbrıs Türk toplumunu yok oluşa sürükleyen politikaları hayata geçirmek isteyen AKP hükümetine hizmetten başka bir şey değildir... Bu siyasi dayatmaları şiddetle protesto eder, Kıbrıs Türk toplumu ile Türkiye arasındaki ilişkilerin siyasi eşitler arasındaki ilişkilere dönüşünceye kadar mücadelemizi yükselteceğimizi vurgularız” ifadelerini kullandı.

Sendikal Platform açıklamasında şu örgütlerin isimleri yer aldı:

KTÖS, KTOEÖS, DEV-İŞ, EMEK-İŞ, DEV-GEN-İŞ, M/SA TÜRK GENEL İŞ,  BES, TÜRK-SEN, KTAMS, EL-SEN, TEL-SEN, KOOP-SEN, GÜÇ-SEN, TIP-İŞ, ÇAĞ-SEN, DAÜ-BİR-SEN, BARAKA, DAÜ-SEN, BASIN-SEN, BKP, YKP ve TDP.”

 

 

Bu haber toplam 1682 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler