1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'YANLIŞTAN DÖNÜLDÜ'
YANLIŞTAN DÖNÜLDÜ

'YANLIŞTAN DÖNÜLDÜ'

Çevre Platformu’ndan kimyasal mücadeleye karşı zafer Kıbrıs Çevre Platformu’nun Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Ali Çetin Amcaoğlu’na dün gerçekleştirdiği ziyaret sırasında, çam kese böceğine karşı verilen kimyasal mücadele, bakanın

A+A-

 

Çevre Platformu’ndan kimyasal mücadeleye karşı zafer

 

 

Kıbrıs Çevre Platformu’nun Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Ali Çetin Amcaoğlu’na dün gerçekleştirdiği ziyaret sırasında, çam kese böceğine karşı verilen kimyasal mücadele, bakanın talimatıyla son buldu.  

Platform ziyaretinde, ormanlarda çam kese böceğiyle mücadelede uygulanan kimyasal mücadele yönteminin durdurulmasını, bu yöntemin, insan sağlığı yanı sıra ormanlarda yaşayan diğer böceklere ve bu böceklerle beslenen tüm canlılara büyük zarar verdiğini bakana aktardı.

Platform’un açıklamasına göre Amcaoğlu, çevre örgütlerinin görüşlerini dinlemesinin ardından “derhal kimyasal mücadeleye son verilmesi” talimatını verdi. Amcaoğlu, bundan böyle bakanlığın, sivil toplum örgütleri ile dayanışma içerisinde çevreye ve halk sağlığına zarar vermeyecek mekanik ve biyolojik mücadelenin yapılacağını söyledi.

Çevre örgütleri, konun takipçisi olacaklarını belirterek, duyarlılığından dolayı Amcaoğlu’na teşekkür etti.

 

TÜRKSEVEN: “YANLIŞTAN DÖNÜLDÜ”

 

Platform adına YENİDÜZEN’e konuşan Biyologlar Derneği Başkanı Niyazi Türkseven, 2008-2009 yılında çam kese böceğine karşı biyolojik mücadele başlatılmasına rağmen, aradan geçen süreçte, bu yöntemin etkin bir şekilde uygulanmadığını, bu yıl ise Orman Dairesi kimyasal mücadele yöntemini tekrardan uygulamaya koyduğunu söyledi.

Türkseven, kimyasal mücadelenin, araç arkasından yüksek ısıda mazot ile karıştırılmış dimilin ilacının ormana püskürtülmesi suretiyle yapıldığını, bu yöntemin doğaya ve insan sağlığına oldukça zararlı olduğunu belirtti.

“Bu uygulamanın gizli bir şekilde Kantara bölgesinde başlatıldığını öğrenir öğrenmez bakanı ziyaret edip bu konuda bilgilendirme ihtiyacı duyduk” diyen Türkseven, “eğer sayın bakan bu yöntemin durdurulması talimatını vermeseydi, büyük kitleler halinde Alevkayası bölgesine gidip, kimyasal mücadelede kullanılan aracı engelleyecektik” dedi.

Doğada bulunan avcı böceklerin ve özellikle Tepeli Guguk kuşunun çam kese böceğine karşı kullanılabilecek biyolojik önlemler olduğunu belirten Türkseven, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Amcaoğlu’na, konuya gösterdiği duyarlılık ve almış olduğu karardan dolayı teşekkür etmek istediğini sözlerine ekledi. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1271 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler