1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Yanıtın böylesi!
Yanıtın böylesi!

Yanıtın böylesi!

“…Bizler anneler, çocuklarımızı güzel günler için yetiştiriyoruz, kara toprak için değil. Anneler; susmayın artık…” *** Sesini duyurmak için insanlar, vatandaşlar, vatandaş olmayanlar, analar, babalar, kadın, erkek, genç, yetişki

A+A-

 

“…Bizler anneler, çocuklarımızı güzel günler için yetiştiriyoruz, kara toprak için değil. Anneler; susmayın artık…”

***

Sesini duyurmak için insanlar, vatandaşlar, vatandaş olmayanlar, analar, babalar, kadın, erkek, genç, yetişkin artık her yolu deniyor. Nerde bir olanak bulsa sesini duyurmaya çalışıyor. Yukarıdaki giriş de bir televizyon yayınında bir ananın feryadı…

***

O Ana da bir KTHY mağdurunun annesi… Onun için de iki gün önce Sütlüce’de intihar eden başka bir KTHY mağduru Tansel Sütlüceli’yi anlıyor veya anlamaya çalışıyor.

***

Çekilenleri biliyor, işsiz kalmanın ne demek olduğunu anlıyor çünkü kendi de yaşadı… İşsizlik kendi evinde de yaşandı. Bir buçuk sene gibi işsiz kalan ve sonradan yarı maaşa Kamu Hizmeti Komisyonu’nda işe başlayan Sütlüceli’nin ardından çığlık atıyor o Ana…

***

Başkaları da Sütlüceli gibi olmasın, diğer intihar edenler gibi olmasın, devamı gelmesin istiyor. Onun için de “biz çocuklarımızı güzel günler için yetiştiriyoruz, kara toprak için değil” diye feryat ediyor.

***

İntihar olaylarının artmasında basının bu gibi haberleri tiraj uğruna abartarak vermesinin rolü yok mu? Var. Bir kısım basın, bu gibi haberlerin maalesef tiraj artırdığını görüyor ve o haberin üzerine gidiyor, uzun uzadıya hikaye gibi olayın öncesini, sonrasını, olay anını anlatıyor.

***

İntiharı kafasında kuran kişi de o anlatılan olaydan kendine de bir rol çıkarıyor ve aynısını veya benzerini uyguluyor.

***

Ancak ‘intiharı kafasında kuran kişi’ diye belirtiyorum çünkü basında o haber yer almasa da bir şekilde o duruma gelen kişi intiharın bir biçimini seçecektir. ‘Sorumsuz basın’ o kişiye bir yol sunuyor. Planını kolaylaştırıyor ve belki de sonuca erken gitmesini sağlıyor.

***

Basının rolü bence böyle ama o intiharı düşünen kişi o duruma nasıl gelmiş. Devletin, hükümetin, idarecilerin hiç mi suçu yok. İşte son örnek; KTHY mağduru işinden oluyor, bir buçuk sene işsiz kalıyor, önceden 3 bin 500 TL gibi bir maaş alırken ardından 1250 TL’ye bir iş veriliyor. Devlet de bununla övünüyor ama intihar gösteriyor ki devletin övünecek hiçbir haklı yanı yok.

***

Ailesi, üç çocuğu perişan… İşte insan hayatının bizim ülkede değeri… Bir buçuk sene KTHY binası önünde işsiz kalan ve çadır eylemi yapan çalışanlar, hükümetin verdiği güvenceye güvenerek çadırı birlikte yıkarlarken zaman içinde verilen o güvenceye böyle yanıt veriyorlar!

***

Devleti yönetenler övünmeye devam etsinler!    

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 756 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler