1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. YANIT BEKLEYEN SORULAR
YANIT BEKLEYEN SORULAR

YANIT BEKLEYEN SORULAR

KTOEÖS, bugün yaptığı yazılı açıklamada, Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst’e sorular yöneltip eleştirilerde bulundu. Başkan Tahir Gökçebel imzalı açıklamada, şu ifadeler kullanıldı: “Kendi seçim bölgesi Güzelyurt Şehit Turgut

A+A-

 

 

KTOEÖS,  bugün yaptığı yazılı açıklamada, Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst’e sorular yöneltip eleştirilerde bulundu.

Başkan Tahir Gökçebel imzalı açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

“Kendi seçim bölgesi Güzelyurt Şehit Turgut Ortaokulu’nda (ŞTO) 5 İngilizce öğretmeni nasıl fazla oluşmuştur? Güzelyurt Meslek Lisesinde Matematik öğretmeni eksik iken oradaki Matematik öğretmeni neden Kurtuluş Lisesine görevlendirilmiştir? Matematik öğretmeni eksik olan okula, ihtiyaç olmadığı halde neden 1 Turizm, 1 İnşaat öğretmeni geçici görevlendirme yapılmıştır? ŞTO’da beden eğitimi öğretmeni ihtiyacı varken, istihdam dolayısıyla fazlalık olan öğretmen neden ŞTO’ya değil de Kurtuluş Lisesine görevlendirilmiştir? Birçok okulda hademe ve sekreter eksikken, hademe statüsünde alınan çalışanlar eğitim bakanlığına neden sekreter yapılmıştır? Güzelyurt Türk M.Kollejine fazladan verilen geçici sekreter kimin nesidir, neden verilmiştir? Güzelyurt’ta bir hastanede geçici sağlık personeli olarak çalışan üç kız neden ansızın, -kaş, göz arasında-  3 köy kadın kursu münhali açılıp kadrolanmıştır?

Sadece Güzelyurt bölgesinde olan birkaç örnek bütün adanın genelinde yıllardır yapılmaktadır, bu tür uygulamalar için Sayıştaylık bu güne kadar ne yapmış, hangi siyasiyi sorumlu tutmuştur.

Müfredat programlarında keyfi olarak dersleri azaltıp-çoğaltan, öğretmeni boşa çıkaran kim?

Münhal ve geçici kadroları adamına göre istihdam eden kim? Adamına göre görevlendirme yapıp bir okulda eksik, diğer okulda fazla öğretmen yaratan kim? Bakanlık kadrolarındaki münhal yerlerini, öğretmen kadrolarını kullanarak dolduran kim? Okul ve sınıf yapmayan, sınıf birleştiren ve kalabalık sınıflar yaratarak ders saatlerini düşüren ve yıllardır eğitim üzerinde oynayan siyasiler, yavuz hırsız durumuna gelmiştir”

Eğitim Bakanı Dürüst’ün,  Sayıştaylığı da kullanarak siyasilerin yıllardır yarattığı pisliğin, rezilliğin, torpilin, adam kayırmanın günahını öğretmenin üstüne yıkmaya çalıştığını iddia eden Gökçebel, okulların eğitim yapamaz duruma getirildiğini savundu.

“Sayın Bakan öğretmene saldırma, ilahiyat alanı açma ve bir okulda bile yürütemediği  –velileri haraca bağlayarak da olsa- Tam gün eğitimi ortaya atarak yapay gündemler oluşturma peşine düşmüştür” ifadesinin kullanan Gökçebel, “Amaç ve niyet belli olmuştur. Elbette öğretmen de gollifa yemeyecektir”  dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1428 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler