1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'YANINIZDAYIZ'
YANINIZDAYIZ

'YANINIZDAYIZ'

Petrol - İş'in Kalecik’teki dolum tesislerinde bu sabahtan itibaren başlattığı süresiz greve, Sendikal Platform, Bank-Sen ve KTAMS'dan destek geldi

A+A-

Kıbrıs Türk Petrolleri’nde örgütlü, Dev - İş’e bağlı Kıbrıs Türk Petrol İşçileri Sendikası (Petrol - İş), Kalecik’teki dolum tesislerinde bu sabahtan itibaren başlattığı süresiz greve, Sendikal Platform ve Bank-Sen'den destek geldi.

 

Sendikal Platform adına açıklama yapan Türk –Sen Genel Başkanı Arslan Bıçaklı’nın basın bildirisinin tam metni şöyle;

“Hükümet, KKTC halkının öz malı olan kurum ve kuruluşları özelleştirme adı altında birilerine peşkeş çekmeye son sürat devam etmektedir. Elektrik, Telefon, Limanlar ve havaalanları gibi stratejik öneme haiz olan değerleri, çeşit türlü oyunlarla birilerine rant sağlamak amacıyla bu güzide yerleri elden çıkarmak isteyen hükümet, şimdi de ayni stratejik öneme sahip olan Kıbrıs Türk Petrollerini ayni metotla birilerine peşkeş çekmek istiyor.

Gerek çalışanlarla gerekse çalışanların temsilcisi konumunda olan sendika ile görüşme ihtiyacı dahi duymayan hükümet, ben yaparım olur zihniyetiyle hareket etmeye devam ediyor.

Hükümeti bu vurdum duymaz tutumundan vazgeçmeye davet ederiz.

Bu bağlamda, Petrol-İş’in bugün başlatmış olduğu süresiz grevde, sendikal platform olarak sonuna kadar Kıbrıs Türk Petrolleri çalışanlarının ve sendika petrol-İş’in yanında olacağını tüm kamuoyuna duyururuz.”

 

 

Bank-Sen Başkanı Zübeyir Boransel’in gönderdiği basın açıklamasını tam metni şöyle;  

“Hükümetin, Kıbrıs Türk petrollerinin Devlete ait % 48 hissesini  birilerine peşkeş çekmek istemesi üzerine Petrol-İş’in  bugün başlatmış olduğu süresiz  grevini,    Bank-Sen olarak sonuna kadar destekleriz. Hükümet, bu işyerinde çalışan personeli ve sendikayı  muhatap dahi almadan, tek taraflı olarak  böylesi  bir eylem içerisine girmesini şiddetle kınıyoruz.

Hükümeti, ben yaparım olur zihniyetinden vazgeçmeye ve sendika ile diyalog içerisine girerek ortak  konsensüs  ile çözüm üretmeye davet ederiz. Bunun dışında yapılacak olan herhangi hareket, sorumsuzca yapılan bir dayatma anlayışıdır.

Hükümeti bir kez daha bu anlayıştan vazgeçmeye davet ederiz.”

 

KTAMS Başkanı Ahmet Kaptan’ın açıklamasın tam metni şöyle;

 

“Kıbrıs Türk Petrollerinde örgütlü DEV-İŞ’e bağlı Petrol-İş Sendikasının Kalecik dolum tesislerinde başlattığı süresiz grev kararını destekliyoruz.

 

İşbirlikçi UBP Hükümeti iktidara geldiği günden beri sermaye kesimine hizmet edercesine toplumun tüm kurumlarını teker teker özelleştirme adı altında yerli, yabancı sermayeye satmaktadır.

        

KTHY, Saray Otel, DAÜ Koleji satılarak  çalışanları sokağa atılıp açlığa  terk edilmişlerdir. Tek amacı sermaye kesimini memnun etmek ve koltuklarını korumak olan bu beceriksiz hükümet şimdi gözünü Kıbrıs Türk Petrollerine dikmiştir.

        

Toplumunu ve kurumlarını yok etme arzusunda olan bu hükümet tarihin kara sayfalarına geçecektir.

        

KTAMS, Kıbrıs Türk Petrolleri çalışanlarının başlattığı bu onurlu mücadelede her zaman ve her koşulda yanlarında olarak destek verecektir.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 634 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler