1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. YANGIN SÖNDÜRME HELİKOPTERİ İÇİN SEFERBERLİK
YANGIN SÖNDÜRME HELİKOPTERİ İÇİN SEFERBERLİK

YANGIN SÖNDÜRME HELİKOPTERİ İÇİN SEFERBERLİK

Orman Mühendisleri Odası, helikopter alımı için bin TL ile seferberlik başlattığını açıkladı.

A+A-

 

  

Orman Mühendisleri Odası, orman yangınlarıyla mücadelede yangın söndürme helikopterine duyulan ihtiyacı vurgulayarak, hükümete, 1995’teki Beşparmak Yangını Fonu benzeri bir fon kurarak kaynak yaratılmasını önerdi. Oda, helikopter alımı için bin TL ile seferberlik başlattığını da açıkladı.
Orman Mühendisleri Odası Başkanı Cemil Karzaoğlu, ülkede özellikle sarp kayalık alanlarda çıkan orman yangınlarına müdahale ile diğer orman yangınlarında da yer ekiplerine zaman kazandırma ve manevra yapma kabiliyeti sağlayan yangın söndürme helikopteri imkanından ülkenin de yararlanması gerektiğini kaydetti.
Orman Mühendisleri Odası Başkanı Karzaoğlu, yazılı açıklamasında, orman yangınlarına müdahalede önemli faktörler arasında ilk sırada personel kapasitesi, ikinci sırada ise teknik araç gereç donanımı geldiğini belirterek, yangın söndürme helikopterlerinin sarp kayalık alanlarda çıkan orman yangınlarına müdahale ile diğer orman yangınlarında da yer ekiplerine zaman kazandırma ve manevra yapma kabiliyeti sağlayacağını kaydetti.
Orman Mühendisleri Odası olarak Hükümete; “1995 Beşparmak Yangını Fonu benzeri bir fon kurularak bu fona gelir sağlayacak kaynak kalemleri belirleme yoluna gidilmeli ayrıca isteğe bağlı gönüllü bağış kampanyaları düzenleme” önerisi sunan Karzaoğlu, fonda toplanacak kaynakla arama-kurtarma ile yangın söndürme helikopteri alımı veya sezonluk kiralama yapılabileceğini belirtti.
Cemil Karzaoğlu helikopter alımı için kendilerinin 1000 TL’yle seferberlik başlattıklarını da açıkladı.

“HELİKOPTER DIŞINDA YETERLİ NİTELİK”
Orman teşkilatının yangına müdahalede söndürme helikopteri dışında yeterli nitelik ve nicelikte olduğunu ifade eden Cemil Karzaoğlu, ancak teknik araç gereç donanımı kullanarak yangına müdahaleyi yapacak personel konusunda Orman Dairesi’nin mevcut 1989 tarihli kuruluş teşkilat yasasının ihtiyaca cevap vermediğini kaydetti ve Orman Dairesi teşkilat yapısının yeniden yapılandırılması gerektiğini söyledi.
Personel ihtiyacının sezonluk işçi ve şoförlerle kapatılmaya çalışılmasının daire görev ve sorumluluklarının yerine getirilmesinde zafiyet doğurduğunu savunan Karzaoğlu, kalifiye personel gerektiren kadrolar; “dozer, arazöz şoförü, mühendis, orman memuru ” konularda münhal açılması gerektiğini; sezonluk yangın söndürme işçilerinin seçiminde ise siyasi müdahaleden uzak durularak tecrübeli, iş bilen, genç personel tercih edilmesi gerektiğine dikkat çekti.
Açıklamasında, dairenin kendi teşkilatındaki kadrolu dozer-greyder operatörü, arazöz şoförü, işçi ve benzeri personel ve işgücü sayısının son derece kısıtlı olduğu; emekliye ayrılan personel yerine yenisinin istihdam edilmediğini kaydeden Cemil Karzaoğlu, günden güne azalan kadro sayısının sadece koruma değil ağaçlandırma konularında da sıkıntı yarattığına dikkat çekti.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 542 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler