1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. YALANCININ MUMU SÖNDÜ
YALANCININ MUMU SÖNDÜ

YALANCININ MUMU SÖNDÜ

Biyologlar Derneğinin ''Kalecik'te ilan edilen Kirli sanayi ve enerji depolama bölgesi'' ile ilgili basın bildirisi yayımladı

A+A-

 

 

Biyologlar Derneğinin ''Kalecik'te ilan edilen Kirli sanayi ve enerji depolama bölgesi'' ile ilgili basın bildirisi yayımladı.

 

Açıklamanın tam metni şöyle;

 

 

YALANCININ MUMU SÖNDÜ

 

 

‘‘Kirli Sanayi ve Enerji Depolama Bölgesi’’

PETROL DOLUM TESİSİ demekmiş…

 

Ülkemiz son zamanlarda çevre ve doğaya karşı en pervasız kararların alındığı ve en acımasız uygulamaların hayata geçirildiği bir ülkeye dönüşmüş durumdadır. Öyle ki, sınırlı doğal güzelliklere sahip Akdeniz’in bu eşsiz köşesindeki vatanımız üzerinde artık kendi ölçeğiyle kıyaslandığında her biri başlı başına bir felaket niteliğindedir.

Ne var ki, yıllardır yaşanan ve kronikleşmiş sorunlara rağmen iki termik santralimizi ve dağlardaki taş ocaklarını saymazsak büyük ölçekli ‘‘Sanayi Kirlliği’’ yaşamadığımız söylenebilir. Zaten gelişmiş ülkelerde olduğu gibi büyük sanayi tesisleri olmayan küçük bir ada ülkesi olarak sanayi kirliliği yaşamamız beklenemez. Ya da en azından şimdiye kadar beklenemezdi…

Gelin görün ki, büyük sanayi tesislerimiz yani kirli sanayimiz olmamasına rağmen belki de bu konuda dünyada ilk ve tek olacak şekilde sonunda ‘‘kirli sanayi bölgemiz’’ de oldu. 2 Ağustos 2012 tarihli Bakanlar Kurulu kararında İskele Kalecik köyü pafta/harita XV/22, 23 kayıtlı arazinin, “Kirli Sanayi ve Enerji Depolama Bölgesi” olarak ilan edilmesi kararı alındı.

Bu kararla, ülkemize sokulmak istenen ve hiçbir şekilde ülke ihtiyacı için olmayan, ekonomik ve çevresel akla uymayan ve ülke öncelikli sektörleri ile bağdaşmayan (sözde) yatırımların hedeflendiği açıktır. Belli ki hükümettekiler, tüm toplumun karşı çıkışı sonunda durdurulan Petrol Dolum Tesisi, Rafineri ve benzeri tesislere zemin hazırlamak ve yarım bıraktıkları işi tamamlamak için kılıf hazırlamaktadırlar.

Halen yürürlükte olan ÇED (Çevresel Etki Değerlendirme) tüzüğünde ise kirli sanayi ifadesi geçmiyor bile… Benzer şekilde, halen devam eden ülkesel fiziki planlama çalışmalarında da şu ana dek böyle bir şey öngörülmemiştir. Dahası, yine bu hükümet döneminde geçirilen Turizm Gelişim Yasası’nda da Kalecik’in de dahil olduğu Karpaz sahilinde de bu tür yatırım yapılması söz konusu değildir.

Ayrıca, daha bir yıl önce yeniden düzenlenen Çevre Yasası’nda kirli sanayi yatırımları için herhangi bir düzenleme yoktur. Zaten bu ülkede kirli sanayi de yoktur. Ancak, “Kirli Sanayi ve Enerji Depolama Bölgesi” kisvesi altında başkalarının pisliğini yine bizim ülkemizde konuşlandırmak için bu adım atılmıştır. Anlaşılan, hükümet edenler, Yedikonuk’ta başaramadığı Petrol Dolum Tesisi gibi rant kokan yatırımları böylece gerçekleştirmek istemektedir.

Zaten bu karar alınırken de Kalecik’deki bu bölgenin sadece kirli sanayi bölgesi değil de ‘‘Kirli Sanayi ve Enerji Depolama Bölgesi’’ ilan edilmesinin altında yatan budur. Öyle ki, geçtiğimiz gün Başbakan İrsen Küçük, dilinin altındaki baklayı çıkararak Petrol Dolum Tesisi’nin Kalecik bölgesine yapılacağını ifade etmiştir. Esas tehlike ise bu işin burasıyla sınırlı kalmayacağıdır. Bu karar uygulama bulursa başta Lefke olmak üzere aynı şekilde ülkemizin birçok bölgesinde ‘‘kirli yatırımlar’’ hayata geçecektir.

Bu nedenden ötürü, tüm toplum kesimlerini ve ülkesini seven her bireyi oynanmak istenen bu oyunu görmeye davet eder, hep birlikte yarınlara yaşanabilir bir ülke bırakabilmek için mücadele etmeye çağırırız.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 692 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler