1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'YAKIT DEPOLAMA TESİSİ KATLİAM'
YAKIT DEPOLAMA TESİSİ KATLİAM

'YAKIT DEPOLAMA TESİSİ KATLİAM'

YKP, Yedikonuk’ta “sıvı yakıt depolama tesisi” yapılmasının, bozulmamış Akdeniz kıyı ekosistemine sahip olan bölgedeki biyo çeşitliliğin büyük bir katlama uğratacağını savundu

A+A-Yeni Kıbrıs Partisi, Yedikonuk’ta “sıvı yakıt depolama tesisi” yapılmasının, bozulmamış Akdeniz kıyı ekosistemine sahip olan bölgedeki biyo çeşitliliğin büyük bir katlama uğratacağını savundu.

Yedikonuk bölgesinde yapılması planlanan sıvı yakıt depolama tesisi ile ilgili YKP tarafından yapılan yazılı açıklamada, Karpaz yarım adasının kuzey sahil şeridinin uluslararası doğa koruma ajansı IUCN’e göre nesli kritik tehlike altında olan Akdeniz fokları (Monachus monachus) tarafından yalnız beslenme değil üreme için de kullanıldığının bazı üniversitelerin çalışmalarında tespit edildiği belirtildi.

Açıklamada, “sadece Akdeniz fokları için değil, diğer deniz canlı türleri açısında da çok zengin olan bölge, nadir bulunan veya türleri tükenmekte (Orfo, lahos, Deniz çayırları gibi) olan birçok canlıya ev sahipliği yapmaktadır. Bölge bu özeliğinden dolayı Akdeniz’deki nadir, bozulmamış Akdeniz kıyı ekosistemidir” denildi.

Açıklamada, Teknecik elektrik santraline atıfta bulunarak, “Yapılan birçok bilimsel araştırmada bu ölçek ve kapsamdaki yatırımların (elektrik santralı) birçok nedenle, deniz suyunu kirlettiği, sıcaklığını değiştirdiği kanıtlanmıştır. Bu çalışmalar sonucun da, deniz ekosisteminin, yapılan faaliyetler sonucu, özelliğini kaybetmesinin kaçınılmaz olduğu ortaya konmuştur. Bunun da ötesinde bu gibi tesislerde yaşanabilecek bir kazanın, dönüşü olmayan zararlarla sonuçlanacağıdır” ifadeleri kullanıldı.

YKP’nin tesisin ülkenin herhangi bir yerine inşa edilmesine karşı olduğu belirtilen açıklamada, “Bu tesisin hayata geçmesi ile yaşanacak doğa katliamı için bilim insanı olmaya veya konuyu bilmeye gerek yoktur. Bölge biyo-çeşitlilik açısından çok ciddi bir katliama uğrayacaktır” denildi.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 634 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler