1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'YAKINLAŞMA' İÇİN SON HAFTA
YAKINLAŞMA İÇİN SON HAFTA

'YAKINLAŞMA' İÇİN SON HAFTA

Downer, BM Genel Sekreteri’ne sunacağı raporu 30 Mart’ta hazırlayacağını, özlü konularda yakınlaşma sağlanması için bir hafta daha süre kaldığını ifade etti.

A+A-

 

Birleşmiş Milletler Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer, BM Genel Sekreteri’ne sunacağı raporu 30 Mart’ta hazırlayacağını, özlü konularda yakınlaşma sağlanması için bir hafta daha süre kaldığını ifade etti.

Downer, liderlerin görüşmesinin ardından yaptığı basın açıklamasında, liderlerin bugünkü görüşmenin önemli bir kısmında mülkiyet konusunu ve diğer kısmında ise gelecek haftanın programını konuştuklarını söyledi.

Downer liderlerin 29 Mart Perşembe günü saat 10.00’da yeniden bir araya geleceğini, bunun yanında liderlerin temsilcilerinin de görüşeceğini kaydetti.

Önceki gün Kıbrıs Rum lideri ile görüşmesinin ardından, “Çok taraflı konferans daveti yapılmadan mülkiyet ve yürütmenin seçimi konularının çözülmesi gerektiği” şeklindeki açıklamasının hatırlatılması üzerine Downer, BMGS’nin New York’ta liderlerle gerçekleştirdiği üçlü toplantının ardından, 26 Ocak’ta BM Genel Merkezi’nde gerçekleştirdiği basın toplantısına atıfta bulundu.

“ÇÖZÜLMESİ” YERİNE “YAKINLAŞMA”

Downer, Genel Sekreterin söz konusu toplantıda çok taraflı toplantı ile ilgili “Mart sonunda özel danışmanından bir değerlendirme raporu isteyeceğini, rapor olumlu ve ilgili BM kararlarıyla uyumlu ise iki tarafla görüştükten sonra Nisan sonu Mayıs başı çok taraflı bir görüşme için çağrıda bulunma düşüncesi olduğunu” söylediğini hatırlattı.

Çok taraflı toplantı çağrısında raporun olumlu olmasına bağlı olduğunu, bunun da mülkiyet ve yönetimin seçimi konularındaki yakınlaşmaya dayandığını kaydeden Downer, ancak raporu gelecek hafta cuma günü hazırlayacağından, şu anda daha fazla bir şey söyleyemeyeceğini ifade etti.

Mülkiyet ve yönetimin seçimi konusunda yaptığı açıklamada, söz konusu sorunların çok taraflı konferans için “çözülmesi” gerektiğini söylediğinin tekrardan hatırlatılması üzerine Downer, “özellikle yönetim ve güç paylaşımı ile mülkiyet olmak üzere özlü konularda yakınlaşma sağlanması gerekir” dedi.

Downer, raporu hazırlayacağı güne kadar, BM ile iki taraf arasında pek çok irtibatın ve görüşmenin daha olacağını, bir haftanın siyasette uzun bir süre olduğunu söyledi.

Alexander Downer, BM Genel Sekreteri’nin sürecin geleceği ile ilgili kararını Nisan ortası kendisi ile görüştükten sonra vereceğini de hatırlattı.

Downer, yarın Brüksel’de Türkiye, Yunanistan, İngiltere Dışişleri Bakanı, AB Komisyonunun Genişlemeden sorumlu üyesi Stefan Füle ve belki diğer AB üyesi dışişleri bakanları ile de görüşeceğini ve gelecek hafta yine adada olacağını kaydetti.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 526 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler