1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Yağışların etkilediği kazılar yeniden başladı...
Yağışların etkilediği kazılar yeniden başladı...

Yağışların etkilediği kazılar yeniden başladı...

Kayıplar Komitesi’nin “kayıp” şahıslardan geride kalanları aramakta olduğu ve son üç haftadır yağışlardan etkilenen kazılar, bu hafta başından itibaren yeniden başladı. Sihari’de (Kayakköy), Demirhan’da (Trahoni-Tirfon), Cih

A+A-

 

 

 

Kayıplar Komitesi’nin “kayıp” şahıslardan geride kalanları aramakta olduğu ve son üç haftadır yağışlardan etkilenen kazılar, bu hafta başından itibaren yeniden başladı.

Sihari’de (Kayakköy), Demirhan’da (Trahoni-Tirfon), Cihangir’de (Ebiho-Abohor), Karpaz’da Mersinlik köyünde (Flamudi), Lapta’da ve Kıbrıs’ın güneyinde de Dillirga bölgesindeki Ayyorgudi köyündeki kazılara devam ediliyor. Lefkoşa’nın dışındaki Latça yerleşim yerindeki bir kuyuda 1964 “kaybı” bir Kıbrıslıtürk için yürütülen kazı ise tamamlandı. Kuyuda bulunan insan kemiklerinin antik çağlardan kalma kemikler olduğu anlaşıldı ancak Kayıplar Komitesi Latça’da gömülü olduğu söylenen sözkonusu “kayıp” Kıbrıslıtürk’ten geride kalanları bulmak amacıyla, bölgede araştırmalarını sürdürecek.

Sihari’deki kazı, “Yanık Konvoy” olarak bilinen ve 40-50 civarında Kıbrıslırum askerin 1974’te savaştaki çatışmalarda öldürüldükten sonra gömülmüş olabilecekleri yerler kazılıyor. Şu ana kadar Sihari’de 30 civarında “kayıp” Kıbrıslırum’dan geride kalanlara ulaşıldı. Okurlarımızın da yardımlarıyla yürütülmüş olan bu kazılar, zaman zaman savaştan kalma patlamamış bombalar nedeniyle durdurulup, Birleşmiş Milletler mayın imha ekipleri tarafından bombalar etkisiz hale getirildikten sonra devam etmişti.

Demirhan’da aralarında küçük bir erkek bebeğin de bulunduğu sekiz kişilik toplu mezar bulunduktan sonra burada yürütülmekte olan kazılarda da geçtiğimiz günlerde bir insan kemiğinin daha bulunduğu öğrenildi. Demirhan’daki bu kazıda savaştan kaçmakta olan 11 kişilik bir Kıbrıslırum aileden geride kalanlar aranıyor...

Cihangir’de (Ebiho-Abohor) ise geniş bir arazide, bu alana gömülmüş olabilecek bazı Kıbrıslırum “kayıplar” aranıyor. Geçtiğimiz günlerde bu kazı yerinde bir insan kemiği bulunduğu da öğrenildi.

Lapta’daki kuyu kazısında, kuyudan 1974’te savaşta öldürülen beş Kıbrıslırum “kayıp” şahısa ait kemikler çıkarılıyor. Bu beş kişiden birisi de beş-altı yaşlarında bir erkek çocuğundan geride kalanlar...

Ayyorgudi’de, 1964’te Dillirga’ya Grivas güçlerinin saldırısı sırasında bombalanan köycükteki evinde, yatağında bulunan ve bombalama sonucu yaşamını yitiren Nazire Sadık Çelebi’den geride kalanlar, yürütülmekte olan kazılarda bulunuyor. Nazire Sadık Çelebi, 100 yaşın üzerindeydi ve evin damı bombardımanda çökerek bu yaşlı kadıncığın ölmesine yol açmıştı. Ancak bu olaydaki trajedi, bununla kalmadı: Çünkü Nazire Sadık Çelebi, 48 yıl boyunca evinin yıkıntıları altında yatarak, oradan çıkarılmayı bekledi. İşte şimdi, Kayıplar Komitesi’nin yürüttüğü kazılarda, ondan geride kalanlar bulunuyor.

Yağışlar nedeniyle kazıların aksamasına ilişkin sorularımızı yanıtlayan Kayıplar Komitesi Kazılar Koordinatörü Antropolog Okan Oktay,  “Son üç haftada yağışlar nedeniyle verimli kazı yapamadık... Yağışlar nedeniyle toprak suya doydu... Şiro kepçesini vurduğunda, çamur çıkıyor... Bu da kazılarda sakıncalı bir şey çünkü eğer o çamurun içerisinde kemikler varsa, görünmeyebilir... O nedenle randımanlı kazı yapılamadı. Toprak henüz kurumadı, birkaç santim altı vıcık vıcık çamurdur... Ama toprağın yüzeyi kuruduğu için kazıları yeniden başlattık” diye konuştu.

Kayıplar Komitesi kazı ekiplerinde görev yapan tüm arkeologlarımıza ve şirocularımız ile diğer çalışanlara kolay gelsin diyoruz...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 938 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler