1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. YAGA UYARMIŞTI
YAGA  UYARMIŞTI

YAGA UYARMIŞTI

YENİDÜZEN Gazetesinin bugün manşetine taşıdığı haberde hükümetin görmezden geldiği önemli bir rapora yer verildi. YENİDÜZEN’in haberine göre, Yatırım Geliştirme Ajansı (YAGA) eski yönetiminin 1 Eylül 2009 tarihli bir yazısıyla Gemikonağı Koyu&#

A+A-

 

 

“GERİ DÖNÜLMEZ SONUÇLAR YARATABİLİR!”

 

YENİDÜZEN Gazetesinin bugün manşetine taşıdığı haberde hükümetin görmezden geldiği önemli bir rapora yer verildi.

 

YENİDÜZEN’in haberine göre, Yatırım Geliştirme Ajansı (YAGA) eski yönetiminin 1 Eylül 2009 tarihli bir yazısıyla Gemikonağı Koyu’na petrol dolum tesisi kurulmasıyla ilgili hükümeti uyardığı ortaya çıktı.

“Gemikonağı’na petrol tesisini sakıncalı bulan” bu rapor, hükümet tarafından görmezden gelindi.

 

YAGA’NIN RAFİNERİ YATIRIMLARI İLE İLGİLİ GENEL DEĞERLENDİRMESİNDE DİKKAT ÇEKENLER:


“Açıkta petrol satışı yatırımı konusunda Kuzey Kıbrıs’ta lisans düzenlemesi için gerekli hukuki ve fiziki altyapı yoktur”

“Bu tip yatırımlar çevresel etkiler dışında, istihdam ve katma değer sağlamaktan da uzaktır”

 

“Böylesi bir yatırım, Kuzey Kıbrıs açısından geri dönülmez sorunları beraberinde getirecektir”

 

“Ülkemizdeki iş gücü maliyetleri, elektrik vs. ve ham petrolün buraya deniz yoluyla taşınacak olması maliyetleri daha da artırmaktadır.

 

 “Ülkemiz iç piyasası için ithal edilen 1 yıllık dizel miktarı 140 bin ton, benzin miktarı ise ortalama 87 bin tondur. Kurulması düşünülen rafineride ise 2.5 milyon ton dizel üretileceği dikkate alındığında, üretimin önemli bir kısmının ihraç edileceği anlaşılmaktadır.

 

 “Yerleşim birimlerinden oldukça uzağa kurulan petrol rafinerileri, hava, su, toprak ve ayrıca gürültü kirliliğine de yol açmakta, böylece çevre, doğal kaynaklar ve ekosistemlere zarar vermekle birlikte insan sağlığını da tehlike altına sokmaktadır.

 

“Bu yoğun emisyonlar içersinde karbon parçacıkları, ozon, karbon monoksit, kükürt dioksit, doymamış hidrokarbonlar, aldehitler bulunduğundan; bronşlarda iltihaplara, daralmalara dolayısıyla kronik bronşite, anfizeme, nefes darlığına ve akciğer kanserine sebep olur. Bunlara ek olarak insanlar üzerinde olumsuz psikolojik etkilere, özellikle de çocuklar ve yaşlılar üzerinde vücut direncinin kırılmasına sebep de olmaktadır.

 

Raporun tüm ayrıntıları bugün YENİDÜZEN’de.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1448 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler