1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. YABANCI GAZETECİLER KTTO'DA
YABANCI GAZETECİLER KTTODA

YABANCI GAZETECİLER KTTO'DA

20 Temmuz etkinlikler nedeniyle KKTC’de bulunan yabancı gazeteciler Kıbrıs Türk Ticaret Odası’nı ziyaret etti.

A+A-

 

20 Temmuz etkinlikler nedeniyle KKTC’de bulunan yabancı gazeteciler Kıbrıs Türk Ticaret Odası’nı (KTTO) ziyaret etti. KTTO’dan yapılan açıklamaya göre, Oda Başkanı Günay Çerkez ziyarette 25 konuk gazeteciye siyasi ve ekonomik konularla ilgili bilgi verdi.

Çerkez, Annan Planı referandumu sırasında Kıbrıslı Türklere verilen sözlerin tutulmadığını belirterek, Kıbrıs Türk halkı ve iş insanlarının, yıllardır ambargolar altında bulunman zorluklarını çektiklerini ifade etti.

KTTO’nun, Yeşil Hat Tüzüğü çerçevesinde KKTC’den Güney Kıbrıs’a yapılan ticarette Avrupa Komisyonu’nun kurumsal ortağı olduğunu hatırlatan Çerkez, yıllardır verdikleri tüm uğraşlara rağmen, bir tek bir Türk ürününün Rum marketlerinde rafa çıkamadığını kaydetti.

Çerkez, Rum tarafının KKTC ekonomisini baskı altında tutmaya çalıştığını kaydederek, AB’nin de buna seyirci kaldığını savundu.

Çerkez, Rum ekonomisinin KKTC ekonomisinden 3.5 kat daha büyük olduğuna dikkat çekerek, adil ve kalıcı bir çözüm için ekonomik farkın eşitlenmesi gerektiğini vurguladı.

Ekonominin eşitlenmesi için doğrudan ticaretin önündeki engellerin kaldırılması, direkt uçuş ve gemi seferlerinin başlatılması gerektiğini söyleyen Çerkez, “Bunlar en temel insan haklarıdır” dedi.

“TEHDİT YERİNE FIRSAT OLUR”

Ticaret Odası Başkanı Çerkez, Akdeniz de var olduğu iddia edilen gazın olası bir çözümün maliyetini karşılamakta kullanılması halinde tehdit yerine fırsat olarak değerlendirilmiş olacağını belirtti.

Çerkez, 2014 yılında Türkiye’den suyun gelmesiyle birlikte KKTC ekonomisinin çehresinin değişeceğini kaydetti.

KKTC’nin kaliteli ihraç ürünlerinin bulunduğunu söyleyen Çerkez, bunların başında narenciye, süt ve süt ürünlerinin geldiğini kaydetti.

Çerkez, konuk gazetecilerden haber ve yorumlarını tarafsız yazmalarını beklediklerini de sözlerine ekledi.


 

 

 

 

 

Bu haber toplam 524 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler