1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'YABANCI DİL ÖĞRENMEK BİR YETENEK Mİ?'
YABANCI DİL ÖĞRENMEK BİR YETENEK Mİ?

'YABANCI DİL ÖĞRENMEK BİR YETENEK Mİ?'

Özgül GÜRKUT: Amerikalı hocalar, İngilizce öğretmenlerine seminer verdi, dil eğitiminde teknoloji kullanımını anlattı

A+A-

 

 

 

Özgül GÜRKUT

“Bazı insanlar neden yabancı dil öğrenmeye birçok insandan daha yatkındır ve çok daha başarılı oluyor?” diye düşünmüşsünüzdür. Kıbrıs’ta hemen hemen herkesin en azından temel iletişimin gerektirdiği kadar da olsa İngilizce konuşup anlaşabildiği gerçeği ortada olsa da, İngilizce’yi su dere konuşanlara imrenerek bakanlardan biri olarak bu soru benim de kafamı kurcalıyor.

Geçtiğimiz hafta ABD’nin Oregon Devlet Üniversitesi’nden Michael C. Witbeck ile Kathleen M. Mitchell, Kıbrıslıtürk ve Kıbrıslırum İngilizce öğretmenlerine seminer vermek için adamızdaydı.

ABD’nin Lefkoşa Büyükelçiliği’nin katkısıyla, iki kesimin Eğitim Bakanlıklarının ayrı ayrı düzenlediği seminerlere, Kıbrıs’ın kuzeyinden de İngilizce öğretmenleri katıldı.

Sedat Simavi Meslek Lisesi’nde yer alan iki günlük seminerin sonunda katılanlara sertifikalar dağıtıldı. İngilizce öğretmenlerimizin, İngilizce öğretiminde teknoloji kullanımı konusunda bilgilendirildiği seminerleri veren Amerikalı uzmanlar, öğretmenler için “Harika, ilgili, enerjik ve halihazırda sınıflarında teknolojiyi kullanıyorlar” yorumunda bulundu.

20’den fazla okuldan 35’e yakın öğretmenin yer aldığı seminerin son gününde sorularımı yanıtlayan Witbeck ve Mitchell, Kıbrıs’ı da çok beğenip sevdiklerini söylediler.

Seminer boyunca öğretmenlere, öğrencilerine İngilizce öğretirken hangi teknolojik araçları ve yöntemleri kullanabileceklerini anlatan iki uzmanın, öğretmenlerimiz için pozitif değerlendirmeleri dikkat çekti.

Michael C. Witbeck, uluslararası iletişim dilinin İngilizce olduğuna dikkat çekerken, ekonomik alanda ve eğitimde de İngilizce’nin önemini vurguladı.  Kathleen M. Mitchell ise turizm faaliyetlerinde İngilizce’nin gerekliliğini hatırlattı ve “Turizmin dili de İngilizce’dir” dedi.

Kıbrıs’ta iki farklı dile sahip iki toplum yaşadığını hatırlattığımız Michael C. Witbeck, İngilizce’nin Kıbrıs’ta iyi amaçlar için kullanılmasını diledi.

Seminere katılan öğretmenler için “Öğretmenler harikaydı.  Enerjik ve ilgiliydiler ve anladığım kadarıyla sınıflarında halihazırda teknolojiyi kullanıyorlar” diyen Witbeck, öğrencilerle ise iletişimleri olmadığını, sadece öğretmenlere yönelik bir çalışmada bulunduklarını anlattı.

Peki çocuklarda yabancı dil eğitimi ne zaman başlamalı? Ana dil öğrenildikten sonra mı, ana dil ve yabancı dil paralel mi?

AYNI ANDA BİRDEN ÇOK DİL

Mitchell, bunun komplike bir soru ve konu olduğunu, farklı görüşler bulunduğunu anlatırken, Witbeck, yakın çalışma arkadaşlarından örnekler vererek, annesi Türk, babası Bulgar olan bir bebeğin, Türkçe ve İngilizce’yi aynı anda öğrenebildiğini anlattı.

Kathleen M. Mitchell, İngilizce öğrenmek isteyenlerin interneti sosyal iletişim amaçlı kullanmasının, yorumlar yazmasının, videolar izlemesinin yararına işaret etti.

Witbeck ise sınıflardaki veya evlerdeki teknolojik donanımın tek başına yeterli olmadığını; bunların nasıl kullanılacağının da bilinmesi gerektiğini vurguladı.

BAZI KİŞİLER GERÇEKTEN ŞANSLI DOĞAR

İki Amerikalı uzmana, oğlumun tam 6 dil bilen ve halen de başka diller öğrenmeyi sürdüren İngilizce öğretmenini örnek göstererek “Bu bir Tanrı vergisi mi?” diye de sordum.

Witbeck’in yanıtı ise “Evet gerçekten de bazı kişiler şanslı doğar. Araştırmalar gösteriyor ki, bir insan iki dil öğrenmişse, onun için üçüncüsü artık zor değildir. Dördüncüyü de daha kolay öğrenir ve bu böyle gider” oldu.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 2708 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler