1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. VİVA İÇİN FUTBOLCU ARAYIŞI
VİVA İÇİN FUTBOLCU ARAYIŞI

VİVA İÇİN FUTBOLCU ARAYIŞI

Kuzey Irak’ın Erbil şehrinde düzenlenecek olan ve KKTC Milli Futbol Takımı’nın da yer alacağı 5’inci VIVA Dünya Kupası’na ev sahipliği yapacak olan Kürdistan Milli takımı, Irak Kürdistanı’nı temsil eden takımdır. FIFA veya As

A+A-

 

 

5’inci VIVA Dünya Kupası’na ev sahipliği yapacak olan Kürdistan, Almanya, Fransa, Türkiye,  Hollanda, İsveç, Birleşik Kırallık, ABD, İspanya, İtalya ve Yunanistan gibi Kürt mültecilerin yaşadığı ülkelerde futbolcu arayışını sürdürüyor. Kadroda Yeni Zelanda’da forma giyen bir oyuncu yer alıyor

 

Necmi Belge

 

Kuzey Irak’ın Erbil şehrinde düzenlenecek olan ve KKTC Milli Futbol Takımı’nın da yer alacağı 5’inci VIVA Dünya Kupası’na ev sahipliği yapacak olan Kürdistan Milli takımı, Irak Kürdistanı’nı temsil eden takımdır. FIFA veya Asya Futbol Konfedeasyonu’na üye olmayan Kurdistan Milli takımı bu kuruluşların düzenlediği FIFA Dünya Kupası ile Asya Kupası’nda yer almamaktadır.

Irak Federasyonu 2006 yılında NF-BOARD ile bir toplantı düzenledi ama üye olmadı. Son olarak Kurdistan Milli takımı, Irak U 21 takımı ile oymadığı hazırlık maçını 3-0 kaybetti.

Bu takım ilk kez, 2008 Viva Dünya Kupası’na katıldı ve üçüncülük maçında Sapmi Milli takımına 3-1 yenilerek, dördüncü oldu. İlk galibiyetlerini ise bu  turnuvada 3-0’lık sonuçla Provence takımına karşı aldı.

 

KÜRDİSTAN DIŞINDAKİ KÜRTLER ARASINDA FUTBOLCU AVI

 

Bu turnuvadan sonra, NF-BOARD’un 5’inci Genel Kurulu’nda 2008 Aralık ayında NF-BOARD’a üye olan Kürdistan, 2010 Viva Dünya Kupası’na ev sahibi olmak istedi ama bunu başaramadı. Buna mukabil, 2012 Viva Dünya Kupası evsahipliğini elde etti.

2008’deki NF-BOARD üyeliğinden sonra, yurt dışında yaşayan  Kürt toplumları arsında yetenekli Kürt futbolcuları tespit etmek için 20 kişilik bir araştırma ekibi kuruldu.

Bu ekip, Almanya, Fransa, Türkiye,  Hollanda, İsveç, Birleşik Kırallık, ABD, İspanya, İtalya ve Yunanistan gibi, Kürt mültecilerin yaşadığı ülkelerde futbolcu avına çıktı.   

 

RESMİ KÜRDİSTAN AMBLEMİ

 

Kürdistan Futbol Federasyonu’nun amblemi 2005 yılında Londra’da yaşayan

Kürt sanatçı Rawand Sirwan Nawroly trafından  çizildi. Amblem, Kürt bayrağındaki renkleri temsil ediyor. Amblemde yer alan kırmızı alev simgesi Nevruz ateşini, sarı top Kürt güneşini, yeşil renk Kürt görüntüsünü temsil ediyor.

2008’de ilk katıldığı Viva Dünya Kupası’nda  Sapmiland’a 3-1 yenilerek dördüncü, 2009’da finalde Padania’ya 2-0  yenilerek ikinci olan Kürdistan, 2010 Viva Dünya Kupası finalinde Sicilya’yı 4-1 mağlup ederek, şampiyon oldu.

 

HEM IRAK’TA, HEM DE BÖLGESEL LİGLERİNDE YER ALIYORLAR

 

Kuzey Irak’ta yer alan Kürdistan bölgesi takımlarının bazıları FIFA’ya üye durumda. Bu takımlar Irak Futbol Federasyonu’nun resmi liglerinde, bazıları da Kürdistan mahalli liginde yer alıyorlar. Bazı, futbolcularının Irak Milli takımında yer aldığı Kürdistan, Viva Dünya Kupası için bu ligde yer alan futbolcularını 2012 Viva Dünya Kupası takımına çağırdı.

Irak FC Brusk, New Sirwan, Ararat Salahadin, Arbil FC, FC Peshmerga, Suleymaniah FC, Peris FC, FC Hendrin, Duhok FC, FC Sawra  FC Kirkuk gibi takımlardan çağrılan futbolculardan oluşan Kürdistan Milli takımında bir futbolcu da Yeni Zelanda liglerinde yer alıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 801 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler