1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. VIVA, FIFA, Kosova ve biz
VIVA, FIFA, Kosova ve biz

VIVA, FIFA, Kosova ve biz

Son günlerde ülke futbolunda dışa açılım konusunda hızlı adımlar atılmaya başlandı. Öncelikle düzenleneceği 2010 yılında açıklanan ve ev sahipliğini Kuzey Irak’ta bulunan yerel kürt yönetiminin, Kürdistan Milli Takımı’nın yapacağı belirtilen 5

A+A-

 

Son günlerde ülke futbolunda dışa açılım konusunda hızlı adımlar atılmaya başlandı. Öncelikle düzenleneceği 2010 yılında açıklanan ve ev sahipliğini Kuzey Irak’ta bulunan yerel kürt yönetiminin, Kürdistan Milli Takımı’nın yapacağı belirtilen 5’inci VIVA Dünya Kupası’na katılma kararı aldı KKTC A Milli Futbol Takımı. Çalışmalarını da 3 haftalık bir süredir, ciddi bir şekilde sürdürüyor. Ambargolardan dolayı kendi yağımızla kendi ciğerimizi kavurduğumuz ülke futbolunun bu tarz bir organizasyon ile de olsa ada dışına çıkarak maçlar yapacak olmasını olumlu buluyorum.

Bunun yanı sıra FIFA Uluslararası Dış İlişkilerden Sorumlu eski Genel Sekreteri Jerome Champagne, geçtiğimiz haftalarda adanın kuzeyine gelerek burada bir dizi temasta bulundu. FIFA’daki görevinden ayrıldıktan sonra danışmanlık şirketi kurarak bu tarz işleri profesyonelce sürdüren birisini ikna ederek dışa açılım konusunda bana göre önemli bir desteği yanımıza aldığımızı düşünenlerdenim.

Bütün bu gelişmeler yaşanırken, FIFA’nın tanımadığı ülkelerin yer alacağı 5’inci VIVA Dünya Kupası’na ev sahipliği yapacak olan Kürdistan’ın Futbol Federasyonu sekreteri geçtiğimiz ay bir açıklama yaparak FIFA’nın kendilerini tanıdığını, Filistin’de düzenlenecek FIFA’nın tanıdığı Al Nakba Kupası’na katılacaklarını ve burada FIFA üyesi takımlarla maç yapacaklarını açıkladı. Bunu da internetten kısa bir araştırma yaparak bulabilirsiniz.

Bu açıklamaların ardından kısa bir süre sonra FIFA, Türkiye basınından Hürriyet’in dış haberler kısmına bir açıklama yaparak böyle bir tanınmayı reddetti ve Kürdistan’ın FIFA’nın tanıdığı ülkelerle dostluk maçı dahi yapamayacağını açıkladı.

Ancak şu anda devam etmekte olan Al Nakba Kupası’nda mücadele ediyorlar. Hem de FIFA’nın federasyon bazında tanıdığı Moritanya, Endonezya, Sri Lanka’nın A takımları, Filistin’in B takımı, Afrika Uluslar Kupası ve Dünya Kupaları’nda mücadele etmiş Tunus’un Olimpik Milli Takımı, Ürdün 20 yaş altı takımı ve Vietnam’ın 19 yaş altı takımı ile maçlar yapıyorlar. Üçlü gruplar halinde yapılan bu turnuvada kendi gruplarında yer alan Moritanya’yı 3-1 mağlup ederken, Endonezya ile 1-1 berabere kalarak gruptan çıktılar. Kısacası FIFA’nın resmi sitesinde tanıdığı milli takımlar ile maç yaptılar.

FIFA’nın karşı çıktığı bir duruma rağmen kendi üyesi olan federasyonların alt kategori takımları ile maç yapabilesi de ancak Irak Futbol Federasyonu’nun izni ile olabilir. Büyük ihtimalle de bu izni aldılar. O yüzden bu kadar rahat maç yapabiliyorlar belki de. Ülkemizde de adada kalıcı bir çözüm olmadıktan sonra haliyle futbolda dışa açılım konusu şu anda ancak KOP’un izniyle olabildiği bir ortamda, bana göre Al Nakba Kupası örneği ele alınmalıdır diye düşünüyorum.

Uzun yıllardır ülke futbolunun dışa açılım konusunda yaşadığı sıkıntılardan dolayı FIFA, UEFA ve KOP ile görüşmeler yapıldı ancak bir sonuç elde edilemedi. Son zamanlarda dışa açılım için elini güçlendirme konusunda atılımlar yapan Futbol Federasyonu’nun bu konuyu inceleyerek, elini güçlendirebileceğini düşünüyorum. Günün sonunda bu gelişme, dışa açılım konusunda bireysel girişimleri daha ileriye götürebilecek somut bir örnektir.

Bunun yanı sıra önümüzdeki yıl Kosova takımları ile ülkemiz lig ve kupa şampiyonu takımların ödül nitelikli maçlar yapabilmesi için çalışmalar olduğu açıklandı. Dün FIFA Yönetim Kurulu, Budapeşte’de gerçekleştirdiği toplantı ile Kosova’nın FIFA’ya bağlı federasyonların milli takımları ile dostluk maçı yapmasında artık sakınca olmadığı açıklandı. Bu dakikadan sonra bu girişim ne kadar sonuç verecek, bekleyip göreceğiz.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 865 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler