1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'VİVA' DEĞERLENDİRMESİ
VİVA DEĞERLENDİRMESİ

'VİVA' DEĞERLENDİRMESİ

MİLLİ TEMASLAR ARTACAK Geçtiğimiz hafta Kuzey Irak’ta düzenlenen 5’inci VIVA World Cup turnuvası ile ilgili olarak dün bir basın toplantısı yapılacak. Turnuva ile ilgili bilgilerin basın ile paylaşıldığı toplantı saat Golden Tulip Otel̵

A+A-

 

 

MİLLİ TEMASLAR ARTACAK

 

Dün düzenlenen basın toplantısında Kuzey Irak izlenimlerini paylaşan KTFF Başkanı Hasan Sertoğlu turnuva süresince büyük keyif aldığını belirtti. Ülke futbolun ilerlemesi için Milli Takım’ın senede 3 kez toplanacağını ve temasların artacağını söyleyen Sertoğlu, Kıbrıs Futbol Federasyonu (KOP) ile randevu alıp görüşeceklerini belirtti. Kundaklama olayı ile ilgili olarak da konuşan Sertoğlu faillerin en kısa zamanda bulunacağına inandığını, olmazsa Kıbrıs Türk futbolunu kötü günlerin beklediğini dile getirdi.

 

Teknik Direktör Fırat Canova turnuvada yer alan 9 takımdan 2 tanesini daha önce ülkemizde görme fırsatı yakaladığını, yıllar sonra bu takımları tekrar izlediğinde kendilerini ne kadar geliştirdiğini fark ettiğini ve ülkemiz futbolunun durağanlaştığını gözlemlediğini belirtti. Milli Takım’ı sevdirmek gerektiğini vurgulayan Canova, tek üzüldüğü noktanın kupayı kazanamamak olduğunu, bunun dışında başarılı bir süreç geçirdiklerini belirtti

 

YENİDÜZEN Spor Servisi

 

Geçtiğimiz hafta Kuzey Irak’ta düzenlenen 5’inci VIVA World Cup turnuvası ile ilgili olarak dün bir basın toplantısı yapılacak. Turnuva ile ilgili bilgilerin basın ile paylaşıldığı toplantı saat Golden Tulip Otel’de gerçekleşti. Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu başkanı Hasan Sertoğlu, Teknik Direktör Fırat Canova ile Milli Takım kaptanları Erdinç Börekçi ile Serkan Önet ve Milli Takımlar İdari Menejeri Mehmet Avcı basın toplantısında yer alarak açıklamada buldundular ve soruları yanıtladılar.

 

SERTOĞLU: “BÜYÜK KEYİF ALDIM”

Basın toplantısında ilk olarak sözü başkan Hasan Sertoğlu aldı. Sertoğlu kendileri ile birlikte 13 günlük süre boyunca yer alan futbolculara, teknik heyete ve basın mensuplarına teşekkür etti. “Bu kadar güzel, uyumlu futbolcular ve teknik heyet topluluğu yakalamak zordur” diyen Sertoğlu, bu süre zarfında büyük keyif aldığını söyledi.

Irak’a giderken korkularının olduğunu söyleyen Sertoğlu, güvenlik konusunda yüzde yüz güven aldıktan sonra gitmeye karar verildiğini, ülkede en üst düzeyde konuşmalar ve izinlerin alınarak Irak’taki turnuvada yer alındığını söyledi. Bir süre sonra yine böyle bir turnuva olması haline yine gideceğini belirten Sertoğlu, “Yarı final ve final karşılaşmalarında ortaya çıkan tablo, her zaman yakalanmaz. Çok heyecanlandık. Son yıllarda ülke tanıtımının hiçbir faaliyeti bu kadar fazla olmamıştır” dedi.

 

“FAİLLERİN BULUNACAĞINA İNANIYORUM”

Geçtiğimiz gün yaşanan Futbol Federasyonu’nun kundaklanması ile ilgili olarak konuşan Sertoğlu, yaşanan bu kötü olayın Erbil’deki turnuvanın önüne geçmesini istemediğini söyledi. Polislerin araştırmasının çok ciddi şekilde sürdüğünü söyleyen Sertoğlu, bu olayın çok ciddi şekilde çözülmesi gerektiğini aksi takdirde Kıbrıs Türk Futbolu’nun ilerleyen günlerde huzursuzluk yaşayacağını belirtti. Tüm basın mensuplarının yaşanan olaydan sonra kendilerine inanılmaz bir destek verdiğini söyleyen Sertoğlu, “Destek verenlere yürekten teşekkür ederim” derken, bu destekten dolayı çok mutlu olduklarını ve 30 Haziran’daki Mali Genel Kurul’a kundaklanan Ahmet Sami Topcan Toplantı salonunu eskisinden daha iyi şekilde hizmete açılacağını söyledi. “Kıbrıs Türk gençliğine zarar vermek isteyenler bu tip çirkin saldırılarla çıktığımız yoldan bizi geri döndüremezler” diyen Sertoğlu, faillerin bulunacağına inandığını, aksi takdirde yaşananların Kıbrıs Türk Futboluna zarar vereceğini söyledi.

 

CANOVA: “MİLLİ TAKIM ÖZENDİRİCİ OLMALI”

Başkan Hasan Sertoğlu’nun ardından söz alan Milli Takım Teknik Direktörü Fırat Canova mayıs ayından başlayan yoğun bir süreci finali kazanamama dışında başarı ile bitirdiklerini söyledi. Bu süreci hazırlayan herkese teşekkür eden Canova, “Futbolcularımız hiçbir zaman formalarının üzerindeki bayrağa zarar verecek davranışlarda bulunmadığı için onlara da teşekkür ederim” dedi.

Altı yıl sonra özellikle İstanbul’da oynanan ikinci hazırlık karşılaşmasının Milli Takım seviyesinin tekrardan başlangıcı olarak gödüğünü söyleyen Canova, Milli Takım özendirici hale geldikçe her futbolcu bu görevi kabul edecek inancında olduğunu belirtti. İstanbul kampında şanssızlıklarının Ersen ve Ahmet Coşkun’un sakatlığı olduğunu söyleyen Canova, bunun zaman zaman kendilerini etkiledi. İlk maçta karşılaşılan Darfur’un turnuvaya geliş amacının farklı olduğunu, bu maçta elde edilen farklı skorun motivasyonu biraz sarstığını açıklayan Canova, alınan skorun gruptan çıkmalarına yardımcı olduğunu dile getirdi.

 

“ÜLKE FUTBOLU DURAĞANLAŞIYOR”

Turnuvada yer alan 9 takımdan 2 tanesini daha önce ülkemizde görme fırsatı yakaladığını, yıllar sonra bu takımları tekrar izlediğinde kendilerini ne kadar geliştirdiğini fark ettiğini ve ülke futbolunun durağanlaştığını gözlemlediğini belirtti. Bu takımların bu tarz turnuvalara devamlı katıldığı için kendilerini geliştirme fırsatı yakaladığını belirten Canova, turnuvada maç saatleri ve saha seçimlerinin sıkıntı yarattığın söyledi. Final maçından önce takımın dinlenme şansının olmadığını, finalde hakem faktörünün de olduğunu ancak bunların mazeret olmadığını söyleyen Canova tek üzüldüğü noktanın kupayı kazanamamak olduğunu vurguladı.

 

“MİLLİ TAKIM’I SEVDİRMELİYİZ”

Canova ülke futbolunun geriye gittiğini söylerken, bu turnuvanın bir başlangıç noktası olduğunu, Kıbrıs Türk gençliğinin dünya ile kucaklaşmasını sağlamanın kendilerinin görevi olduğunu söyledi. Dikkatini çeken bir noktanın turnuvada maçları izlemeye gelen binlerce yerel halkın takımlarını körü körüne desteklediğini, ülkemizde böyle bir turnuvanın düzenlenmesi halinde maçları izlemek için 300 kişi bulamayacağımızı, bunun için de milli takımı sevdirmek gerektiğini söyledi.

 

ERDİNÇ TEŞEKKÜR ETTİ

Fırat Canova’nın ardından söz alan Milli Takım kaptanlarından Erdinç Börekçi, Irak’a gitme amaçlarının futbol oynamak olduğunu, 6 yıl önce Almanya’da gerçekleşen turnuvada futbolcu olarak yer aldığını hatırlattı. Futbolculuk hayatı boyunca ilk defa 15 bin kişinin önünde oynadığını söyleyen Börekçi, final maçında seyirci etkisi ile 15 dakikalık bir bocalama gerçekleştirdiğini söyledi. Bu turnuvada yer alma şansını kendilerine sağlayan herkese teşekkür eden Börekçi sözlerini sonlandırdı.

 

ÖNET: “UNUTAMAYACAĞIMZI BİR ORGANİZASYONDU”

Erdinç’in ardından söz alan diğer bir kaptan Serkan Önet, başta Başkan Hasan Sertoğlu olmak üzere İstanbul ve Erbil’de kendilerine sunulan bu fırsattan dolayı herkese teşekkür etti. “Hayatımız boyunca unutamayacağımız bir organizasyondu” diye konuşan Önet, Milli Takım’ın çok daha iyi yerlere gelmesi adına bu turnuvanın bir ivme kazandıracağına inandığını söyledi. Turnuvada bazı eksikliklerden dolayı sıkıntı yaşadıklarını söyleyen Önet, kendi açılarından iyi mücadele ettiklerini söyledi. “İnsanların ülkeye dönünce bizleri tebrik etmesi mutluluk verdi” diyen Önet sözlerini sonlandırdı.

 

SERTOĞLU: “EURO 2012 SONRASI KOP İLE RANDEVU ALACAĞIZ”

Serkan’ın ardından soruları yanıtlayan Başkan Hasan Sertoğu, 2014 yılındaki 6’ncı VIVA Dünya Kupası’nı ülkede yapmak istediklerini ancak daha önceden İsveç’e verilen söz dolayısı ile bu isteklerinin kabul görmediğini açıkladı. Milli Takım’ın senede 3 defa tekrardan oluşturulup dış temas yapmak istediklerini söyleyen Sertoğlu, takımın başında devamlı bir antrenör getirmeyi düşündüklerini söyledi. Sertoğlu EURO 2012’nin tamamlanmasının ardından KOP ile randevu almayı planladıklarını sözlerine ekledi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 764 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler