1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'Veri tabanı henüz bize verilmedi...'
Veri tabanı henüz bize verilmedi...

'Veri tabanı henüz bize verilmedi...'

Lefkoşa, 10 Temmuz 2012 (T.A.K.): Otonom Kayıp Şahıslar Komitesi, DNA incelemesi için Saraybosna’daki Uluslararası Kayıp Şahıslar Komisyonu’na (ICMP) ilk kemik örneklerinin birkaç gün içerisinde gönderileceğini açıkladı. Otonom Kayıp Şahıslar

A+A-

 

Kayıp Şahıslar Komitesi, Saraybosna’daki ICMP’ye ilk kemik örneklerinin birkaç gün içinde gönderileceğini açıkladı... Kayıplar Komitesi Kıbrıslıtürk üyesi Gülden Plümer Küçük:

 

“Veri tabanı henüz bize verilmedi...”

 

Lefkoşa, 10 Temmuz 2012 (T.A.K.): Otonom Kayıp Şahıslar Komitesi, DNA incelemesi için Saraybosna’daki Uluslararası Kayıp Şahıslar Komisyonu’na (ICMP) ilk kemik örneklerinin birkaç gün içerisinde gönderileceğini açıkladı.

Otonom Kayıp Şahıslar Komitesi’nden yapılan açıklamada, komitenin üç üyesinin bazı Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum kayıp yakınları örgütlerinin temsilcileri ile bir araya geldiği ve görüşmede, Komite ile ICMP arasında imzalanan sözleşme hakkında bilgi verildiği belirtildi.

Açıklamaya göre, komite temsilcileri kayıp temsilcilerine, birkaç gün içerisinde kayıp olarak açıklanan 70 bireye ait 280 kemik örneğinin DNA testi için ICMP genetik laboratuarına gönderileceği, bu arada komite uzmanlarının da sürecin detaylarını görüşmek için ICMP’yi ziyaret edeceği kaydedildi.

Komite üyelerinin, Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum Aile Referans Örneği Veritabanının (FRSD) bir nüshasını, geçmişte bulunan kalıntıların DNA testlerini yürüten Güney Lefkoşa’daki Genetik ve Nöroloji Enstitüsü’nden (CING) almak için uğraşlarını sürdürdüğü ifade edilen açıklamada, kayıplarla ilgili nihai kimlik tespitinin iki toplumlu antropolog ve genetik uzmanı ekibi tarafından Kıbrıs’ta yapılacağı için, FRSD’nin bir nüshasının da ara bölgede bulunan CMP Antropoloji Laboratuarı’nda muhafaza edileceği kaydedildi.

Kıbrıs’taki kayıplarla ilgili Kazı, Kimlik Tespiti ve Kayıpların Kalıntılarının İadesi çalışmalarında hedefin, hata olasılığını en aza indirgemek olduğu belirtilen açıklamada, komite üyelerinin yeni başlangıçtan duyduğu memnuniyet de ifade edildi.

 

PLÜMER

Konuyla ilgili TAK muhabirinin sorularını yanıtlayan Otonom Kayıp Şahıslar Komitesi Kıbrıslı Türk Üyesi Gülden Plümer Küçük, CING’deki Kıbrıslı Türklere ait DNA profillerinin vasiliğinin CMP Kıbrıs Türk Üye Ofisine, Kıbrıslı Rumlara ait DNA profillerinin de Kıbrıs Rum Yönetimine ait olduğunu; CING ile yapılan sözleşme uyarınca DNA profillerin sözleşme sonunda iade edilmesi gerektiğini, ancak CING’in “Yönetim Kurulu kararı gerekir” gerekçesini öne sürerek profilleri taraflara henüz iade etmediğini söyledi.

“Veri tabanı bize henüz verilmemiştir, kayıp yakınları bu konuda endişeli. Bu konuda her tür yasal girişimde bulunacağız” diyen Plümer, CING’de Kıbrıslı Türk kayıp ve kayıp ailelerine ait 2 bin DNA profili bulunduğuna dikkat çekti.

 

KİMLİK TESPİT İŞLEMİ TAMAMLANAN KAYIP SAYISI 60 CİVARINDA

Son bir yılda CING’le yaşanan sıkıntı nedeniyle kimliklendirme çalışmalarının yavaşladığını, son 10 ayda enstitüye yeni kemik örneğinin gönderilmediğini vurgulayan Plümer, “2012’de 50’ye yakın kaybın kimlik işleminin tamamlanacağını tahmin ediyoruz. Böylece kimlik tespit işlemi tamamlanan kayıp sayısı 60 civarına çıkmış olacak” dedi.

CING ile yaşanan soruna da değinen Plümer, projeyi hızlandırma çalışmaları kapsamında arkeolog ve kazı ekiplerini ikiye katladıklarını ancak CING’nin DNA test uygulamasını uluslararası standartlara çıkarma ve süreci hızlandırma koşullarını kabul etmediğini söyledi.

(TAK Ajansı Haber Bülteni’nden – 10.7.2012)

 

 


 

 

POLİTİS

 

“UNDP ile Bosna’daki ICMP arasında sözleşme imzalandı...”

 

Lefkoşa, 10 Temmuz 2012 (T.A.K): Kayıpların kimlik tespiti programıyla ilgili sözleşmenin, UNDP ile Bosna’daki Uluslararası Kayıp Şahıslar Komisyonu (ICMP) arasında geçtiğimiz hafta imzalandığı belirtildi.

Politis gazetesi, elde ettiği bilgilere dayanarak, sözleşmenin imzalanmasının, genetik analizlerin başlaması için kemik örneklerinin ICMP’ye gönderilmesini de kapsayan bir sonraki adımları hemen yoluna koyduğunu yazdı.

ICMP’ye önümüzdeki günlerde tahmini olarak 70 kayıp vakasına karşılık gelen toplam 280 kemik örneği gönderileceğini kaydeden gazete, Bosna’ya kalıntıların hepsinin değil, kemiklerden parçalar gönderileceğini belirtti.

Gazete, ICMP’nin bunun akabinde, Nöroloji ve Genetik Enstitüsü’nün elinde bulunan kayıplarla ilgili DNA bankası meselesinin olumlu bir şekilde sonuçlanmasının bekleyişi içerisinde, kemik örneklerinin genetik analizine başlayacağını belirtti.

 

VERİ BANKASI KIBRISLIRUM HÜKÜMETİ VE GÜLDEN KÜÇÜK’E

Kayıp Şahıslar Komitesi’nin, Nöroloji ve Genetik Enstitüsü’nün veri bankasını artık Kıbrıslırum hükümeti ve komitedeki Kıbrıslı Türk üye Gülden Plümer Küçük’e teslim etmesini beklediğini ifade eden gazete, veri bankasının Rum hükümetine verilmesiyle ilgili olarak, Rum Bakanlar Kurulu’nun Ocak 2012 tarihli bir kararı bulunduğunu yazdı.

Gazete, Kıbrıslı Türklerle ilgili genetik malzemelerin Gülden Plümer Küçük’e verilmesiyle ilgili olarak ise, teslimatın bugün içerisinde yapılmasına dair bir talep bulunduğunu kaydetti.

Bosna’daki ICMP enstitüsünün, imzalanan sözleşme temelinde, genetik malzemeleri veren kişilerin isimlerine ulaşma imkânı olmadan veri bankasını teslim alacağını belirten gazete, Bosna’daki genetik analiz yapıldığı anda, doğrulama ve nihai kimlik tespitinin de Kayıp Şahıslar Komitesi’nde çalışacak genetikçi tarafından yapılacağını anımsattı.

 

GİROD’UN İSTİFASI

BM’nin Otonom Kayıp Şahıslar Komitesi’ndeki temsilcisi Christopher Girod’un görevinden istifa etmesi konusuna da yer veren gazete, Girod’un, istifa kararıyla ilgili olarak dün kayıp yakınlarını bilgilendirdiğini ve kendilerine Komite’den Temmuz ayının sonundan önce ayrılacağını söylediğini aktardı.

Haberde, Girod’un yerine kimin geçeceği konusunda, önümüzdeki haftalarda BM tarafından karar alınmasının beklendiği belirtildi.

Simerini ise Girod’un istifasıyla ilgili haberinde, Girod’un istifa kararıyla ilgili resmi bir izahatta bulunmadığını yazdı.

Edinilen bilgilere dayanarak, Girod’un birçok kez, kayıpların kimlik tespiti programının gidişatı ve Genetik Enstitüsü’yle yapılan işbirliği konusunda hayal kırıklığı içerisinde bulunduğunu ifade ettiğini kaydeden gazete, Girod’un istifasının ICMP ile sözleşme imzalanmasından hemen önce gerçekleştiğini belirtti.

Haberde, Bosna’da yapılacak genetik analizlerin doğrulanmasının ardından nihai kimlik tespitinin Kıbrıs’ta gerçekleştirilmeye devam edeceği vurgulandı.

(TAK Ajansı Rumca Haber Bülteni’nden – 10.7.2012)

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 671 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler