1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'VERGİ VERİLMEZ, ALINIR'
VERGİ VERİLMEZ, ALINIR

'VERGİ VERİLMEZ, ALINIR'

Eski Maliye Bakanı Salih Coşar, ülkenin 2011 vergi beyanları ve beyanlardaki durum ile ilgili görüşlerini YENİDÜZEN’e açıkladı: “VERGİ VERİLMEZ, ALINIR” Uzun yıllar Maliye Bakanlığı görevinde bulunan Salih Coşar, 2011 yılı vergi

A+A-

 

 

Eski Maliye Bakanı Salih Coşar, ülkenin 2011 vergi beyanları ve beyanlardaki durum ile ilgili görüşlerini YENİDÜZEN’e açıkladı:

 

“VERGİ VERİLMEZ, ALINIR”

 

Uzun yıllar Maliye Bakanlığı görevinde bulunan Salih Coşar, 2011 yılı vergi beyannameleri ve beyannamelerdeki düşüş ile ilgili YENİDÜZEN’e konuştu. Coşar, ülkedeki ekonomik çıkmazların iki temel noktaya dayandığına dikkat çekti, yönetimin “denetim” konusundaki başarısızlığını eleştirdi ve ekledi: Kayıt dışılık ve denetimsizlik en önemli sorunlar

 

 

Ülkede uzun dönem Maliye Bakanlığı görevinde bulunan Salih Coşar, vergi beyannameleri konusunda önemli açıklamalarda bulundu. Dünyanın hiçbir yerinde insanların vergi vermediğini, devletlerin vergi aldığını vurgulayan Coşar, bu durumun maalesef ülkede uygulanamadığının altını çizdi. Ülkedeki yönetimlerin etkin olamayışı nedeniyle, ekonomik anlamda büyük zararlar yaşandığına değinen Coşar, Vergi Dairesi’nin 2011 vergi beyannameleri raporunu analiz etti.

“VERGİ TAKİBİNDE BAŞARISIZ BİR YÖNETİM VAR”

Kurumlarda hiç vergi beyan edilmeme oranının yüzde 52 olmasının yanı sıra, beyan edenlerin de yüzde 42’sinin zarar beyan ettiğine değinen Coşar, dolaylı olarak devletin toplaması gereken vergi miktarının yalnızca yüzde 25’ini toplayabildiğini ifade etti. Kalan yüzde 75 oranındaki kayıp için ise Coşar, “yönetimin vergi takibindeki başarısızlığını” sebep gösterdi.

“GERÇEK KİŞİLERDE İSE ASGARİ ÜCRETTEN FAYDALANILIYOR”

Ülkede yaklaşık 175 bin seçmenin bulunduğuna dikkat çeken Coşar, bu rakam içerisinden yaklaşık 103 Bin faal nüfus olduğunu açıkladı. Yine Vergi Dairesi raporuna göre KKTC genelinde aktif mükellef sayısı 19 bin 116 olduğunu ve sunulan toplam beyan sayısının 7 bin 941 olarak gerçekleştiği, bunun da yüzde 42’ye tekabül ettiği belirtildi. Ortaya çıkan sonuca göre Coşar, faal olarak görülen yüzde 58’lik bir beyan açığı olduğunu vurguladı. Bu rakamlar ile birlikte yaklaşık 90 Bin kişinin açlık sınırında olması gerektiğini belirten Coşar, ülkede bu oranda bir açlık sınırının olmadığına işaret etti. Bütün bu rakamların ortaya çıkmasında, KKTC Yasalarına göre asgari ücretin vergiden muaf oluşunun yattığını belirten Coşar, insanların bu yasalardan faydalandığını ve bu durumun da yine vergi denetimlerinin yapılamayışı ile ortaya çıktığının altını çizdi.

 

“1982’DE DENETİMLERİ UYGULAMAK İSTEDİK, OLMADI.”

 

1982 yılında yine Maliye Bakanlığı yaptığı dönemde, vergi denetimleri konusunda bir yeniliğe gitmek amacı ile çalışmalar başlattığını belirten Coşar, ülkenin toplumsal yapısı nedeni ile bunu başaramadıklarını ifade etti. Yine aynı yıl bir vergi teftiş kurulu kurduklarını belirten Coşar, gençlerden oluşan bir ekibi, eğitim almak üzere İstanbul’a gönderdiklerini ifade etti. Burada, ülkenin vergi denetlemesi konusunda verimliliği arttırıcı ve aynı zamanda toplumu da korkutmayacak şekilde denetlemelerde bulunulması adına bir eğitimin verildiğini belirten Coşar, uygulamaya geçmek istediklerini ancak siyasi cephe ve ekonomik çıkarların, devlet çıkarlarından üstün kaldığına değindi. Coşar, o günden günümüze kadar bu konuda hiçbir yönetimin gerekli çalışmayı gerçekleştiremediğinin altını çizdi.

“ÜLKENİN İKİ TEMEL SORUNU VAR”

Ülke ekonomisi adına iki büyük sorunun var olduğuna değinen Coşar, bu sorunları ‘kayıt dışılık’ ve ‘vergi denetimi’ olarak açıkladı. Bu gün ülkede yaklaşık yüzde 60 oranında kayıt dışı çalışanın bulunduğunu belirten Coşar, bu sayının her geçen gün arttığını ve oranın ciddi bir ekonomik zarara neden olduğuna işaret etti. Vergi denetimi konusunda ise Coşar, beyanların incelenmesinin yapılamadığının ve ülken ekonomisinin ikinci büyük darbesini de buradan aldığının altını çizdi. İki sorunun da temelinde, gerekli denetimlerin yapılmayışının yattığına değinen Coşar, bir ülkenin ekonomisini ayakta tutmak adına, gerekli denetimlerin yapılmasının zorunluluğunu belirtirken, KKTC’de bunun hiçbir zaman başarılamadığına işaret etti.

 


İŞTE VERGİDE SON RAKAMLAR

·        2011 yılına ilişkin vergi beyannamesi kurumlar ve gelir mükelleflerinde yüzde 50’nin altında kaldı.

Gelir ve Vergi Dairesi tarafından açıklanan rakamlara göre, aktif olan toplam 6 bin 568 kurumdan 3 bin 169’u, yani yüzde 48’inin beyanda bulundu. Beyan veren 3 bin 169 tüzel kişinin yüzde 47’si, yani bin 479’unun zarar, yüzde 49’una tekabül eden bin 540’ının ise vergili beyanda bulundu.

Gerçek kişilerde ise vergi beyanında bulunma oranı %42’de kaldı.

 

·        Vergi Dairesi’nce yapılan açıklamada, KKTC genelinde aktif olan toplam 6 bin 568 kurumdan 3 bin 169’u, yani yüzde 48’inin beyanda bulunduğu, beyan veren 3 bin 169 tüzel kişinin yüzde 47’si, yani bin 479’unun zarar, yüzde 49’una tekabül eden bin 540’ının vergili beyanda bulunduğu ifade edildi.
Açıklamada yüzde 5’inin ise ‘faaliyetsizlik’ beyanında bulunduğu kaydedildi.

·        Gerçek kişi (Gelir Vergisi) beyanlarında ise KKTC genelinde aktif mükellef sayısı 19 bin 116 iken, sunulan toplam beyan sayısının 7 bin 941 olarak gerçekleştiği ve bunun da yüzde 42’ye tekabül ettiği belirtildi.

 


2009-2012 FARKI

 

2009- 2012 ARASI KURUMLAR VERGİSİ

 

 

 

Son 3 yılda kamu ve emekli maaşları “reel” olarak % 17.45 oranına gerilerken, kurumlar vergisi ise düştü. Maliye “açığını” yurttaşın cebinden karşıladı, özellikle akaryakıta yapılan zamlarla “Fiyat İstikrar Fonu”ndaki yükseliş dikkat çekti. Uzmanlar, sürekli olarak “gelirler artıyor” denilen bir ortamda, mahalli gelirlerin son 3 yılda (2009 – 2011) REEL olarak %3,80 oranında gerilediğine dikkat çekiyor. Ülkedeki birçok işletmenin vergi beyanında dahi bulunmadığı, bulunanların ise yarıdan çoğunun zarar beyan ettiği ortaya çıktı.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1401 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler