1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'VERGİ KESİNTİSİ' DOSYALANDI
VERGİ KESİNTİSİ DOSYALANDI

'VERGİ KESİNTİSİ' DOSYALANDI

Emekli Dernekleri Eşgüdüm Komitesi, hükümet ve Maliye Bakanı’nın, emeklilerden yapılan vergi kesintilerinin geri iadesi için mahkemede verdiği sözleri tutmasını ve emeklilere hakkı olan 5 aylık vergi kesintilerinin iadelerini yapmasını istedi. Kom

A+A-

 

 

Emekli Dernekleri Eşgüdüm Komitesi, hükümet ve Maliye Bakanı’nın, emeklilerden yapılan vergi kesintilerinin geri iadesi için mahkemede verdiği sözleri tutmasını ve emeklilere hakkı olan 5 aylık vergi kesintilerinin iadelerini yapmasını istedi.

Komite, emeklilerden yapılan vergi kesintilerinin Anayasa ve hukuka aykırı olduğunu, bunun da Mahkemede görüldüğünü ifade ederek, bu konuda görüşmek istedikleri hükümetin diyalogdan kaçtığını ve bunun sorunları daha da büyüttüğünü ifade etti.

Emekli Dernekleri Eşgüdüm Komitesi üyeleri, bugün Avukat Müjgan Irkat ile birlikte Lefkoşa’da Mahkemelere giderek, vergi kesintilerinin iadeleri ile ilgili dosyalanan davanın ön duruşmasına katıldı.

Görüşme öncesi komite adına basına açıklama yapan Mustafa Tolga, hükümetin emeklilerin maaşlarından yaptığı vergi kesintisinin, hukuka aykırı olduğu görüşüyle açtıkları ve kazandıkları dava sonrasında Maliye Bakanı’nın bizzat gelerek Mahkeme heyeti önünde verdiği sözlerin tutulmadığını söyledi.

Tolga, emeklilerin 5 aylık vergi kesintilerinin iade edilmediğini, bu konuda hükümetin diyalogdan kaçtığını belirterek, bu gelişmeler üzerine yeniden mahkeme yoluna gitmek zorunda bırakıldıklarını kaydetti.

Bu konuda yaşanan süreci anlatan Tolga, bugün geriye dönük alacakları alabilmek için 2 dava dosyaladıklarını, bu davaların bireysel olması gerektiğinden 2 uygun arkadaşlarını seçtiklerini ve davalardan birinin bugün ön görüşmesinin yapılacağını ifade etti.

Bu dava sonucunun emsal teşkil edeceğini de söyleyen Tolga, “bugün buraya, insanlara, verdikleri sözlerini tutmalarını hatırlatmak için geldik” dedi.

Siyasilerin verdiği sözleri tutması gerektiğini söyleyen Tolga, emeklilerin daha önce yargıya güvendiği gibi şimdide güvendiğini ve sabırla davanın sonuçlanmasını bekleyeceklerini kaydetti.

Avukat Müjgan Irkat da, emeklilerin maaşlarından hukuka aykırı kesinti yapıldığının Mahkeme kararıyla onaylandığını, şimdi bu kesintilerin iadesini almak için çalıştıklarını ifade ederek, davaların Necat Arifoğlu ile Hüdaverdi Durusoy adına açıldığının dile getirdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 608 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler