1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. VERGİ BEYANLARININ YARISI 'ZARAR'
VERGİ BEYANLARININ YARISI ZARAR

VERGİ BEYANLARININ YARISI 'ZARAR'

Gelir ve Vergi Dairesi Müdürlüğü vergi beyanları ile ilgili açıklama yaptı

A+A-

 

Gelir ve Vergi Dairesi, 2012 Nisan ayı sonuna kadar 2011 gelir yılı ile ilgili beyan vermesi gereken gerçek kişiler ile kurumlar vergisi yükümlülerinin, daireye sunulan beyan rakamlarını tablolar halinde kamuoyu ile paylaştı.

Maliye Bakanlığı Basın Bürosu’ndan yapılan yazılı açıklamada, dün itibarı ile KKTC genelinde aktif olan toplam 6 bin 568 kurumdan 3 bin 169’u, yani yüzde 48’inin beyanda bulunduğu, beyan veren 3 bin 169 tüzel kişinin yüzde 47’si, yani 1479’unun zarar, yüzde 49’una tekabül eden 1540’ının vergili beyanda bulunurken, yüzde 5’inin ise faaliyetsiz oldukları beyanında bulunduğu kaydedildi.

Gerçek kişi (Gelir Vergisi) beyanlarında ise KKTC genelinde aktif mükellef sayısı 19 bin 116 iken sunulan toplam beyan sayısının 7 bin 941 olarak gerçekleştiği ve bunun da yüzde 42’ye tekabül ettiği belirtildi.

Açıklamada, beyan sunmayan tüm gerçek ve tüzel kişilerin mağduriyet yaşamamaları için 15 Haziran Cuma günü mesai bitimine kadar bağlı oldukları Gelir ve Vergi Dairesi Şubeleri’ne beyanlarını sunmaları gerektiği de hatırlatıldı.

Daire, bu tarihten itibaren beyan sunmayan gerçek ve tüzel kişilere yasalar çerçevesinde gerekli tarhiyat işlemlerinin başlatılacağını da kaydetti.

TATAR’DAN MUHASİP MURAKIPLARA ÇAĞRI

Maliye Bakanı Ersin Tatar da, konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, gerçek ve tüzel kişilere beyanda bulunmaları konusunda uyarıda bulunurken, yetkili muhasip ve murakıpların da dikkatini çekti.

Öncelikle kendi gelir beyanları bulunmayan muhasip ve murakıplara uyarıda bulunarak beyan vermeleri için çağrı yapan Bakan Tatar, vergi yükümlülerinin de herhangi bir mağduriyet yaşamamaları, sıkıntıya girmemeleri için 15 Haziran Cuma tarihine kadar beyanlarını sunmalarını istedi.

 

 

 

 

Bu haber toplam 510 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler