1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. VERGİ AYIBI
VERGİ AYIBI

VERGİ AYIBI

6 bin 568 kurumdan 3 bin 169’u beyanda bulundu 3 bin 169 şirketin 1. 479’u da zarar beyan etti 2011 yılına ilişkin vergi beyannamesi kurumlar ve gelir mükelleflerinde yüzde 50’nin altında kaldı. Gelir ve Vergi Dairesi’nin ön

A+A-

 

 

 

6 bin 568 kurumdan 3 bin 169’u beyanda bulundu
3 bin 169 şirketin 1. 479’u da zarar beyan etti

 

2011 yılına ilişkin vergi beyannamesi kurumlar ve gelir mükelleflerinde yüzde 50’nin altında kaldı.

Gelir ve Vergi Dairesi’nin önceki gün açıklanan rakamlarına göre, aktif olan toplam 6 bin 568 kurumdan 3 bin 169’u, yani yüzde 48’inin beyanda bulundu. Beyan veren 3 bin 169 tüzel kişinin yüzde 47’si, yani bin 479’unun zarar, yüzde 49’una tekabül eden bin 540’ının ise vergili beyanda bulundu.

Gerçek kişilerde ise vergi beyanında bulunma oranı %42’de kaldı.

Esnaf ve Zanaatkarlar Odası Başkanı Hürrem Tulga, kurulan şirketlerin çoğunun ‘hileli’ olduğuna işaret ederken, son yıllarda ‘yasallaşmak’ adına birileri adına açılmış çok sayıda şirket olduğuna dikkat çekti, ekonomik daralmanın yanı sıra, ‘Hileli şirketler’in de vergi beyanlarının düşük olmasının bir nedeni olduğunu işaret etti.

Sanayi Odası Başkanı Ali Çıralı ise, beyan yapılmamamsının bir mazaret olmadığına vurgu yaparak görevi vergi toplamak olan Gelir ve Vergi Dairesi’nin bu işin üzerine gidilmesi gerekliliğine dikkat çekti.

 

KURUMLARIN %48’İ BEYANDA BULUNDU
Yapılan açıklamada, geçtiğimiz gün itibarı ile KKTC genelinde aktif olan toplam 6 bin 568 kurumdan 3 bin 169’u, yani yüzde 48’inin beyanda bulunduğu, beyan veren 3 bin 169 tüzel kişinin yüzde 47’si, yani bin 479’unun zarar, yüzde 49’una tekabül eden bin 540’ının vergili beyanda bulunduğu ifade edildi.
Açıklamada yüzde 5’inin ise ‘faaliyetsizlik’ beyanında bulunduğu kaydedildi.

GERÇEK KİŞİLERDE BEYAN %42

Gerçek kişi (Gelir Vergisi) beyanlarında ise KKTC genelinde aktif mükellef sayısı 19 bin 116 iken, sunulan toplam beyan sayısının 7 bin 941 olarak gerçekleştiği ve bunun da yüzde 42’ye tekabül ettiği belirtildi.

 

TATAR: “YÜZDE 50... İŞLER ÇOK KÖTÜDÜR ANLAMINA GELMEZ”

Maliye Bakanı Ersin Tatar da, konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, gerçek ve tüzel kişilere beyanda bulunmaları konusunda uyarıda bulunurken, yetkili muhasip ve murakıpların da dikkatini çekmişti.
Vergi Dairesi’nin açıkladığı tabloların, vergi beyanında bulunanların toplam sayının yüzde 50’si kadar olduğuyla ilgili haberlere değinen Tatar, bunun geçmiş yıllarda da bu şekilde olduğunu, yoksa “işler çok kötüdür anlamına gelmediğini” söyledi.

 

HİLELİ ŞİRKET ÇOK… Esnaf ve Zanaatkarlar Odası Başkanı Hürrem Tulga, kurulan şirketlerin çoğunun ‘hileli’ olduğuna söyledi

GÖREV VERGİ DAİRESİ’NİN… Sanayi Odası Başkanı Ali Çıralı , görevi vergi toplamak olan Gelir ve Vergi Dairesi’ni “işin üzerine gitmeye” çağırdı

DAÜ Bankacılık ve Finans Bölümü Öğretim Üyesi, Ekonomist Doç. Dr. Mustafa Besim: “Vergi beyanında bulunacak şirket sayısı dahi bilinmiyor”

 

Haberin ayrıntıları bugün gazeteniz YENİDÜZEN’de

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 943 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler