1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. VE SAYIŞTAY KONUŞTU
VE SAYIŞTAY KONUŞTU

VE SAYIŞTAY KONUŞTU

Lefkoşa Belediyesi’nin borçları Sayıştay’ın resmi belgesiyle ortaya çıktı: Ve Sayıştay konuştu! Sayıştay, borç batağındaki Lefkoşa Belediyesi’ni mercek altına aldı, borç miktarını ortaya çıkardı, gayrı resmi borçlanmaya imza atan

A+A-

 

 

 

 

Lefkoşa Belediyesi’nin borçları Sayıştay’ın resmi belgesiyle ortaya çıktı:

 

Ve Sayıştay konuştu!

 

Sayıştay, borç batağındaki Lefkoşa Belediyesi’ni mercek altına aldı, borç miktarını ortaya çıkardı, gayrı resmi borçlanmaya imza atan belediye meclisi üyeleri ile başkandan “izahat” istedi

 

TOPLAM 142 MİLYON 350 BİN TL…

İflasın eşiğindeki Lefkoşa Türk Belediyesi’nin hesapları Sayıştay tarafından incelemeye alınırken belediyenin toplam borcunun 142 milyon 350 bin TL olduğu Sayıştay belgelerine yansıdı.

 

İŞTE BORÇLARIN DÖKÜMÜ…

Sayıştay’ın yazısında belediyenin çeşitli finans kuruluşları ile bankalara 61 milyon 602 bin TL, Gelir ve Vergi Dairesi’ne 18 milyon 334 TL, İhtiyat Sandığı Dairesi’ne 22 milyon 85 bin TL, Elektrik Kurumu’na 37 milyon 698 bin TL borcu olduğu belirtiliyor. Öte yandan belediyenin piyasaya 1 milyon 633 bin TL, Belediyeler Birliği’ne de 995 bin TL borcu olduğu söz konusu resmi yazıda yer alıyor.

 

TÜZÜĞE AYKIRI KARAR…

Sayıştay, büyük borç altında bulunun belediyenin 14 Şubat 2012 Belediye Meclisi toplantısında 2 milyon 500 bin TL overdraft (kredi limitini aşma) kararına da işaret ederek bu borcun yasallığını sorguladı. Sayıştay yazısında söz konusu kararın Lefkoşa Türk Belediyesi Mali İşler Tüzüğü’ne aykırı bir karar olduğunu belirtti. Sayıştay söz konusu tüzüğe rağmen alınan kararı “yetkisiz borçlanmaya yol açılmıştır” şeklinde yorumladı.

 

BELEDİYELER YASASI İHLAL EDİLDİ…

Sayştay’ın resmi yazısında belediyenin borçlanmalarının, Belediyeler Yasası’nın belediyelerin borçlanmalarıyla ilgili hükmüne de aykırı olduğu tespit edildiğine vurgu yapılıyor.

 

PROJE AMAÇLI BORÇLANDI, HARCADI…

Yazıda, ek olarak Lefkoşa Belediyesi’nin proje amaçlı borçlandığı kredileri de cari hesapları içinde harcadığını da tespit edildiği kaydediliyor.

 

Mert Özdağ’ın haberi, tüm ayrıntılarıyla bugün gazeteniz YENİDÜZEN’de

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1648 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler