1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. VE 'ÖZELLEŞTİRME' BUGÜN MECLİSTE!
VE ÖZELLEŞTİRME BUGÜN MECLİSTE!

VE 'ÖZELLEŞTİRME' BUGÜN MECLİSTE!

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu bugün toplanacak. Genel Kurul’un gündeminde, biri Özelleştirme Yasa Tasarısı olmak üzere 3 yasa tasarısı, 2 yasa gücünde kararname, Sayıştay raporlarıyla ilgili 4 rapor, 1 karar tasarısı ve Dilekçe Komitesi raporu bul

A+A-

  

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu bugün toplanacak. Genel Kurul’un gündeminde, biri Özelleştirme Yasa Tasarısı olmak üzere 3 yasa tasarısı, 2 yasa gücünde kararname, Sayıştay raporlarıyla ilgili 4 rapor, 1 karar tasarısı ve Dilekçe Komitesi raporu bulunuyor.
Meclis Genel Kurulu’nun yapacağı toplantının saat 10.00’da başlaması gerekiyor.
Genel Kurul’un özel gündeminde, “Gecikmiş Sosyal Güvenlik Prim Borçları ve Gecikme Zamlarının Ödeme Planı İle İlgili Kuralların Düzenlenmesine İlişkin Yasa Gücünde Kararname; Gecikmiş Sosyal Sigorta Prim Borçları ve Gecikme Zamlarının Ödeme Planı İle İlgili Kuralların Düzenlenmesine İlişkin Yasa Gücünde Kararname; Bayrak Radyo Televizyon Kurumu 2012 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı” var.

ÖZELLEŞTİRMEDE SÜREÇ NASIL GEÇTİ?

Kamu sektörüne ait işletmelerde özelleştirmeye ilişkin düzenlemeler içeren Özelleştirme Yasa Tasarısı, CTP’nin ‘red’ oyuna karşın, Cumhuriyet Meclisi Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi’nde onaylandı.

Başbakan İrsen Küçük’ün, KIB-TEK’in idari ve mali olarak özerklik temelinde yeniden yapılandırılması için karar üretildiği açıklamaları ve kararın Resmi Gazete’de yayımlanmasına karşın, yasa tasarısının görüşüldüğü komitede ‘özerklik’ reddedildi.

 

‘OLAĞANÜSTÜ TOPLANTI’YLA KARAR…

KIB-TEK’in grev ve eylemlerinin sürdüğü 24 Ocak günü ‘Olağanüstü’ toplanan Bakanlar Kurulu, sendikalarla ‘uzlaşı’ sağlamış ve ‘KIB-TEK’in idari ve mali olarak özerklik temelinde yeniden yapılandırılması’ için karar üretmişti.

EL-SEN, Hükümet’in bu kararının ardından, KIB-TEK’de sürdürdüğü grev ve eyleme son vermişti. Başbakan Küçük o günlerde yaptığı açıklamada, Bakanlar Kurulu kararının Resmi Gazete’de çıkacağı için El-Sen’le protokole gerek olmadığını da söylemişti.

 

RESMİ GAZETE’DE YAYIMLANMIŞTI…

UBP Hükümeti, Resmi Gazete’nin 24 Ocak 2012 tarih ve sayı 18 olarak yayımlanan sayısındaki karar şöyle: “Bakanlar Kurulu, Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nun idari ve mali olarak özerklik temelinde yeniden yapılandırılması için yasal çalışma başlatılmasına karar verir.”

 

‘OYÇOKLUĞU’YLA…
UBP Milletvekili Mutlu Atasayan başkanlığında toplanan komite, ivediliği bulunan yasa tasarısını oy çokluğuyla kabul etti. Toplantıya, Atasayan’ın yanı sıra UBP milletvekilleri Afet Özcafer ve Ahmet Zengin ile CTP Milletvekili Ömer Kalyoncu katıldı.

 

KIB-TEK VE TELEKOMÜNİKASYON KAPSAM DIŞINDA KALSIN ÖNERİSİ

Meclis Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi üyesi CTP Milletvekili Ömer Kalyoncu, komite toplantısında KIB-TEK ve Telekomünikasyon Dairesi’nin Özelleştirme Yasa Tasarısı kapsamı dışında tutulmasına ilişkin yazılı iki öneri sundu.

Başkanlığını UBP Milletvekili Mutlu Atasayan’ın yaptığı komite, Kalyoncu’nun iki önerisini de reddederken, Kalyoncu’nun tümüne ‘ret’ oyu verdiği Yasa Tasarısı komiteden ‘oyçokluğu’ ile geçti.

Komitede Hükümet’in KIB-TEK’in idari ve mali olarak özerklik temelinde yeniden yapılandırılması kararını hatırlattığını da anımsatan Kalyoncu, komitede reddedilen önerileri Meclis Genel Kurulu’nda yeniden gündeme getireceklerini de ifade etti.

 

GENEL GEREKÇE…
Yasa Tasarısı’nın ‘Genel Gerekçesi’nde, “Kamu kurum ve kuruluşlarına, kamu iktisadi teşebbüslerine, kamu iştiraklerine ve kamu payı olan şirketlere ait ekonomik ve ticari olarak değerlendirilmesi mümkün bulunan her türlü şirket hisseleri dahil taşınır ve taşınmaz mallar, hizmetler ve hakların özelleştirilmelerini düzenlemek” amacıyla hazırlandığı belirtildi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 880 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler