1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Ve... Huzurlarınızda 2.Girne Kültür Sanat Festivali...
Ve... Huzurlarınızda 2.Girne Kültür Sanat Festivali...

Ve... Huzurlarınızda 2.Girne Kültür Sanat Festivali...

Son aylarda “belediye” dendi mi aklımıza ilk gelen; Lefkoşa Türk Belediyesi ve yaşanılanlardır. Aylarca ücret alamayan çalışanlar, siyasi çekişmeler ve zıtlaşmalarla uzayan süreç ve belki de varolduğu sürece sırf “politik istismarlar-hes

A+A-

 

 

Son aylarda “belediye” dendi mi aklımıza ilk gelen; Lefkoşa Türk Belediyesi ve yaşanılanlardır. Aylarca ücret alamayan çalışanlar, siyasi çekişmeler ve zıtlaşmalarla uzayan süreç ve belki de varolduğu sürece sırf “politik istismarlar-hesap kitapsızlıktan” dolayı ilk kez bu duruma düşen bir Lefkoşa. Aslında bu olay; sanırım tüm belediyelerimiz için kulakta küpe edilecek nitelikte bir “uyarı” taşımaktadır. Kimi belediyeler; başkan-belediye meclis üyeliği seçimlerinde “oy” adına bazı “sözler” vermiş olmalarından dolayı bağlı oldukları partilere “borçlu” duruma düşerken, bazıları ise bulunduğu beldeye daha nitelikli hizmet verimliliği için sırasında partisinden gelecek “zorlamalara” dur diyebilmiştir. Ve bunun sonucunda da o beldenin her siyasi görüşten olan insanları kazanmıştır.

Girne Belediyemiz; neredeyse soluk almadan özelde bölge insanına genelde ise bu bölgeyi ziyaret edecek tüm insanlar için yatırımlarını yapmaktadır. Örneğin bir Belediye Parkı... Geçtiğimiz Pazar ilk kez uzun uzadıya oralarda dolaştım, çocuğum oyun alanında eğlendi, mini hayvanat bahçesini, hayvanları gördük ve bir bankta oturup, havuz içerisinde bulunan fıskıyeden akan sunun sesine kendimi kaptırdım. Şehrin, trafiğin merkezinde bir “huzur cenneti” gibi geldi bana.

Kültürel etkinliklerde “sahne sıkıntısı” çeken beldelerimizden biriydi Girne Belediyesi. Açık ve kapalı Tiyatro-konser alanları yapılmasıyla bu sorun da artık gerilerde kalmış, bu alanlarımız; kültürel etkinliklere kucağını açmış durumdadır. Ve elbette alt yapı çalışmaları; yaşamın olduğu her yerde süreklilik arz eden bir konudur. Ve hiçbir zaman da bitmez. Çünkü nüfus artmakta, ihtiyaçlar değişmekte ve tüm bu devinim içerisinde belediye olarak bu değişimlere ayak uydurmak durumundasınız.

Geçtiğimiz yıl 1.si düzenlenen Kültür Sanat Festivali, 2.si ile 6 Haziran’da yine halk ile biraraya geliyor. Basından takip ettiğim kadarıyla; 6 Haziran 1 Temmuz arasında yer alacak olan etkinliklerde yurtiçi ve yurtdışından birçok müzik sanatçı-gruplarını dinleme, Türkiye’den gelecek Tiyatro oyunlarını izleme olanağına da kavuşulacaktır.  

Organizasyonu planlayan komite çalışanlarının ülkemiz sanatçılarına da yer vermeyi, tıpkı geçtiğimiz yıl gibi seçmeleri ve artık (sanırım) bunu bir “olmazsa olmaz” haline getirmelerini ayakta alkışlıyorum.

Elbette yurtdışından ülkemize gelecek sanatçılar, gerek dinleyicilerimiz gerekse müzikle ilgili arkadaşlarımız için önemli bir olaydır. Zamanında kasetlerini, plaklarını dinlediğimiz, görüntülerini sadece televizyon ve videolardan gördüğümüz; örneğin reggae’in en güzel gruplarından biri olan ASWAD’ı, bir el uzaklığında görmek, o havayı hissetmek müthiş olacağı kanısındayım. 1988 yılında çıkardıkları Renaissance isimli albümlerinde yer alan; “Don’t Turn Around, Give A Little Love” ile zirveye ulaşan Aswad’ın şarkılarını, yüzlerine bakarak dinlemek bir ayrıcalık olacaktır sanırım.

Elbette; Zülfü Livaneli, Duman ve müzik yaşamımızda bizim için en önemli örneklerden biri olan Mazhar Fuat Özkan da, kendi alanlarında bir mihenk taşı. Gerek geçtiğimiz yıl gerekse bu yıl için davet edilen sanatçı profiline baktığımızda şunu rahatlkla söyleyebilirim ki; “nicelik değil, nitelikten ödün verilmiyor”. Bunun da çok doğru bir strateji olduğunu belirtmek isterim.

Yine uzun soluklu bir Kültür Sanat maratonu var karşımızda. Yaklaşık 28 gün... bu nimetlerden yararlanılmasını dilerken, etkinlikte “meydan konserleri” başlığı altında bulunan ücretsiz etkinliklerde yer alacak sanatçılarımızın listesini de yine basında çıkan haberden yararlanarak sizlere vermek istiyorum.

 

MEYDAN KONSERLERİ:

Nafız Dölek, Arda Gündüz, Ayfilon, Emre Pehlivan, Hikmet Kutarıcıoğulları, Girne Belediyesi Kent Orkestrası, Serdar Tuksal Rock Quartet, Strance Union, Öldüren Şampanya, Latino Turco, Cyprofunk, GKK Bandosu.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 842 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler