1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. VE GENÇLER KONUŞTU
VE GENÇLER KONUŞTU

VE GENÇLER KONUŞTU

İçişleri Bakanı Nazım Çavuşoğlu’nun, Eğitim Bakanlığı yaptığı dönemde, TC Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu’ya gönderdiği ve Avrupa’da öğrenim gören gençleri şikayet ettiği mektuba Avrupa’da okuyan Kıbrıslı Türk öğrenciler sert tepki gö

A+A-

 

İçişleri Bakanı Nazım Çavuşoğlu’nun, Eğitim Bakanlığı yaptığı dönemde,  TC Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu’ya gönderdiği ve Avrupa’da öğrenim gören gençleri şikayet ettiği mektuba Avrupa’da okuyan Kıbrıslı Türk öğrenciler sert tepki gösterdi. YENİDÜZEN’e konuşan gençler öfkeli: “Bu nasıl açıklama?”

 

 

İlke Gürdal: “Birkaç ay önce Türkiye’de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın "Tabi ki dindar gençlik yetiştirmek istiyoruz, ateist gençlik yetiştirmemizi mi bekliyordunuz ? " çıkışının ardından

KKTC Milli Eğitim  Bakanı olduğu dönemde Nazım Çavuşoğlu’nun yurt dışında okuyan Kıbrıslı Türk gençlerin adaya dönüşlerinde sisteme itaat etmediği yönündeki açıklamaları arasında zihniyet

olarak bir fark bulunmamaktadır. Bu çürümüş zihniyetlerin tek amacı, sorgulamayan, itaatkar ve "milli davalarına" sadık gençler yaratmaktır.”

 

Eliz Volkan: “Bir Eğitim Bakanı olarak, dünya sıralamasının ilk 10’unu İngiliz ve Amerikan Üniversiteleri’nin oluşturduğunu bildiğinizi umarak, bu ülkelerde üniversiteye gitme ‘teşebbüsünü durdurmaya’ çalışmak kimin ne haddinedir? Bu neyin mantığıdır? Nasıl bir zihniyetin sonucudur?

Adayı belirttiğiniz şekilde ‘gönülbağı’ ile TC’ye bağlama eylemleriniz için kimsenin eğitim özgürlüğünü kısıtlamaya hakkınız yok!”

 

Fikret Şendil: “Yapılan açıklamaların talihsiz ve anlamsız olduğunu düşünüyorum. Kıbrıs Türk gençliğinin yurt dışında eğitim almasına destek verilecek yerde önlerinin kesilmeye çalışılıyor olması üzücüdür. Hükümetimiz, gençliği Avrupa veya Amerika'da eğitime daha çok teşrif etmelidir, bununla gurur duymalıdır. Birileri rahatsız oluyor diye, gençliğin önünde engel olmamalıdır”

 

Gürhan Bayramoğlu: “Yurt dışında eğitim görmeyi planlayan gençlerimiz adına hem üzüldüm hem de tedirgin oldum. Ama sanırsam sayın bakan bizlerden daha tedirgin olmuş var olan durumdan ki böyle bir mektup ortaya çıktı. Eğitim ve eğitim alınılacak kurumu seçmek anayasal bir haktır. Eğer yasaları bilmesi gereken yönetenlerimiz bunu ihlal etme noktasına gelirse halkımız ne yapar bilememekteyim.”

 

 

Avrupa’da okuyan Kıbrıslı Türk öğrenciler, eski Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu’na sert tepki gösterdi. Öğrenciler, Çavuşoğlu’nun Türkiye Eğitim Bakanı’na gönderdiği ve Kıbrıslı Türk gençleri şikayet eden mektubunu “çürümüş bir zihniyet”in göstergesi olarak nitelendirdi.

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu’nun, Eğitim Bakanlığı yaptığı dönemde,

Avrupa ve Amerika’da okuyan Kıbrıslı Türk gençlerini Türkiye’ye şikayet ederek, gençleri kötülemesi ve eleştirmesini şiddetle kınayan öğrenciler, “Bu neyin mantığıdır” diye sordu.

 

“GENÇLER TEHDİT OLARAK GÖRÜLÜYOR”

Bakan Çavuşoğlu’nun birilerine ‘hoş’ görünmek için yazdığı mektupta, tek amacının, sorgulamayan, itaatkar ve "milli davalarına" sadık gençler yaratmak olduğunu” vurgulayan gençler, yurtdışında alternatif bir sistemi, bir yaşamı kurup, kendi memleketlerindeki yanlışları düzeltmek için yola çıkmış gençleri tehdit olarak görmekte olduğunu söyledi.

Yabancı dili öğrenmenin ve farklı kültürleri tanımanın ülkeleri için büyük kazanç sağladığını Nazım Çavuşoğlu’nun algılaması gerektiğini vurgulayan gençler, yapılan açıklamaların talihsiz ve anlamsız olduğunun altını çizdi.

 

“DESTEK YERİNE KÖSTEK OLUYORLAR”

“Birileri rahatsız oluyor diye, gençliğin önünde engel olunmamalıdır” diyen öğrenciler, üçüncü ülkelerde üniversiteye gitme ‘teşebbüsünü durdurmaya’ çalışmanın kimsenin haddi olmadığını dile getirdi. Gençler, ülkenin gelişmesi adına gençlere destek olunması gerekilen yerde köstek olunduğunu belirterek, bir Eğitim Bakanı’nın bu şekilde açıklamalar yapmasının üzücü olduğuna dikkat çekti.

        

 

ÖĞRENCİLER NE DEDİ? ÖĞRENCİLER NE DEDİ?

 

İlke Gürdal:

 

“ÇÜRÜMÜŞ BİR ZİHNİYET… TRAJİKOMİK BİR GERÇEK”

 

“Birkaç ay önce Türkiye’de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın "Tabi ki dindar gençlik yetiştirmek istiyoruz, ateist gençlik yetiştirmemizi mi bekliyordunuz ? " çıkışının ardından

KKTC Milli Eğitim  Bakanı olduğu dönemde Nazım Çavuşoğlu’nun yurt dışında okuyan Kıbrıslı Türk gençlerin adaya dönüşlerinde sisteme itaat etmediği yönündeki açıklamaları arasında zihniyet

olarak bir fark bulunmamaktadır. Bu çürümüş zihniyetlerin tek amacı, sorgulamayan, itaatkar ve "milli davalarına" sadık gençler yaratmaktır. Temel hak ve özgürlükleri bile bir "lütuf"

olarak benimseyen bu kişiler, yurtdışında alternatif bir sistemi, bir yaşamı kurup, kendi memleketlerindeki yanlışları düzeltmek için yola çıkmış gençleri dolayısı ile bir tehdit olarak görmektedir. Bu kadar sene anlatılan masallara artık inanılmadığını gören ve kendi varlıklarının tehdit altına girdiğini gören siyasi elitlerin bu tepkiyi vermesi de gayet doğaldır. Her seçim dönemi propaganda malzemesi yapılan gençleri de "büyük abi" olarak gördükleri Türkiye’ye şikayet etmesi ise benim gözümde trajikomik bir gerçektir.”

 

Eliz Volkan:

 

“BU NEYİN MANTIĞIDIR? NASIL BİR ZİHNİYETİN SONUCUDUR?”

 

Sayın Bakan, öncelikle bu mektubu son 6 yıldır İngiltere’de yasayan ve eğitim gören akademik bir birey ve sapına kadar Kıbrıslı bir vatandaş olarak yazıyorum. Burada okumanın genişlettiği ‘vizyonum’mudur bilinmez ancak, benim 23 yaşındaki benliğimin görebildiğini, sizin o kadar yılın tecrübesini geçirmiş benliğiniz nasıl görememiş de bu talihsiz cümleleri sarf etmişsiniz aklım alamıyor.

Bir Eğitim Bakanı olarak, dünya sıralamasının ilk 10’unu İngiliz ve Amerikan Üniversiteleri’nin oluşturduğunu bildiğinizi umarak, bu ülkelerde üniversiteye gitme ‘teşebbüsünü durdurmaya’ çalışmak kimin ne haddinedir? Bu neyin mantığıdır? Nasıl bir zihniyetin sonucudur?

Adayı belirttiğiniz şekilde ‘gönülbağı’ ile TC’ye bağlama eylemleriniz için kimsenin eğitim özgürlüğünü kısıtlamaya hakkınız yok! O bahsettiğiniz sözde Kıbrıs pasaportu da bir ihtiyaç değil, her Kıbrıslı için Haktır! Bir çoğu gibi ülkemi kalkındırmak amacı ile ülkemde ve TC’de henüz gelişmemiş bir bölümü okumaktan, korktuğunuz gibi farklı kültürler tanıyıp kendi kültürümden uzaklaşmak yerine onu zenginleştirmekten, yabancı bir dili en üst seviyede konuşmaktan ve genişleyen ‘vizyonumla’ Kıbrıs’a katabileceklerimden ötürü Gurur Duyuyorum! Keşke sizde köstek olmak yerine destek olabilseniz. Bu da benim size mektubumdur!”

 

Fikret Şendil:

 

“AÇIKLAMALAR TALİHSİZ VE ANLAMSIZ…”

 

Yapılan açıklamaların talihsiz ve anlamsız olduğunu düşünüyorum. Haberi ilk okuduğumda gerçekten şaşırmıştım. Doktora öğrencisiyim ve Londra'dayım. Sanırım, hükümetimiz gençliğin yeni ve daha çağdaş perspektiflere sahip olmasından, yıllardır süre gelen bu düzeni eleştirmeye başlamasından son derece rahatsız oluyor. Kıbrıs Türk gençliğinin yurt dışında eğitim almasına destek verilecek yerde önlerinin kesilmeye çalışılıyor olması üzücüdür. İnsanlar yeni şeyler öğrendiği zaman, dünya görüşlerinin değişmesi çok doğaldır, dahası yenilikleri ve insanın insan olduğundan dolayı sahip olduğu hakları kendi ülkelerinde de istemesi, bunun en güzel örneğidir. Hükümetimiz, gençliği Avrupa veya Amerika'da eğitime daha çok teşrif etmelidir, bununla gurur duymalıdır. Birileri rahatsız oluyor diye, gençliğin önünde engel olmamalıdır”

 

 

Gürhan Bayramoğlu

 

“GENÇLER ADINA HEM ÜZÜLDÜM HEM TEDİRGİN OLDUM”

 

Dürüstçe söylemek gerekirse, kendim, diğer yurt dışında eğitim gören ve önümüzdeki sene yurt dışında eğitim görmeyi planlayan gençlerimiz adına hem üzüldüm hem de tedirgin oldum. Ama sanırsam sayın bakan bizlerden daha tedirgin olmuş var olan durumdan ki böyle bir mektup ortaya çıktı. Eğitim ve eğitim alınılacak kurumu seçmek anayasal bir haktır. Eğer yasaları bilmesi gereken yönetenlerimiz bunu ihlal etme noktasına gelirse halkımız ne yapar bilememekteyim. Umarım ilerleyen zamanlarda yanlışa yanlışla gidilmez ve gençlerimiz daha iyi bir eğitim alması için gerekli teşvik ve sosyal devletlerde olduğu gibi düzenli ekonomik yardımlarla kendilerini yetiştirip, ilerleyen dönemlerinde ülkemiz için katkı sağlarlar. Siyasilerimizde böyle düşünmektedir diye umut ediyorum.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1245 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler