1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'VAZGEÇİN'
VAZGEÇİN

'VAZGEÇİN'

KT Tabipleri Birliği, KT Tabipleri Odası ve KT Diş Tabipleri Odası, "petrol dolum tesisi ve açıkta petrol satışı" projesiyle ilgili görüşlerini açıkladı

A+A-

 

 

 

 

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği, Kıbrıs Türk Tabipleri Odası ve Kıbrıs Türk Diş Tabipleri Odası, “petrol dolum tesisi ve açıkta petrol satışı” projesiyle ilgili görüşlerini açıkladı.

 

Söz konusu örgütler, “ülke için alınmış bu yanlış” karardan bir an önce vazgeçilmesini istedi.

 

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği, Kıbrıs Türk Tabipleri Odası ve Kıbrıs Türk Diş Tabipleri Odası, Çevre Koruma Dairesi’nin söz konusu projesi ile ilgili görüşlerinin olumlu olacağına inandığını belirtti.

 

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği, Kıbrıs Türk Tabipleri Odası ve Kıbrıs Türk Diş Tabipleri Odası adına Teksen Köroğlu yaptığı açıklamada, ilk önce Lefke Gemikonağı koyundaki 130 dönümlük arazide planlanan ve “ülkesini seven” sivil toplum örgütleri, çevre örgütleri, çevre dostlarının karşı duruşu ile olumsuzluğu görülebilen ve durdurulan “pertol dolum tesisi ve açıkta petrol satışı” projesi için Gazimağusa’nın işaret edildiğini, “oradan da gelen isyan sesleri nedeniyle” şimdi de sırada Yedikonuk bölgesinin bulunduğunu belirtti.

 

Böylesine küçük, doğasıyla, tarihi iklimi, deniziyle, insanıyla turizm cenneti diye bahsedilen bir ülkede böyle bir tesise neden gereksinme duyulduğunu soran Köroğlu, “Ne olduğu, bu konuda ne tür birikimi olduğu belirsiz bir şirketin ve de 3 - 5 kişinin oluşturduğu bu proje ülke için ne kadar sağlıklı ve de faydalıdır? Petrol çıkmayan bir ülkede açıkta petrol satışı ve dolum tesisine neden böyle ansızın acil gereksinim duyulmuştur” dedi.

 

“Kalkınmada lokomotif sektörün turizm olacağı söylenen ülkemizde turizmi dinamitleyecek, yok edecek bu kadar başarılı başka bir proje eminim bulamazdınız!?” diyen Köroğlu, “ülke kalkınmasında öncelik üniversiteler denirken ülkenin uyuşturucudan, hırsızlıktan, yüzsüzlükten, yoksun bir gün geçiremediğini” savunarak, böyle bir durumda bu ülkeye insanların çocuklarını eğitim için göndermelerinin beklendiğini söyledi.

 

Köroğlu, “Filtresiz çalıştırıldığı için insanımızı zehirleyen, kanseri artıran, özel sektör tarafından çalıştırılan Kalecik ve Teknecik Santrali’nin bu haline yıllardır göz yumarken, Kalecik’teki dolum tesislerinin bölgede yaptığı kirlilik için tedbir almazken, iyileştirilmesi için çaba harcamazken bir de önümüze böylesine bakir eko turizm bölgesi ilan ettiğiniz bir bölgeye dolum tesisi projesi planlıyorsunuz” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 762 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler