1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'VATANDAŞLIK' MASADA
VATANDAŞLIK MASADA

'VATANDAŞLIK' MASADA

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’ın, yoğunlaştırılmış müzakereler çerçevesinde ara bölgede bir araya geldiği görüşme sona erdi. “Vatandaşlık, göç ve yabancılar” gündemli liderler görüşmesi yaklaşı

A+A-

 

 

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’ın, yoğunlaştırılmış müzakereler çerçevesinde ara bölgede bir araya geldiği görüşme sona erdi.

“Vatandaşlık, göç ve yabancılar” gündemli liderler görüşmesi yaklaşık 5 buçuk saat sürdü.

Buttenheim, bugün ara bölgedeki resmi ikametgahında yer alan liderler görüşmesinin ardından basına yaptığı açıklamada, bugün beş saat süren liderler görüşmesinde “vatandaşlık, yabancılar ve göç” konularında tarafların görüş teatisinde bulunduğunu, konunun Çarşamba günü yer alacak liderler görüşmesinde ele alınmaya devam edeceğini söyledi.

Buttenheim, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’ın Çarşamba sabah saatlerinde toplantısı olduğundan liderler görüşmesinin saat 15.30’da başlayacağını, ancak, liderlerin temsilcilerinin sabah saat 09.30’dan itibaren bir araya geleceğini söyledi.

 

TÜRK TARAFININ ÖNERİSİ:

SINIRSIZ  VATANDAŞLIK

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, sürdürülen Kıbrıs müzakerelerinde vatandaşlık konusunda Kıbrıs Türk tarafının arzu ve önerisinin, sayı sınırı olmadan tüm Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) vatandaşlarının kurulacak ortak devletin vatandaşlığını alması olduğunu bildirdi.

Eroğlu, önerilerinin temelinde, vatandaşlar arasında ayrımcılık yapmama düşüncesi olduğunu vurguladı.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, 19 Eylül’de başlayacak BM Genel Kurulu toplantıları sırasında New York’ta bulunarak Kıbrıs konusunda temaslar yapacağını bildirdi.


Kıbrıs sorununa kapsamlı çözüm bulmaya yönelik müzakereler kapsamında Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas arasında bugün yapılan görüşme yaklaşık 6 saat sürdü.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu görüşme dönüşünde Cumhurbaşkanlığı’nda yaptığı açıklamada, bugün Yönetim ve Güç Paylaşımı ana başlığı altında görüşülen ancak tamamlanmayan vatandaşlık, yabancıların ikameti, sığınmacılar ve göçmenler konusunu ele aldıklarını söyledi.

Eroğlu, vatandaşlık konusunda Kıbrıs Türk tarafının arzu ve önerisinin, sayı sınırı olmadan tüm Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) vatandaşlarının kurulacak ortak devletin vatandaşlığını alması olduğunu belirtti.

Bu önerinin temelinde vatandaşlar arasında ayrımcılık yapmama düşüncesi olduğunu anlatan Eroğlu, bu konudaki kendi önerileriyle, Rum tarafının önerileri üzerinde bugünkü görüşmede saat 10.00’dan 16.00’ya kadar tartışlıklarını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Hristofyas’ın Bakanlar Kurulu’na başkanlık yapması ve 2012 yılı bütçesini görüşecek olması nedeniyle onun isteğiyle Çarşamba günkü görüşmenin saat 15.30’a alındığını da söyledi.

Eroğlu, liderlerin özel temsilcilerinin ise Çarşamba günü saat 09.30’da biraraya gelerek bugün tartışılmakta olan başlığı görüşmeye devam edeceklerini ve saat 15.30’da da liderler toplantısına katılacaklarını belirtti.

ANKARA ZİYARETİ

Açıklamasında, Rum tarafının doğalgaz ve petrol arama girişimlerine de değinen Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Rum yönetiminin doğalgaz ve petrol aramasının; görüşmelerin selameti açısından ve soruna Ekim ayına kadar çözüm bulma girişimine sekte vurmaması amacıyla ertelenmesi konusunda Kıbrıs Türk tarafının yaptığı öneriye müspet (olumlu) yanıt verilmediğini hatırlattı.

Eroğlu, Türk tarafının, doğalgaz ve petrol aranmasının ertelenmesi önerisinde ciddi olduğunu, Rum tarafının bu öneriye olumlu yanıt vermemesi halinde, durumu görüşmek ve ortak çözüm üretmek amacıyla Özel Temsilcisi Kudret Özersay’ın, beraberindeki bir heyetle Perşembe sabah Ankara’ya gidip gerekli değerlendirmeleri yapacağını açıkladı.

Aynı gün akşamüzeri Özersay ve heyetinin adaya dönerek Cuma günkü toplantıya katılacağını belirten Eroğlu, temennisinin Rum tarafının görüşmelerin yoğunlaştığı bu dönemde erteleme önerisine olumu yanıt vermesi olduğunu kaydetti.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, her iki tarafın Ekim ayında soruna çözüm bulmaya yönelik yoğun görüşmeler yapacağı yönünde Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki - Moon’a verilmiş sözü olduğunu hatırlattı.

“HOŞ DEĞİL…”

Cumhurbaşkanı Eroğlu bu arada, bir gazetecinin Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’ın Rum Milli Muhafız Ordusu (RMMO)’ya teyakkuzda olma talimatı vermesini nasıl değerlendirdiği yönündeki soruyu, “Bu davranış, müzakerelerin devam ettiği esnada hoş olmamıştır” diyerek yanıtladı.

Eroğlu, temennisinin; doğalgaz ve petrol arama sürecinin ertelenmesi önerisinin kabulü olduğunu yineleyerek, Hristofyas’n kendi ordusuna teyakkuz emri vermekle herhangi bir şey olmasının söz konusu olamayacağını ifade etti.

EROĞLU NEW YORK’A GİDECEK

Cumhurbaşkanı Eroğlu, bir başka soruya karşılık, 19 Eylül’de başlayacak BM Genel Kurulu toplantıları sırasında New York’ta bulunarak Kıbrıs konusunda temaslar yapacağını bildirdi.

 

 

 

Bu haber toplam 1772 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler