1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. VAROLUŞ KİMLİK; BİLİNÇLİLİK DE KİMLİKLENDİRMEDİR.
VAROLUŞ KİMLİK; BİLİNÇLİLİK DE KİMLİKLENDİRMEDİR.

VAROLUŞ KİMLİK; BİLİNÇLİLİK DE KİMLİKLENDİRMEDİR.

KIBRIS TÜRK TOPLUMUNA DAYATILAN ÜRETİM BİÇİMİ Marks, insanlık tarihini maddi kaynaklar üzerindeki mücadele olarak görür. Ona göre, insanlık tarihini güç farlılıkları ve mücadelesi doldurmuştur. Güç seviyesinin en uç farkılaşması ise kapitalist toplumlar

A+A-

KIBRIS TÜRK TOPLUMUNA DAYATILAN ÜRETİM BİÇİMİ

Marks, insanlık tarihini maddi kaynaklar üzerindeki mücadele olarak görür. Ona göre, insanlık tarihini güç farlılıkları ve mücadelesi doldurmuştur.

Güç seviyesinin en uç farkılaşması ise kapitalist toplumlar içerisinde yaşanır. Daha fazla maddi kaynağa sahip olan, ötekileri kontrol hakkına sahiptir! Her şey paraya indirgenir çünkü; paranın bir kağıt parçası olduğunu bilseniz bile, onun kurduğu düzenden çıkamazsınız...

Kapitalist üretim biçiminde mülkiyet, başkasına devredilebilir ve özelleştirilebilir niteliktedir. Kurumsal bazda, mal biriktirilmesi için gerekli olan imkanlar da sınırsızdır...İşte, popüler kültür'ün iddiasız mesajları arasında, Kıbrıs Türk Toplumu'nun sürüklenmek istendiği üretim biçimi budur.


"YEŞİL KAPİTALİZM"

Yaşamla başa çıkma gücünün asıl temsilcisinin kapitalizm olması; Kıbrıs Türk Toplumu'nun tarihinde bir ilktir. Bu çabalar, Kıbrıs Türk Kültürü'nü paraya indirgeyip, maddi kaynaklarla boğma teşebbüsüdür. Bu teşebbüslerin kaynağı ise, AKP'nin "Yeşil Sermaye"siyle UBP Burjuvazisinin perspektif ve hedeflerine dönük bir işbirliği antlaşmasıdır. İşte bu antlaşma, işbirliği ve teşebbüsler kelimenin tam anlamı ile "Yeşil Kapitalizm"dir.


"YENİ ATİLLÂCILIK"

Sayın Akça ve ekibinin hazırladığı "paket program", ekonomik büyüme ve sosyal kalkınma zemini değil, bir öncellikler ve eksenler istişaresidir. "Yeşil Kapitalizm"dediğimiz şey ise, "Yeni Atillâcılık " diye adlandırılabilecek bir felsefi hareketin manifestosudur...FELSEFE VE DEĞERLER BÜTÜNÜ

Buna "DUR !" demek için, alternatif ortaya koymak esastır.
Birinin, bir şeye karşı çıkması için, sağlam bir ilkeler bütününe yani felsefeye, ve bir referans düzlemine yani değerler sistemine ihtiyacı vardır.

CTP 'nin görevi, bu kültürel akışın etkisinde pasifçe sürüklenmek değildir.
CTP'nin tarihsel ve toplumsal görevi, alternatif ortaya koyup, "değer" kavramını mümkün kılmaktır.
Çünkü, alternatifin olmadığı bir yerde, hiçbir "değer" söz konusu olamaz...


"YÜKSEK KÜLTÜR" İDDİASIZ KALAMAZ

CTP içerisinde var olan, toplumsal ve evrensel değerler taşıyan potansiyel bireysel "yüksek kültür" şu an durgun ve temsilsizdir!
"Yüksek kültür"ü bir arada toplamak, harekete geçirmek ve çeşitli kanallarla akıyı sağlayıp halkla buluşturmak CTP için yeni bir başlangıç noktasıdır.
"Yüksek kültür" bir komplekstir ve iddiasız kalamaz.  Yaşamla başa çıkma gücünün asıl temsilcisini, yani üretimi ortaya koyar ve akıllı bir şekilde meydan okur.

NEYİ ELE ALIRSANIZ ALIN;
VAROLUŞ KİMLİKTİR...
BİLİNÇLİLİK DE KİMLİKLENDİRMEDİR.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 839 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler