1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. VAR MI BU YORGANIN BİZE GÖRE OLANI?
VAR MI BU YORGANIN BİZE GÖRE OLANI?

VAR MI BU YORGANIN BİZE GÖRE OLANI?

KALKINMA PLÂNI KKTC'nin kendi ekonomik ve sosyal koşulları çerçevesinde, kültürel yapısına uygun bir kalkınma planı tasarımına ihtiyacı var mı? Var... Bu plan neyi amaçlar? Elbette ki ülke potansiyelini en üst seviyeye çekebilmeyi... O halde, bu plan sade

A+A-
KALKINMA PLÂNI
KKTC'nin kendi ekonomik ve sosyal koşulları çerçevesinde, kültürel yapısına uygun bir kalkınma planı tasarımına ihtiyacı var mı?
Var...
Bu plan neyi amaçlar?
Elbette ki ülke potansiyelini en üst seviyeye çekebilmeyi...
O halde, bu plan sadece kamu kesimi için değil,toplumun bütünü için hedef birliğini sağlayacak, bütüncül bir yaklaşımla ortaya konulmalı!.
Ekonomik, sosyal ve kültürel alanlarda dönüşümleri ortaya koyarken, buna yönelik gelişme eksenleri ortaya çıkarılmalı; bu perspektif ve hedeflere dönük bir işbirliğine ulaşılmalıdır.

HALK SEKTÖRLERİ
Yani bu işler birilerinin size "al bunu ille de sev" dercesine yaklaşımları ile olmaz.!
Sosyal kalkınma zemini, devlet planlama dairesi ile devlet istatistik enstitüsü koordinasyonunda, tüm kamu ve kuruluşların gerçek anlamda katkılarıyla, uzman yöneticilerle yapılacak istişare toplantıları sonucunda, yani toplumsal diyalog ve katılımcılıkla sağlanmalıdır.
Örneğin, biz "halk sektörleri"yle enerji ,sağlık ve eğitimde vatandaşlara yakın birimler kurmak düşüncesindeyiz. Böylelikle,toplumsal diyalog ve sahiplenme teşvik edilecek, üretim, ortak miras ve değerlerimizi koruma, toplumca esas alınacaktır.

BİR İÇ SÖMÜRGE MUAMELESİ!
Yoksa...
Devletin veremediği bir imkânla, dış piyasadan zenginleşmemizin önünü çoktan kapattınız. Bir iç sömürge muamelesi göreceğimiz, hiçbir sözde "kalkınma planı"nı da kabul ettiremezsiniz!

MANİSA NİRE, GIBRIZ NİRE?
AKP, UBP üzerinden, KKTC'ye cami getirmekle de, Manisa'da yakalamış olduğu başarıyı yakalayamaz. Manisa'da oturursunuz, namazınızda niyazınızdasınız, muhafazakârsınız, ama yaptığınız malları dünyayla yarışarak rekabette öne çıkarak İngiltere'ye pazarlayabilirsiniz. Manisa'da ürettiğini İngiliz tüketici tüketebilir; siz de Manisa'nın geleneksel yapısı içerisinde hayatınızı idame ettirebilirsiniz, ama ; KKTC'de bunu yapamazsınız!..
Biz ayağımızı size göre değil; kendi yorganımızı diker, ona göre uzatırız...
Sayın Demirelin dediği gibi;
"VAĞ MI BUNUN BAŞKA İZAH TAĞZI?"...

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 777 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler