1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Vakıflar'da 'ilahi' günler
Vakıflarda ilahi günler

Vakıflar'da 'ilahi' günler

Ülkemizde gündem ilahiyat, külliye, din olunca devlet kurumlarında da buna yönelik hazırlıklar sanki de yavaştan yavaştan başlamış… Nasıl mı? Geçtiğimiz hafta Vakıflar Bankası Genel Müdürlüğü tüm şubelere bir yazı göndermiş beraberinde de ‘V

A+A-

 

Ülkemizde gündem ilahiyat, külliye, din olunca devlet kurumlarında da buna yönelik hazırlıklar sanki de yavaştan yavaştan başlamış…

Nasıl mı? Geçtiğimiz hafta Vakıflar Bankası Genel Müdürlüğü tüm şubelere bir yazı göndermiş beraberinde de ‘Vakıf Duası’…

 “Her kimse ki: Vakıflarımın bekasına özen ve gelirlerinin artırılmasına itina gösterirse: bağışlayıcı olan Allahı Teala'nın huzurunda ameli güzel olup mükafatı sayılamayacak kadar çok olsun, dünya üzüntülerinden kovsun ve muhafaza edilsin…”

Çalışanlar bu olayı hayretlikle karşılarken, neden tüm şubelerde böyle bir ‘gereksinime’ ihtiyaç duyulduğuna da anlam verememiş.

 


 

UBP Grup Toplantısı’nda tansiyon yükseldi!..

UBP Grup Toplantısı’nda tansiyon yükseldi. Dün Meclis öncesi gündemdeki konuları görüşmek için toplanan UBP vekilleri, tansiyonu yüksek bir toplantı gerçekleştirdi. Özellikle Girne Milletvekili İlkay Kamil’in ‘sinirli’ görüntüsü fotoğrafa yansıdı.

UBP’nin dünkü tartışma noktaları ise Yedikonuk’a yapılacak dolum tesisi, Hamitköy’deki ‘külliye’ projesi, e-devlet ve özelleştirme konularının olduğu öğrenildi.

UBP Grup Toplantısı’nda yaşanan bir tartışmayı ise Taçoy, “UBP Grup Toplantısı’nda bir tartışma anı” olarak internetteki paylaşım sitesi ‘twitter’dan takipçileri ile paylaştı.


 

Poliste nakil tüzüğü beklentisi…

UBP’nin seçim bildirgesinde de yer alan ‘Polis Nakil Tüzüğü’ndeki değişiklikler bir türlü gündeme gelmiyor. Polis teşkilatında önemli bir rahatsızlığa neden olan bu olay, polislerin de en baştaki şikayet konusu olmaya devam ediyor.

Özellikle ‘sürgün’ olarak nitelendirilen ‘nakiller’, birçok polisin de ‘sessiz feryadına’ neden oluyor.

Başbakan İrsen Küçük son olarak Aralık 2011’de konuyla ilgili yaptığı açıklamada, nakil konusunun başlı başına sorun olduğunu, çünkü lojman yaratamadıklarını açıklamıştı.

Küçük, bir an önce lojman konusunu halledeceklerini de ifade etmişti ancak bu konuda şu ana kadar bir adım atılmış değil.

Hükümetin, belli dönemlerde gündeme getirdiği ancak adım atmadığı bu sorun karşısında, ne zaman somut adım atacağı Polis Teşkilatı’nda merakla bekleniyor.

 


 

Sn. Başbakan’ın açıklamasına dair...

 

 

“Sn. Başbakan bu ülkede Orman Dairesi’nin yılda 1-1.5 milyon fidan diktiğini iddia ediyor.

Kusura bakmayın ama nerde bu fidanlar?

Dört fidan bir metrekarelik alana dikilse, yılda da bir milyon fidan dikilse, bir yılda asgari olarak 250 bin metrekarelik alanın, dört yılda da bir milyon metrekare alanın ağaçlandırılmış olması lazım.

Nerde?

Var mı öyle bir durum?

Yok!

Peki ne var?

Tam aksine, bu ülkenin doğal varlıklarını çatır çatır yok edenlere karşı hiçbir tedbir almayan, aksine çanak tutan bir Orman Dairesi ve Çevre Dairesi var!

Gözümüzle görüyoruz, şahit oluyoruz, hatta bire bir diyaloglarımızda yaşıyoruz!

Bu ülkedeki ağaçlar, dağlar, deniz kıyıları çatır çatır katlediliyor”

 

EDİZ TUNCEL

 


Sağlık paralı olsun...

 

“Evet… Sağlık, pahalı iştir… Ama Amerika’yı yeniden keşfetmenin âlemi de yok! Dünyada en üst düzeyde sağlık hizmeti veren ülkeler, nasıl aşmışlar bu sorunu? Sağlık Sigortası ile…

Bizde var mı? Var be efendi… Sosyal Sigorta primlerinin belli bir yüzdesi, sağlık sigortası içindir! Ama ne olur biliyor musunuz? Genel havuzun içinde Maliye’ye yatar ve maaş ödenmesinde kullanılır! Kaldı ki on seneden emeklilik, prim ödemeden geriye dönük emeklilik uygulamaları yüzünden, ‘afı gafı yeyen’ bu sistem, hiç ettiği sağlık sigortası primlerini de kullandığı halde, gene de emeklilik maaşlarına yetişemez, genel bütçeden katkı yapılmasa ölmeye yer arar… Hastaneleri çekip çevirmek için kaynak arayan Sağlık Bakanlığı, herkesin cebinden önce kendi ‘ütülen’ haklarına sahip çıksın…”

 

Nazım BERATLI

 


 

Sosyal devletin dibe vuruşu

 

 

Sağlık hizmetlerinin ücretli tarifeye bağlanması ile sosyal devletin tamamen çöktüğü günlerden geçmekteyiz.

Devlete ait kurumların, bir bir elden çıkarıldığı veya peşkeş çekildiği, insanların aç susuz kapı önüne terk edildiği, suya elektriğe, gaza, peş peşe zamların uygulandığı, asgari ücretin yerinde saydığı bugünlerde, sağlık hizmetlerine gelen okkalı zamla vatandaşlar bir kez daha şoka girmişlerdir.

Sağlık Bakanı Sn. Kaşif,  her ne kadar da zamlara gerekçe olarak sağlık hizmetlerinin kalitesini yükselteceği müjdesini vermişse de  insanların bu tip sözlere karnı çoktan doymuştur.”

 

Gülsen BOZKURT

 

 


 

 

“Direksiyonda EŞŞEK varsa… Aracın kaç AT olduğunun ne önemi var…”

İbrahim GÖKTAY’ın profilinden

 

***

“Eroğlu: ‘Ne biz Türkiye’yi bırakabiliriz ne Türkiye bizi.’
Biraz sorunlu bir ilişkiye benziyor bu ilişki, iki taraf ta bırakmak isteyip bırakamadığına göre...”

Mustafa Billur’un profilinden

 

 


 

“Hem insanların maaşlarından kesecek, bunları hovardaca harcayacaksın, ondan sonra da greve gidince grevi yasaklarım diyeceksin. Nerede yaşıyoruz. Lefkoşa Belediyesi’nin batacağına yönelik hükümeti bir yıl önce uyardık.”

Sonay ADEM (CTP Milletvekili)

 


 

“İlahiyat Bölümü’nü açtık, Türkiye’deki ilahiyat liselerine gitmek konusunda talep oldu, bu ihtiyacın giderilmesi gerekirdi. Bu yönden de olaya bakılması gerekir. Dün Şirinevler’de Yakın Doğu Üniversitesi’ne bir dolara arazi verdik. Hayır amaçlı yatırımlara olumlu bakmaya devam edeceğiz.”

İrsen KÜÇÜK

 


 

Milletvekilleri, Meclis’in hediyesi ‘ipad’larını yanlarından ayırmıyor… Genel kurulun dünkü birleşiminde özellikle UBP İskele Milletvekili Ahmet Zengin’in ‘ıpad sevinci’ görülmeye değerdi… Zengin’in ‘pembe renkli’ ipad kılıfı da milletvekili arkadaşlarını çok eğlendirdi…

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 2543 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler