1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. UZMANLAR NE DİYOR?
UZMANLAR NE DİYOR?

UZMANLAR NE DİYOR?

BOŞ KONTENJANLAR: ACİL ÖNLEM ŞART! Eski Eğitim bakanlarından Mehmet Altınay, Eğitim Uzmanı Hasan Alicik ve CTP Eğitim Komitesi Başkanı Mehmet Çağlar KKTC üniversitelerinin 10 bine yakın kontenjanının boş kalması konusunda acil önlem alınması gerektiğine

A+A-

 

 

 

BOŞ KONTENJANLAR: ACİL ÖNLEM ŞART!

 

 

·        Eski Eğitim bakanlarından Mehmet Altınay: “Ülkedeki eğitim sistemi, yalnızca üniversite yönetimlerinin çabalarıyla geliştirilmeye çalışılıyor. Bu konuda hiçbir politik girişimde bulunmayan hükümet ciddi eğitim politikaları oluşturmalı”

 

·        Eğitim Uzmanı Dr. Hasan Alicik: “Üniversitelerimizin tercih edilmemesi konusunda bir an önce siyasi otorite önlem almalı. Tercihlerde yaşanan gerilemenin en önemli nedeni ülkedeki pahalılık… ”

 

·        CTP-BG Milletvekili Mehmet Çağlar: “Mevcut hükümetin eğitim anlayışı her öğrenciyi para olarak görüyor. Gelen öğrenciler bu sayede halk ve ülke ile bütünleşmiyor”

 

 

Eski Eğitim bakanlarından Mehmet Altınay, Eğitim Uzmanı Hasan Alicik ve CTP Eğitim Komitesi Başkanı Mehmet Çağlar KKTC üniversitelerinin 10 bine yakın kontenjanının boş kalması konusunda acil önlem alınması gerektiğine işaret etti. YENİDÜZEN’e konuşan eğitim uzmanları bir an önce eğitim politikalarının hayata geçirilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Eski Eğitim bakanlarından Mehmet Altınay, kontenjan konusunda Türkiye ile rekabetin arttığını ve ülkenin bu rekabeti sürdürebileceği bir eğitim politikasına sahip olmadığını söyledi. Altınay, Türkiye’de her geçen gün üniversite sayısı ve öğrenci kontenjanının arttığını belirtirken, öğrencilerin ödedikleri harçların ise düşük olduğuna işaret etti. Türkiye’de uygulanmakta olan eğitim politikasının, orada yaşayan öğrenciler ve ailelerine daha cazip gelmesinin, ülkedeki kontenjan sorununu doğurduğuna değinen Altınay, hükümetin bir an önce bu rekabete erişebilecek düzeyde eğitim politikaları geliştirmesinin zorunluluğuna işaret ederken, yine ülkedeki yaşam şartlarının da Türkiye ile eş düzeye getirilmesi gerektiğine de vurgu yaptı. Dünyadaki birçok üniversitenin büyük oranda kendi öğrencilerine ve küçük oranda ise yabancı öğrencilere eğitim verdiğini belirten Altınay, ülkemizde ise bu durumun tam ters bir hal aldığını ve dolayısı ile de bu yönde cazibe merkezi oluşturulması gerektiğini açıkladı. Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin bahsi geçen konularda, diğer üniversitelere nazaran daha başarılı olduğuna değinen Altınay, özellikle Uluslar arası akreditasyonlar konusunda diğer üniversitelerinde ciddi atılımlar yapmasının gerekli olduğunu vurguladı. Ülkedeki eğitim sisteminin, yalnızca üniversite yönetimlerinin çabalarıyla geliştirilmeye çalışıldığının altını çizen Altınay, bu konuda hiçbir politik girişimde bulunmayan hükümeti, ciddi eğitim politikaları oluşturmaya davet etti.

 

ALİCİK: “BAKANLIK İVEDİLİKLE KALİTE ARTTIRMA POLİTİKASI GÜTMELİDİR”

 

Eğitim Uzmanı Dr. Hasan Alicik üniversitelerimizin tercih edilmemesi konusunda bir an önce siyasi otoritenin önlem alması gerektiğini söyledi.  Bu yıl, geçtiğimiz yıl ve bir önceki yıla bakıldığı zaman öğrencilerin üniversite tercihleri konusundaki tablo düşüşü ile ilgili toplantıların yapıldığına değinen Eğitim Uzmanı Dr. Hasan Alicik, konunun masaya yatırılacağının söylendiğinin altını çizdi. Ancak mevcut tablonun masada kaldığını ifade eden Alicik, bu yıl mevcut % 35’lik doluluğun ülkedeki üniversitelerin tercih edilmediğinin kanıtı olduğunu da sözlerine ekledi. Tercihlerde yaşanan gerilemenin en önemli nedeni olarak Alicik, ülkedeki yaşam pahalılığını öne sürdü. Ekonomisini eğitim sektörü ile ayakta tutmaya çalışan ülkelerde, yaşam pahalılığının bu derece yüksek olmaması gerektiğine vurgu yapan Alicik, Türkiye’de sürekli açılan yeni üniversitelerin de, tercih edilmememizdeki bir diğer etken olduğuna işaret etti. Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığının ivedilikle, üniversite kalitesini yükseltme yönünde bir politika gütmesi gerektiğine değinen Alicik, Türkiye’deki üniversiteler ile rekabet edebilecek standartlara ulaşılmansın hayati olduğuna vurgu yaptı.  

 

ÇAĞLAR: “UBP HÜKÜMETİNİN TEK DERDİ, TÜRKİYE’DEN PARA KOPARMAK”

 

Ülkedeki üniversite eğitim anlayışının tamamen ticari bir olgu haline getirildiğine değinen CTP – BG Milletvekili Mehmet Çağlar, bu konuda özellikle UBP hükümetinin hiçbir politika gütmediğine vurgu yaptı. Devletin, ülkedeki üniversite ve eğitim sistemine katkı koymasının zorunlu olduğuna işaret eden Çağlar, CTP – BG döneminde öğretim görevlisi yetiştirme ve üniversitelere her öğrenci için katkı verme gibi politikaların var olduğunun altını çizdi. Bu gün gelinen durumda ise Çağlar, ülkenin üniversite adası olmak bir yana, üniversitelerin bulundukları şehirle bile özdeşleşemediğine değindi. Öğrencilerin yalnızca disko – bar gibi yerlere ihtiyacı olmadığını belirten Çağlar, alt yapı, toplu taşıma ve öğrencilerin şehirler ile özdeşleşeceği ve yaşam alanları bulabileceği ortamların önemine vurgu yaptı. Mevcut hükümetin ve eğitim anlayışının her öğrenciyi para olarak gördüğüne işaret eden Çağlar, gelen öğrencilerin bu sayede halk ve ülke ile bütünleşemediğini, bunun için bir imkân bulamadığını da sözlerine ekledi. Bunların ülkedeki eğitim sisteminin içsel sorunları olduğunu belirten Çağlar, dışsal sorunlarda ise Türkiye’nin eğitim politikasında büyük atılımlar gerçekleştirmesini gözler önüne serdi. 2015 yılı itibarı ile 450 üniversite hedefi olan Türkiye’nin, üçüncü dünya ülkelerinden öğrencileri kendisine hedef olarak belirlediğini ve bu yönde de ciddi çalışmalar yaptığını açıkladı. Bu politikalar doğrultusunda Türkiye’nin, üçüncü dünya ülkelerindeki turizm şirketlerine, öğrenci getirmeleri adına cazip teklifler de bulunduğunun altını çizen Çağlar, ülkenin bu konuda rekabet edebilecek politikalar geliştirmesinin hayati bir önem taşıdığına vurgu yaptı. UBP hükümetinin her alanda olduğu gibi eğitim alanında da bir boş vermişlik içerisinde olduğuna değinen Çağlar, tek hedefin Türkiye’den nasıl para koparabilirim mantalitesini hayata geçirmek olduğuna işaret etti. Ülkedeki eğitim politikasının düzeltilmesi adına başta Türkiye, Orta Doğu ve Avrupa gibi bölgelerin ihtiyaçları doğrultusunda, çeşitli ve kaliteli eğitim imkanları sunulmasının gerekliliğine eğinen Çağlar, ülkedeki ekonomik düşüşünde eğitime büyük zarar verdiğini açıkladı.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 964 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler