1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. UZLAŞI YOK
UZLAŞI YOK

UZLAŞI YOK

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner, Özelleştirme Yasa Tasarısı’na karşı süresiz grev başlatan Telefon Dairesi Çalışanları Sendikası (Tel-Sen) ile yapılan görüşmelerden sonuç alınamadığını söyledi. Sendikanın başlattığı grevin kaldırılması

A+A-

 

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner, Özelleştirme Yasa Tasarısı’na karşı süresiz grev başlatan Telefon Dairesi Çalışanları Sendikası (Tel-Sen) ile yapılan görüşmelerden sonuç alınamadığını söyledi.

Sendikanın başlattığı grevin kaldırılması için bugün gün boyu Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner ile müsteşarının Tel-Sen Başkanı Tamay Soysan ve Yönetim Kurulu üyeleriyle yaptığı toplantılardan sonuç alınamazken; Başbakanlık’ta akşam saatlerinde Başbakan İrsen Küçük, Maliye Bakanı Ersin Tatar ile Ekonomi Enerji Bakanı Sunat Atun’un da katılımıyla yapılan görüşme hakkında ise basına açıklama yapılmadı.

SANER

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner, Başbakan Küçük’ün Tel-Sen ve El-Sen’in başlattığı süresiz grevlerle ilgili açıklama yapmak için düzenlediği basın toplantısında söz alarak Tel-Sen ile ilgili süreç hakkında bilgi verdi.

Saner, Telefon Dairesi’nde dünden itibaren greve başlandığını ancak Telefon Dairesi’nde liberalleşme çalışmalarının 2008 yılından itibaren AB ile uyum çalışmaları kapsamında sürdüğünü, Türkiye ile yapılan özelleştirme çalışmalarıyla alakası olmadığını kaydetti.

Saner, AB ile yürütülen çalışmaların yılsonuna kadar tamamlanması gerektiğini, çalışmaları da AB ile bu kapsamda sürdürdüklerini ifade ederek, bakanlık ile sendika arasında yapılan toplantılarda çalışanların haklarının hiçbir zaman geriye götürülmemesi için çalıştıklarını anlattı.

Liberalleşme çalışmaları kapsamında dairenin bazı hizmetlerinin özelleştirileceğini ancak zaten telefonda GSM gibi hizmetlerin özel olduğunu ifade eden Saner, yasada yapılan düzenlemelerle çalışanların mağdur edilmeyeceğini, haklarının korunacağını ifade etti.

Saner, bu çerçevede devletin kadrolu olan çalışanları ile geçici işçilerin statülerinin korunacağını; isteyenlerin devlet adına kurulacak özel şirkette, isteyenlerin özel şirkette çalışabileceğini, ayrıca özel şirkete geçiş yapanların 7 yıl boyunca yeniden tüm hakları korunarak geriye dönebilme şanslarının olacağını vurguladı.

Her olayda Telefon Dairesi çalışanlarının KTHY çalışanları ile kıyaslandığını, ancak KTHY’nin bir şirket olduğunu ve iflas ettiğini, ancak Telefon Dairesi çalışanlarının kadrolu olduğunu ve yasalar çerçevesinde haklarının bulunduğunu belirten Saner, “KTHY’nin batması ile Telefon Dairesi’nin liberalleşmesinin karıştırılmasının doğru olmadığını” kaydetti.


%100 KATILIM

 

Kıbrıs Türk Telekomünikasyon Dairesi Çalışanları Sendikası (Tel-Sen)’in Telekomünikasyon Dairesi’nde dün başlayan süresiz grevi devam ediyor.

TAK muhabirinin Tel-Sen’in üyesi olduğu Kıbrıs Türk İşçi Sendikaları Federasyona (Türk-Sen) Genel Başkanı Arslan Bıçaklı’dan aldığı bilgiye göre, Telekomünikasyona Dairesi’ndeki grev bugün itibarıyla yüzde 100 katılımla devam ediyor.

 

 

 

Bu haber toplam 1236 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler