1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. UZLAŞI SAĞLANDI
UZLAŞI SAĞLANDI

UZLAŞI SAĞLANDI

Kıbrıs Türk Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği’nin, 3 gündür Lefkoşa’da sürdürdüğü eylem uzlaşı ile sona erdi.

A+A-

8 OCAK 2015

Mutabakat ne içeriyor?

• Bir liste süt ödemesi bugün veya en geç yarın yapılacak
• Süt ödemeleri ayın 5 ve 20’sinde yapılacak
• İthal edilen 45 bin ton balyadan 6 bin ton balya, 35 kuruştan satılacak
• Süt fiyatları dahil, süt piyasasının yeniden düzenlenmesi ve her yıl ayni sorunların yaşanmaması adına sektörün tümünün yeniden yapılandırabilmesi için bugün taraflar 15:30’da bir araya gelecek
Ay sonuna kadar yapılandırma çalışmaların tamamlanması hedefleniyor

 

----------------------------------------------------------------

SAAT 17:30

Kıbrıs Türk Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği’nin, 3 gündür Lefkoşa’da sürdürdüğü eylem uzlaşı ile sona erdi. Hayvancıların süt bedellerinin bir kısmı yarın ve Cuma günü ödeniyor.

Üreticilerin bir kısmı 'eylemin kalkmasına' tepkili, Başbakanlık önünde "Buradayız" sloganı atıyorlar.
Hükümet ile varılan uzlaşıda, balya fiyatında indirim, süt ödemeleri bundan sonra her ayın 5'inde ve 20'sinde yapılacak ve bütünlüklü çözüm için müzakere edilecek.

SAAT 17:20

Hayvancılar Birliği’nin bugün 3. gününe giren eylemi, Çiftçiler Birliği’nin de desteğiyle Başbakanlık önünde sürerken, eylemcileri temsilen bir heyetin  hükümetle görüşmeleri de Başbakanlık binasında saatlerden beri devam ediyor. Aynı saatlerde, Bakanlar Kurulu  toplantısı da sürüyor.

Başbakanlık önünde ateş yakarak saatlerden beri görüşmelerin sonucunu bekleyen eylemcilere hitaben az önce yapılan duyuruda, “hükümetle görüşmeden olumlu sinyaller alındığı” belirtildi.

Eylem organizatörleri tarafından yapılan duyuruda, eylemcilerden sakin olmaları ve Başbakanlık önünde yakılan ateşin söndürülmesi de istendi. (TAK)

SAAT 16:10

Başbakanlıktaki toplantı sona erdi. Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş ve Tarım Bakanı Önder Sennaroğlu, bakanlar kurulu toplantısına girdi. 4 birliğin başkanları kendi aralarında karar vermek için toplandı.  

SAAT 15:40

Başbakanlık önünde eylemlerini sürdüren hayvan üreticiler ateş yaktı. Başbakanlıktaki toplantı devam ediyor.

SAAT 14:40

Toplantıda 'hitap krizi' iddiası. Hükümet ile toplantıya giren, Kıbrıs Türk Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği,  Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği, Kıbrıs Türk Narenciye Üreticiler Birliğ ve Patates Üreticileri Birliği arasında 'önce kim hitap edecek krizi' yaşandığı iddia edildi. Bir süre toplantıı odasından çıkan Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği, Kıbrıs Türk Narenciye Üreticiler Birliği ve Patates Üreticileri Birliği başkanları şu sıralar tekrar görüşmeye girdi. Bir başka iddia ise basınla ilgili. Toplantı başında Kıbrıs Türk Narenciye Üreticiler Birliği Başkanı Ali Alioğlu'nun, "basın kalsın" isteğinin Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş tarafından reddedilmesinden dolayı tartışmaların yaşandığı iddia ediliyor.

SAAT 14:25

Başbakanlık önünde eylem yapan havyan üreticilerini temsilen bir heyet, hükümet ile toplandı. Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş ve Tarım Bakanı Önder Sennaroğlu'nun katıldığı toplantının öncesinde herhangi bir açıklama yapılmadı. 

----------------------------------

Kıbrıs Türk Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği, 3 gündür Lefkoşa’da sürdürdüğü eylem kapsamında bugün Başbakanlık önüne gitti.

Birliğin bugünkü eylemine Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği, Patates Üreticileri Birliği ile Narenciye Üreticileri Birliği de destek verdi.

Başbakanlık önünde sırasıyla Kıbrıs Türk Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği, Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği, Narenciye Üreticileri Birliği ve Patates Üreticilileri Birliği başkanları birer konuşma yaptı. Eylem, konuşmaların ardından devam etti.

Bakanlar Kurulu toplantısının da devam ettiği Başbakanlıkta, Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, eylemcilerden oluşan bir heyeti kabul etti. Görüşme devam ediyor.

BAYRAKLI - PANKARTLI EYLEM

Traktörler ve iş araçlarıyla sabah saatlerinden itibaren Lefkoşa’da toplanan üreticiler, Meclis ve Dereboyu istikametinden Başbakanlık önüne geldi.

Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı bölgede polis Başbakanlık binasının önünde etten duvar oluşturdu. Başbakanlık önüne gelen iş araçlarının, yola konan itfaiye ve polis araçlarıyla Başbakanlık kapısına ulaşmasına engel olundu.

Çok sayıda traktör, biçerdöver ve kamyonla Başbakanlık önüne giden üreticiler, burada hükümeti protesto etti. Tarım sektöründe yaşanan sıkıntılara çözüm bulunamadığını savunan eylemciler hükümeti istifaya çağırdı.

“Bu ülkede üretici zurnanın son deliği” ve “Çiftçi hayvancı kardeş, hükümet galleş” sloganların yazılı olduğu pankartların yer aldığı iş araçlarına Türkiye ve KKTC bayrakları da asıldı.

NAİMOĞULLARI

Kıbrıs Türk Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, Başbakanlık önünde yaptığı açıklamada, bugün verdikleri kavganın üretim sektörünün kavgası olduğunu belirterek, ülke üreticisinin korunmasını ve tarımın tüm sektörlerinin desteklenmesini istediklerini vurguladı.

Naimoğulları, hükümetlerin ülkede “memur cenneti” ve “tüketici bir toplum” yaratarak, üreticiyi de korumadığını savundu ve tarım sektöründe artık bütünlüklü bir politika belirlenmesi, tarım bütçesinin artırılması ve yerli ürünlerin gerçek anlamda desteklenmesi gerektiğini kaydetti.

Mustafa Naimoğulları, 3 gündür işlerini güçlerini, mandıralarını ve ailelerini bırakıp, bu yağmurda ve soğukta eylemde olduklarını ifade ederek, verdikleri kavganın üretim kavgası olduğunu ve siyasetle ilgisi olmadığını vurguladı.

Naimoğulları, eylemler sırasında polisin kendilerine çok sağduyulu ve demokratik bir şekilde davrandığını, bundan da büyük mutluluk duyduklarını belirterek, polis örgütüne teşekkür etti.

Zarar verdikleri kamu mallarını tamir etmeye hazır olduklarını, ancak hükümetin de zarar verdiği üreticisini korumasını beklediklerini ifade eden Naimoğulları, bugün bu eylemle, üretimden uzak olanların üreticilerin neler çektiğini anlayacağını kaydetti.

Naimoğulları, eylemi polisle karşı karşıya kalmak veya kamu malına zarar vermek için değil, tarım bütçesinin yetersizliğine dikkat çekmek amacıyla yaptıklarını ifade ederek, tarım bütçesinin en az yüzde 50 artırılmasını ve tarımda bütünlüklü bir çözüm getirecek politikaların üretilmesini istediklerini dile getirdi.

Tarım sektöründeki üreticilerin her zaman ayrıldığını, bütçenin yetersiz kaldığını, ancak şimdi tüm üreticilerin birleştiğini ve artık bütünlüklü bir çözüm istediğini ifade eden Naimoğulları, mevcut bütçe ve mevcut politikalarla tarımın yönetilemeyeceğini kaydetti.

Naimoğulları, üreticilerin ürettiğini ancak üretilenin üç katının dışarıdan ülkeye getirildiğine işaret ederek, tüccarların desteklendiğini savundu. Naimoğulları, yerli üretime ve üreticiye daha fazla destek verilmesi gerektiğini belirterek, üretmeyen toplumların yok olduğuna işaret etti.

Doğru bütçe, doğru politika ve doğru imkanlarla tarımın geliştirilebileceğine işaret eden Naimoğulları, bu sıkıntıları aşmak için görüşmeden yana olduklarını, kırıp dökme peşinde de olmadıklarını söyledi.

KELLE

Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği Başkanı Hüseyin Çavuş Kelle de, seçim zamanları her zaman yanlarında olan siyasilerin bugün nerede olduğunu sordu ve artık kendilerinin de siyasilerin yanında olmayacağını kaydetti.

Hükümetin geçen yıl üreticilere “kemerleri sıkmasını istediğini, yeni dönemde her şeyin daha rahat olacak” sözü verdiğini söyleyen Kelle, “Ancak yeni bütçe de eskisi ile aynı. Artık kemer sıkma zamanı sizde” dedi.

Üreticiye olan borçların ödeneceğini ve bunun mecburi olduğunu ifade eden Kelle, “Üretim sektörü bugünden sonra omuz omuza” diye konuştu.

ALİOĞLU VE YEŞİLADA

Narenciyeciler Birliği Başkanı Ali Alioğlu ile Patates Üreticileri Birliği Başkanı Ahmet Yeşilada da, hükümet olmanın gereğinin üretime ve üreticiye sahip çıkmaktan geçtiğini ifade ederek, hükümete yönelik eleştirilerde bulundu, üretime sahip çıkmasını istedi, bütünlüklü bir tarım politikası geliştirilmesini talep etti.

Bugün buraya, hükümetin, üreticinin sesini duymadığı ve sorunlara çare bulamadığı için geldiklerini ifade eden Alioğlu ile Yeşilada, tarım sektöründeki üreticilerin ortak sorunun bütçe olduğunu vurguladı, çözüm istedi. (TAK)

------------------------------------------------

SAAT 13:10

Kıbrıs Türk Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Lefkoşa’da iki gündür sürdürdüğü eylemler kapsamında bugün de Başbakanlık önünde eylem yapıyor.

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği’ne eylem sırasında Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği ile Patates Üreticileri Birliği de destek veriyor. Çok sayıda traktör ve iş makinesi ile Başbakanlık önüne gelen eylemciler için Başbakanlık önünde polis tarafından büyük güvenlik önlemleri alındı.

Başbakanlık etrafını itfaiye araçları ve polis araçları ile kapatan polis, eylemcilerin Başbakanlık önüne girmesine izin vermiyor.

Bu arada Hayvancılar ile Çiftçiler sabah saatlerinden itibaren Lefkoşa da trafiği traktörlerle kapattı ve Meclis, Dereboyu istikametinden başbakanlık önüne ulaştı. (tak/fotoğraf yenidüzen)

---------------------

Kıbrıs Türk Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği’nin bu sabah saat 10:00’da Başbakanlık önünde yapılması planlanan eyleminden henüz ses yok.

Polis Başbakanlık önünde geniş güvenlik önlemi aldı. Giriş çıkışlar 3 tane itfaiye aracı ile kapatıldı.

Meclis önünde olan hayvancıların saat 11:30’da başbakanlığa doğru hareket edeceği öğrenildi.

Bu haber toplam 3270 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler